kobieta cierpiąca na bezsenność
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1105 razy

Jak leczyć bezsenność i jakie preparaty stosować?

Bezsenność to poważny problem, który negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na zadowolenie z życia. Osoby niewyspane są często zmęczone, nie mają dużo energii, a także mają zaburzony rytm dnia i nocy. Jak leczyć bezsenność? Jakie domowe sposoby zastosować?  

Spis treści


  1. Czym jest bezsenność?
  2. Konsekwencje bezsenności
  3. Jak leczyć bezsenność domowymi sposobami?
  4. Jak wyleczyć bezsenność u lekarza?

Sen jest bardzo ważny dla dobrego funkcjonowania, dlatego lekarze zalecają osobom dorosłym spanie od 7 do 9 godzin na dobę. Niestety współcześnie coraz więcej osób cierpi na problemy ze snem, a dokładniej na bezsenność. Oczywiście o tym zaburzeniu nie można mówić po jednej lub dwóch nieprzespanych nocach, ale po pewnym czasie trwania tych problemów. Trudności te mogą przybierać różne formy, a więc od problemów z zasypianiem, przez wybudzanie się w nocy, aż po codzienne wczesne pobudki. 

Kup w aptece: Tabletki na sen

Czym jest bezsenność?

Zaburzenia snu zwykle spowodowane są przez depresję lub zaburzenia psychiczne, ale może być także związana z zażywaniem niektórych leków lub nadużywaniem alkoholu. Okazuje się, że nawet 20% dorosłych Polek i Polaków ma problemy z bezsennością. Warto jednak zaznaczyć, że trudności z zasypianiem mogą być związane z czynnikami takimi jak chrapanie partnera, zbyt mocne światło w pomieszczeniu, hałas w pobliżu, brak zmęczenia po całym dniu. Dopiero później należy rozważyć stres i problemy psychiczne. Niestety w przypadku, w którym dana osoba nie może zasnąć przez kilka nocy, zaczyna stresować się każdego wieczoru, a to prowadzi do błędnego koła i dalszych trudności z zasypianiem. 

Sprawdź również: Zaburzenia snu - objawy i leczenie

Konsekwencje bezsenności

Niestety bezsenność prowadzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania. Niektóre osoby śpią w ciągu dnia zamiast w nocy, a inne w ogóle nie są w stanie zasnąć. W niektórych przypadkach koniecznym rozwiązaniem jest zmiana trybu życia, na przykład pracy zmianowej. Bezsenność sprawia, że pojawia się ciągłe zmęczenie i brak energii do życia, a także nieustanny stres. 

Przeczytaj również: Znaczenie snu dla organizmu oraz skutki niewyspania się

Powiązane produkty

Jak leczyć bezsenność domowymi sposobami?

Na wstępie warto opisać bardzo proste domowe sposoby, które mogą pomóc w przypadku zwykłych problemów z zasypianiem, a nie tych chorobowych. Do takich metod należą:

  • stworzenie komfortowych i spokojnych warunków do snu, usunięcie wszelkich źródeł hałasu, zadbanie o odpowiednią temperaturę w sypialni,

  • wprowadzenie ćwiczeń fizycznych wieczorem, na przykład w czasie od 2 do 5 godzin przed położeniem się do łóżka,

  • ciepła kąpiel przed snem w relaksujących warunkach,

  • dbanie o ogólną higienę snu,

  • unikanie drzemek w ciągu dnia,

  • aromaterapia – zastosowanie różnych olejków,

  • ograniczenie wpływu promieniowania świetlnego z takich źródeł jak laptop, smartfon, telewizor – znacznie lepszym rozwiązaniem jest czytanie książki przed snem,

  • jedzenie ostatniego posiłku na nie później niż dwie godziny przed snem,

  • wprowadzenie rutyny i pewnych procedur, które umożliwią przygotowanie się do snu,

  • zastosowanie ziół lub uspokajających herbatek przed snem. 

To jednak nie wszystkie sposoby, ponieważ można sięgnąć po suplementy i leki bez recepty z apteki. Warto wypróbować melatoninę, która nie uzależnia i jest po prostu takim samym hormonem jak ten, który powinien pojawiać się przed snem w mózgu człowieka. Warto jednak zaznaczyć, że osoby zażywające melatoninę mogą i tak mieć problemy z zaśnięciem, a czasami konieczne jest dalsze zwiększanie dawki. Początkowo może wystarczyć 1 mg, ale już po kolejnych trzech miesiącach bezsenności konieczne może być zażywanie 5 mg melatoniny. W pewnym momencie może być więc tak, że taka osoba będzie musiała wybrać się do lekarza. Dodatkowo można wprowadzić inne suplementy takie jak magnez i cynk, ponieważ działają one uspokajająco. Pomóc może także ashwagandha, która ma właściwości kojące i uspokajające, dlatego warto zażywać ją przed snem. Dodatkowo ten suplement wspomaga odporność organizmu, więc niesie ze sobą sporo korzyści. 

Warto wiedzieć: Nieprzespana noc i jej konsekwencje. Jak można zapobiec bezsenności?

Jak wyleczyć bezsenność u lekarza?

Niestety zdarza się, że bezsenność nie ustępuje mimo stosowania wszystkich metod, technik relaksacyjnych i zażywania suplementów. W takim wypadku najlepiej udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę bezsenności i zaleci dalsze postępowanie. Zwykle wiąże się to z terapią u psychoterapeuty lub z zażywaniem konkretnych leków. Niestety od tych ostatnich można się uzależnić. Czasami pomagają zwykłe leki na uspokojenie, a w innych wypadkach tabletki, które oddziałują na konkretne rejony w mózgu. Początkowo można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, ale dobrze skorzystać także z terapii poznawczo-behawioralnej lub wizyty u psychiatry. W niektórych przypadkach stosowana jest nawet hipnoza. 

Sprawdź ofertę: Leki bez recepty na układ nerwowy

A: Karolina Sęczkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. K. Grabowski, K. Nowicka-Sauer, T. Zdrojewski i in., Subiektywna ocena funkcjonowania w ciągu dnia przez osoby cierpiące na bezsenność, Psychiatr. Pol, 51, 2017. 

  2. M. Skalski, Bezsenność-patogeneza i leczenie, Kosmos, 63, 2014.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij