Soki warzywne i owocowe - detoks sokowy
Dieta i sport Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4453 razy

Jak można prawidłowo oczyścić organizm, stosując detoks sokowy?

Prawidłowo przeprowadzony detoks sokowy pozwala na oczyszczenie organizmu i utratę kilku zbędnych kilogramów. Należy go poprzedzić lekkostrawną dietą, która przygotuje układ pokarmowy na płynną dietę.

Spis treści


  1. Na czym polega detoks sokowy?
  2. Dla kogo jest przeznaczony detoks sokowy?
  3. Jak prawidłowo przeprowadzić detoks sokowy?
  4. Skutki uboczne

Detoks sokowy powinien trwać maksymalnie tydzień, podczas którego można skutecznie oczyścić organizm. Nie powinni z niego korzystać seniorzy, niepełnoletni czy kobiety w ciąży, a także osoby cierpiące na wiele chorób.

Na czym polega detoks sokowy?

Soki detoksykujące od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób, które chcą oczyścić organizm i stracić zbędne kilogramy. W zależności od oczekiwanych rezultatów i możliwości organizmu detoks sokowy powinien trwać maksymalnie tydzień. Polega na całkowitej rezygnacji z pokarmu w formie stałej na rzecz diety płynnej, składającej się z soków owocowych, warzywnych lub mieszanych. Płynne posiłki odciążają organizm, poprawiają perystaltykę jelit oraz oczyszczają jelita. Podczas diety oprócz soków można spożywać jedynie ziołowe herbaty, niegazowaną wodę lub zieloną herbatę. Aby detoks był skuteczny, nie powinno się wtedy pić alkoholu, kawy czy czarnej herbaty.

Przeczytaj: Co to jest perystaltyka jelit?

Detoks sokowy charakteryzuje się niską kalorycznością, posiłki są szybkie i łatwe w przygotowaniu i spożywa się je kilka razy dziennie w odstępie 3–4 godzin. Nie należy rozpoczynać diety sokowej z dnia na dzień, ponieważ może być to zbyt dużym szokiem dla organizmu. Cały proces powinien być przemyślany i poprzedzony okresem przygotowawczym. Na kilka dni przed powinno się stosować lekkostrawną dietę, ograniczającą spożywanie tłustych potraw, mięsa, wędlin czy żółtych serów. Należy zmniejszyć spożycie białego pieczywa, słodzonych i gazowanych napojów, kawy oraz alkoholu. Dietę trzeba urozmaicić świeżymi lub gotowanymi warzywami i owocami w towarzystwie kasz. Przed wprowadzeniem detoksu sokowego zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, nie należy przeciążać organizmu. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość snu, aby organizm był wypoczęty i zrelaksowany.

Przeczytaj także: Detoks a zdrowe odchudzanie – czy detoks jest zdrowy?

Dla kogo jest przeznaczony detoks sokowy?

Detoks sokowy pomimo wielu swoich zalet nie może być stosowany przez każdego. Przede wszystkim powinni z niego korzystać jedynie dorośli, którzy chcą oczyścić organizm. W szczególności jest on polecany osobom nadużywającym kawy, alkoholu i palącym papierosy, a także źle się odżywiającym.

Sprawdź ofertę: Suplementy na odchudzanie

Kobiety, które chcą szybko zrzucić zbędne kilogramy, w szczególności przed jakimś ważnym wydarzeniem, często stosują kilkudniowy detoks sokowy, którego efektem jest nie tylko oczyszczenie organizmu, ale także utrata kilku kilogramów. Pomimo dobrych rezultatów dieta sokowa nie powinna być przedłużana powyżej tygodnia, ponieważ może to spowolnić metabolizm i przynieść odwrotny do zamierzonego efekt. Aby utrzymać szczuplejszą sylwetkę, o wiele lepszym sposobem jest zastosowanie detoksu jako wstępu do lekkostrawnej diety, która będzie kontynuowana przez dłuższy czas.

Diety nie powinny stosować:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,

  • osoby z niewyrównaną glikemią,

  • osoby chorujące na cukrzycę lub choroby tarczycy,

  • osoby, u których występowały zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia,

  • chorujący na schorzenia nerek, trzustki czy wątroby,

  • osoby po operacji,

  • osoby z anemią.

Również osoby, które cierpią na inne choroby przewlekłe, nie powinny stosować aż tak drastycznych diet, jak detoks sokowy.

Powiązane produkty

Jak prawidłowo przeprowadzić detoks sokowy?

Detoks sokowy nie powinien być przeprowadzany częściej niż dwa razy w roku, maksymalnie przez tydzień. Dłuższe stosowanie tego sposobu odżywiania może skutkować wystąpieniem wielu niedoborów. Aby prawidłowo oczyścić organizm, należy:

  • spożywać 5–6 porcji samodzielnie przygotowanych soków warzywnych lub owocowych dziennie co 3–4 godziny,

  • między sokami należy spożywać niegazowaną wodę lub herbaty ziołowe,

  • soki przygotowane z samych owoców należy spożywać w godzinach dopołudniowych,

  • soków nie wolno dosładzać ani mieszać z jogurtem,

  • soki należy wypijać powoli, małymi łykami,

  • po zakończeniu detoksu nie należy się objadać, trzeba powoli wracać do spożywania stałych pokarmów.

Detoks sokowy pozwala skutecznie oczyścić organizm, a także stracić kilka kilogramów i centymetrów w obwodach, ale powinien być przeprowadzony z głową.

Warto wiedzieć: Odchudzanie dietą

Skutki uboczne

Przeprowadzenie detoksu sokowego przyczynia się do poprawy samopoczucia, jednak w trakcie jego trwania mogą pojawić się skutki uboczne. W pierwszych dniach może wystąpić ból głowy, a także zawroty, ospałość i brak energii. Zbyt mała ilość kalorii może również wzmagać apetyt, co utrudnia dotrwanie do końca diety. W sytuacji, kiedy działania uboczne są dotkliwe, warto przerwać detoks i powoli wrócić do wcześniejszego trybu życia, ponieważ długotrwałe stosowanie diety i towarzyszące jej dolegliwości mogą znacząco wpływać na codzienne obowiązki.

Przeczytaj również: Chmiel. Właściwości i zastosowanie.

Bibliografia

  1. Marion Grillparzer, Detoks w tydzień: skuteczny program oczyszczania organizmu, tłum. Magdalena Jałowiec, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2016.

  2. Kris Carr, Sexy soki: piękno zdrowie energia, tłum. Anna Gąsowska, Wydawnictwo Vital Gwarancja Zdrowia, Białystok 2016.

  3. Jason Vale, Turbo zdrowie w 14 dni: energetyczne doładowanie twojego ciała i szybka utrata wagi, tłum. Łukasz Głowacki, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.


Wybór redakcji