Mężczyzna kuca z bólu w czasie urazu rzepki w kolanie
Zdrowie i uroda Mateusz Burak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7363 razy

Urazy rzepki w kolanie – jakie są? Przyczyny, objawy i rehabilitacja

Urazy rzepki w kolanie, to uszkodzenia struktury kostnej pokrywającej staw kolanowy. Stanowi ona swego rodzaju ochronę dla bardziej wrażliwych elementów, które znajdują się tuż pod nią. Najczęstszym powodem urazów rzepki w stawie kolanowym jest uderzenie lub upadek bezpośrednio na kolano. Może to spowodować silne stłuczenie tej okolicy, lub doprowadzić do złamania kości. Tego rodzaju kontuzja może być bardzo groźna i wymagać nawet postępowania operacyjnego. Wszystko jest uzależnione od mechanizmu i rodzaju uszkodzenia do jakiego doszło.
  1. Urazy rzepki w kolanie - objawy
  2. Urazy rzepki w kolanie - leczenie
  3. Urazy rzepki w kolanie - rehabilitacja

Wyróżnia się kilka rodzajów złamań. Wśród nich należy wymienić:

  • Złamanie bez przemieszczenia, w którym zasadniczo odłamane fragmenty kości pozostają na miejscu.
  • Złamanie z przemieszczeniem, gdy fragmenty kostne zostały przesunięte z pozycji fizjologicznej i nie układają się tak, jak powinny.
  • Złamanie poprzeczne, kiedy rzepka w kolanie pęknie na dwie oddzielne części.
  • Złamanie otwarte rzepki, kiedy doszło do przebicia powłok skórnych nad kolanem, przez fragmenty kostne.

Urazy rzepki w kolanie - objawy

Jak już częściowo wspomniano, złamanie rzepki następuje najczęściej w wyniku bezpośredniego, silnego uderzenia w kolano. Taka sytuacja może się zdarzyć podczas uprawiania sportu czy wypadku komunikacyjnego. Rzadziej jest to gwałtowny i niekontrolowany skurcz mięśni. Do objawów mogących świadczyć o opisywanym uszkodzeniu zalicza się:

  • Ból kolana pod rzepką lub w centralnej części
  • Obrzęk, który powoduje zatarcie obrysów stawu kolanowego
  • Siniaki i krwawe podbiegnięcia, które mogą pojawić się dopiero z upływem czasu
  • Wyraźnie wyczuwalny ubytek w strukturze rzepki poprzez palpację
  • Ograniczenie zakresu ruchomości stawu kolanowego, a w szczególności niemożność wyprostowania kolana
  • Trudności z uniesieniem kontuzjowanej kończyny dolnej
  • Problemy z przemieszczaniem się lub w ogóle utrata zdolności bezbolesnego chodzenia

Stopień nasilenia objawów jest uzależniony od rozległości urazu i jego mechanizmu. Niezależnie od natężenia symptomów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Urazy rzepki w kolanie - leczenie

Podstawą do rozpoczęcia procesu leczenia jest diagnostyka. Pierwszą rzeczą wykonywaną przez lekarza jest wywiad medyczny dotyczący mechanizmu urazu. Następnie wykonuje się badanie palpacyjne, aby wstępnie określić, czy doszło do złamania wieloodłamowego. Specjalista sprawdza również, czy nie doszło do hemartrozy – gromadzenia się krwi z połamanych kawałków kostnych w stawie. Często doprowadza to do nadmiernego obrzęku.

W dalszej kolejności wykonuje się obrazowanie. Zwykle jest to zdjęcie rentgenowskie, a w przypadku niejasnego obrazu klinicznego i wątpliwości, diagnostyka zostaje rozszerzona o badanie tomografii komputerowej.
Leczenie uszkodzonej rzepki w kolanie zależy od charakteru złamania. W sytuacji nagromadzenia dużej ilości krwi generującej obrzęk, odprowadza się jej część, aby zmniejszyć opuchliznę. Jeśli złamanie jest stabilne, można oczekiwać, że zagoi się bez operacji. Wówczas należy stworzyć warunki do regeneracji i prawidłowego zrastania poprzez nastawienie rzepki w kolanie i założenie usztywnienia w postaci np. ortezy.

Sprawdź ortezy w ofercie aptelii

Jeśli doszło do przemieszczenia fragmentów kostnych, to ich ponowne złożenie może odbyć się jedynie podczas zabiegu. Kawałki kostne mają bowiem trudności z samodzielnym powrotem na pierwotne miejsce ułożenia. Aby przywrócić fizjologiczne położenie i ustabilizować odłamy, chirurg ortopeda używa śrub, szpilek, płytek lub drutów do scalenia tkanki kostnej. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się usunięcie drobnych fragmentów i ponowne przymocowanie ścięgna do kości. Po założeniu unieruchomienia i zaopatrzeniu   w leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zaleca się kilka tygodni odpoczynku, aby kość się zrosła.

Powiązane produkty

Urazy rzepki w kolanie - rehabilitacja

Fizjoterapia w sytuacjach, kiedy wyskoczyła rzepka w kolanie, została stłuczona czy też jest po operacji będzie bardzo ważna. W tym ostatnim przypadku niezmierne istotne będzie zadbanie o przywrócenie prawidłowego zakresu ruchomości. Najczęściej stopniowo wdraża się ćwiczenia izometryczne, zapobiegające utracie siły i zanikom mięśniowym, a potem w miarę możliwości naukę przenoszenia ciężaru ciała, przyjmowanie coraz większego obciążenia i reedukację chodu. Od pierwszych dni po urazie, kiedy rzepka w kolanie boli warto zastosować zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak ekspozycja na zmienne pole magnetyczne.

W momencie, kiedy mamy do czynienia jedynie ze stłuczoną rzepką postępowanie będzie zgoła inne. Wówczas wskazane są okłady z woreczków z lodem, stosowanie maści przeciwobrzękowych lub aplikacji z użyciem taśm do tapingu o tym samym działaniu. Ważny jest także odpoczynek i okresowa rezygnacja z intensywnych ćwiczeń fizycznych. Niezależnie od etiologii uszkodzenia warto także pamiętać o elewacji kończyny kilka razy dziennie. Polega to na przyjmowaniu pozycji leżenia na plecach i oparciu uniesionej kończyny powyżej poziomu ciała. Spowoduje to zmniejszenie narastania obrzęku i tym samym ułatwi proces gojenia.

Bibliografia

  1. 1. Losciale J.M., Zdeb R.M., Ledbetter L., Reiman M.P., Sell T.C.: The Association Between Passing Return-to-Sport Criteria and Second Anterior Cruciate Ligament Injury Risk: A Systematic Review With Meta-analysis. J Orthop Sports Phys Ther. 2019;49:43-54.
  2. 2. Vaudreuil N.J., Rothrauff B.B., de Sa D., Musahl V.: The Pivot Shift: Current Experimental Methodology and Clinical Utility for Anterior Cruciate Ligament Rupture and Associated Injury. Curr Rev Musculoskelet Med. 2019;12:41-49.
  3. 3. Davey A., Endres N.K., Johnson R.J., Shealy J.E.: Alpine Skiing Injuries. Sports Health. 2019; 11:18-26
  4. 4. Hoogeslag R.A.G., Brouwer R.W., Boer B.C., de Vries A.J., Huis In 't Veld R.: Acute Anterior Cruciate Ligament Rupture: Repair or Reconstruction? Two-Year Results of a Randomized Controlled Clinical Trial. Am J Sports Med. 2019;47:567-577.
  5. 5. Roth T.S., Osbahr D.C.: Knee Injuries in Elite Level Soccer Players. Am J Orthop (Belle Mead NJ). 2018;47:10.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij