saw palemetto (palma sambałowa)
Zdrowie i uroda Zuzanna Kręcisz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4415 razy

Jakie właściwości ma palma sabałowa? Kiedy i jak ją stosować?

Niewielka palma pochodząca z wybrzeża atlantyckiego staje się coraz bardziej popularna. Znajdziemy ją zarówno w lekach i suplementach na prostatę, ale również tabletkach na wypadanie włosów. Co zawiera i jakie właściwości ma saw palemetto zwana także bocznią piłkowaną?
  1. Co to jest palma sabałowa?
  2. Palma sabałowa na prostatę
  3. Palma sabałowa na włosy
  4. Stosowanie palmy sabałowej – przeciwwskazania
  5. Stosowanie palmy sabałowej – skutki uboczne

Co to jest palma sabałowa?

Palma sabałowa to długowieczny krzew lub niewielkie drzewo o wysokości od około 0,5 do 7 m. Określana jest jako gatunek długowieczny, ponieważ niektóre rośliny osiągają imponujący wiek nawet 700 lat. Jak wygląda palma sabałowa, z której owoców uzyskuje się ekstrakt o właściwościach leczniczych? Twarde, zielone lub białozielone liście o dłoniastym kształcie mają szerokość do 75 cm i wyrastają z podziemnego kłącza. Na ogonkach liściowych znajdują się kolce i stąd wywodzi się nazwa bocznia piłkowana. Dojrzałe owoce kształtem i wielkością przypominają oliwki, są mięsiste i mają granatowo-czarny kolor. To właśnie one po wysuszeniu stanowią surowiec leczniczy Sabalis serrulatae fructus, który jest pozyskiwany wyłącznie ze stanowisk naturalnych. Zawiera fitosterole, polisacharydy i flwonoidy o właściwościach leczniczych.

Sprawdź, jakie kosmetyki do włosów znajdziesz na Aptelia.pl

Palma sabałowa na prostatę

Łagodny przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty w skrócie zwany BPH to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u mężczyzn, który jest związany z układem moczowym. Na rozwój choroby wpływ ma m.in. wiek oraz czynniki środowiskowe, jak np. zanieczyszczenie powietrza. Sytuacji zdrowotnej nie poprawia otyłość oraz niezdrowa, wysoce przetworzona dieta – uboga w owoce i warzywa – naturalne antyoksydanty. Kluczowe znaczenie w rozroście prostaty mają przemiany hormonalne testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), który aktywując receptory androgenowe, doprowadza do produkcji specyficznych białek, wzrostu i nadmiernych podziałów komórek gruczołu krokowego. W powstawaniu DHT uczestniczy enzym 5alfa-reduktaza. Ekstrakty z palmy sabałowej blokują jego aktywność oraz zmniejszają wiązanie hormonów do receptorów.

Sprawdź, jakie preparaty bez recepty na układ moczowy i płciowy znajdziesz na Aptelia.pl

Jak działa palma sabalowa w tym przypadku? Otóż zmniejsza ona stan zapalny i przekrwienie, ma działanie rozkurczowe i przeciwobrzękowe. Ekstrakty z saw palmetto normalizują przepływ moczu i zmniejszają lub całkiem likwidują jego zaleganie w pęcherzu. Ustępuje opóźnienie oddawania moczu i normalizacji ulega jego strumień. Zmniejsza się uczucie parcia, ból i częstomocz, czyli ciągłe wędrówki do toalety również w nocy. Wyciągi z palmy sabałowej wpływają również hamująco na rozrost nowotworu prostaty (stercza).

Jak długo trzeba stosować i jak dawkować palmę sabal? Największą skuteczność obserwuje się przy kuracji wynoszącej minimum 6 miesięcy, choć pierwsze efekty mogą być widoczne już po 4 do 8 tygodni. Zalecana dawka lipofilnego wyciągu to 320 mg na dobę, choć niekiedy wskazane jest jej zwiększenie nawet do 1200 mg.

Powiązane produkty

Palma sabałowa na włosy

Skoro palma sabałowa jest na prostatę, to czy na pewno jej stosowanie na włosy ma sens? Czy mogą ją stosować kobiety? Odpowiedź brzmi – tak i tak. To doskonały wybór w przypadku łysienia androgenowego zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Za ten typ łysienia odpowiada bowiem DHT, a palma sabałowa zmniejsza jego stężenie, co przekłada się na zwiększenie gęstości włosów. Zalety suplementacji docenić mogą również panie chorujące na PCOS — zespół policystycznych jajników, w przebiegu którego rośnie poziom androgenów, a to skutkuje wypadaniem włosów, zwiększaniem masy ciała i trądzikiem. W tej sytuacji tabletki z palmą sabałową nie tylko wzmocnią włosy ale również mogą wspierać odchudzanie i poprawiać kondycję cery. Warto również stosować kosmetyki z wyciągiem z saw palmetto, np. szampony, wcierki i maski, które pomogą wzmocnić włosy ale również ograniczyć łojotok.

Sprawdź, jakie witaminy i minerały na piękne włosy znajdziesz na Aptelia.pl

Stosowanie palmy sabałowej – przeciwwskazania

Ocenia się, że stosowanie ekstraktu z owoców palmy sabałowej jest bezpieczne i stanowi dobrą alternatywę dla leków syntetycznych, szczególnie w początkowych stadiach BPH. Palma sabałowa może jednak zmniejszać krzepliwość krwi. Ostrożność powinni zatem zachować pacjenci stosujący leki przeciwkrzepliwe. Należy również pamiętać, że kurację wyciągiem z palmy sabałowej trzeba przerwać dwa tygodnie przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi czy usuwaniem zęba.

Przyjmowanie tabletek z palmetto jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz stosujących antykoncepcję hormonalną.

Stosowanie palmy sabałowej – skutki uboczne

W celu wykazania czy przyjmowanie ekstraktów z palmy sabalowej powoduje działania niepożądane przeprowadzono badanie na grupie mężczyzn, którzy przez rok przyjmowali wyciąg w dawce 320 mg na dobę. Ustalono, że pojawiające się  skutki uboczne mają charakter łagodny i mogą przejawiać się w postaci bólu i zawrotów głowy, nudności, zaparć lub biegunek. Pacjenci mogą mieć również większą skłonność do powstawania siniaków. W ogólnej ocenie palmę sabałową uznano za bezpieczną.

Bibliografia

  1. A. Gryszczyńska, B. Opala, Palma sabalowa w łagodnym rozroście gruczołu krokowego, Postepy fitoterapii 1/2011
  2. Jan Karol Wolski, Palma sabalowa- czy warto zastosować w andrologii? Postępy andrologii online, 2016, 3(1), 33-38
  3. Bożena Kowalczyk,www.panacea.pl [online],  https://panacea.pl/palma-sabalowa/ [dostęp:] 26.09.2023,

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij