Dziurawiec – właściwości i działanie. Zastosowanie naparu ziołowego
Dieta i sport Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9164 razy

Dziurawiec – właściwości i działanie. Zastosowanie naparu ziołowego

Ziele dziurawca jest bogatym źródłem flawonoidów i garbników, które mają właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Roślina wspomaga pracę wątroby i przewodu pokarmowego. Na co pomaga napar z dziurawca zwyczajnego? Jakie są przeciwwskazania do spożywania herbaty?

Spis treści


  1. Dziurawiec zwyczajny – właściwości
  2. Zastosowanie dziurawca
  3. Przeciwwskazania do stosowania naparu z dziurawca

Dziurawiec zwyczajny jest pospolitym zielem rosnącym w lasach, na łąkach, i nawet przy drogach. Lecznicze właściwości rośliny wykorzystywano już od setek lat w medycynie ludowej. Napar z dziurawca sprawdza się jako środek przeciwbólowy, antybakteryjny i łagodzący. Ziele znalazło zastosowanie również w łagodzeniu napięcia nerwowego.

Kup w aptece: Zioła

Dziurawiec zwyczajny – właściwości

Dziurawiec zwyczajny to roślina znana medycynie ludowej od setek lat. Napar z ziela stosowano do odkażania ran, leczenia chorób skóry, łagodzenia dolegliwości wątroby i wspomagania pracy układu oddechowego. Zawarte w roślinie garbniki i flawonoidy działają przeciwzapalnie i oczyszczająco. Witaminy A i C są silnymi antyoksydantami, które skutecznie hamują aktywność szkodliwych wolnych rodników. W roślinie znajdziemy ponadto rutynę – substancję uszczelniającą i wzmacniającą ściany naczyń krwionośnych. Dziurawiec jest również źródłem związków, jak hiperforyna, które mają działanie podobne do antybiotyków. Napar z rośliny dostarcza organizmowi niewielkiej dawki kwasów fenolowych (kawowego i chlorogenowego), które wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i ściągające.

Przeczytaj również: Chmiel. Właściwości i zastosowanie

Zastosowanie dziurawca

Napar z dziurawca sprawdzi się jako środek przeciwbólowy na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego. Obecne w roślinie flawonoidy usprawniają pracę mięśni gładkich, niwelując skurcze brzucha, żołądka. Dodatkowo dziurawiec skutecznie wycisza stany zapalne w jelitach, dwunastnicy i działa osłonowo na trzustkę. Zawarte w roślinie składniki aktywne sprawdzą się przy łagodzeniu objawów schorzeń wątroby, m.in. przy stłuszczeniu. Dzięki właściwościom oczyszczającym dziurawiec znajduje zastosowanie jako naturalny środek wspomagający leczenie kamicy nerkowej. Działając moczopędnie, wspomaga oczyszczanie pęcherza i nerek ze złogów i toksyn.

Czytaj także: Zioła na sen – które warto stosować?

Zawarta w roślinie hiperycyna pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego, dlatego też dziurawiec znalazł zastosowanie, jako naturalny środek uspokajający. Wpływając na poprawny rozkład serotoniny i dopaminy, wspomaga rozładowanie napięcia nerwowego i wycisza stany lękowe. Napar z dziurawca tym bardziej sprawdzi się jako herbata przed snem, gdyż niweluje problem bezsenności.

Właściwości oczyszczające i odkażające ziela docenią osoby borykające się z trądzikiem. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry. Działa zarówno od środka, jak i stosowany na zewnątrz do przemywania cery.

Warto wiedzieć: Skuteczne zioła na nadkwasotę żołądka

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do stosowania naparu z dziurawca

Dziurawiec wchodzi w interakcję z wieloma lekami i ziołami, dlatego powinien być stosowany z ostrożnością. Napar przede wszystkim obniża skuteczność środków antykoncepcyjnych, leków antydepresyjnych i przeciwzakrzepowych. Łączenie dziurawca z tą grupą środków może wywołać szereg reakcji niepożądanych, np. drgawki, wzrost ciśnienia, nadmierne pobudzenie, bóle głowy, silne wymioty.

Przeciwwskazaniem do spożywania naparu z dziurawca są choroby skórne i nadwrażliwość na światło. Ziela powinny unikać osoby z bardzo jasną karnacją, u których ekspozycja na słońce jest przyczyną zaczerwienienia skóry, poparzeń i przebarwień. Dodatkowo w okresie spożywania dziurawca zaleca się unikanie intensywnego słońca i opalania, gdyż istnieje wysokie ryzyko poparzeń i pojawienia się plam posłonecznych. W celu dodatkowej ochrony zaleca się wówczas stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.

Po napar z dziurawca nie powinny sięgać osoby z chorobami wątroby i aktywnymi infekcjami objawiającymi się gorączką. Dziurawiec nie może być również stosowany przez kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Wątpliwości dotyczące bezpiecznego picia naparu z dziurawca należy skonsultować z lekarzem.

Sprawdź ofertę: Herbaty ziołowe

Bibliografia

  1. M.E. Zujko, A. Witkowska, B. Kiernozek, Aktywność antyoksydacyjna naparów ziołowych, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2005.

  2. M. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, „Herba Polonica” 1998.

  3. L. Korn, Naturalna. Ziołowe wsparcie na każdy dzień, Znak Jednym Słowem, 2021.


Wybór redakcji