termometr bezdotykowy
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 423 razy

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Termometry bezdotykowe stały się szczególnie popularne w czasie pandemii. Wiele osób zauważyło, że takie urządzenie jest nie tylko higieniczne, ale również dokładne i świetnie sprawdza się w warunkach domowych. Jakie zalety ma termometr bezdotykowy, jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

Spis treści


  1. Czym cechuje się termometr bezdotykowy i jakie ma zalety?
  2. Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Jeszcze dwie dekady temu wiele osób miało w domach termometry rtęciowe, jednak obecnie są one zakazane. Te urządzenia zostały zastąpione przez termometry elektroniczne, które niestety są dosyć niedokładne i wadliwe, a także często się psują, chociaż są bezpieczniejsze niż rtęciowe. Poszukiwana jest więc dobra alternatywa, a może okazać się nią wysokiej jakości termometr bezdotykowy. Takie urządzenie jest trwałe, dokładne i świetnie sprawdza się w różnych sytuacjach.

Czym cechuje się termometr bezdotykowy i jakie ma zalety?

Termometr bezdotykowy, nazywany także laserowym lub bezkontaktowym, mierzy temperaturę w kilka sekund. Wystarczy tylko przyłożyć go do czoła lub w inne miejsce na ciele i już po chwili można odczytać temperaturę. Właśnie dlatego w wielu gabinetach lekarskich stosowane są termometry bezdotykowe. W końcu lekarz nie ma czasu na długie pomiary temperatury, tylko chce jak najszybciej poznać wynik. W takich termometrach zastosowana jest technologia na podczerwień, dzięki czemu nie trzeba dotykać ciała osoby badanej. W ten sposób można zbadać wiele osób w krótkim czasie, na przykład przed wejściem do szpitala lub przychodni. Niektóre termometry bezdotykowe umożliwiają również zbadanie temperatury otoczenia lub płynów, a to drugie rozwiązanie jest idealne dla rodziców małych dzieci. Sprawdzane przez urządzenie promieniowanie podczerwone nie jest widoczne gołym okiem, dlatego też może być zbadane tylko przez konkretny sprzęt. Do najważniejszych zalet termometru bezdotykowego należą:

  • bardzo krótki czas oczekiwania na wynik badania, ponieważ już po kilku sekundach (a czasami nawet po 1 sekundzie) można to sprawdzić,

  • wyjątkowo higieniczne urządzenie, dzięki czemu nie trzeba go dezynfekować,

  • dokładność i precyzja pomiaru,

  • można zbadać temperaturę na czole lub w innym miejscu, także w miejscu publicznym lub gdy pacjent śpi,

  • niektóre urządzenia pozwalają na zmierzenie temperatury płynów,

  • wygodny w użytkowaniu. 

Tak naprawdę jedyną wadą takiego termometru jest jego cena, ponieważ waha się ona od 150 do 250 złotych. W tym kontekście zwykłe termometry elektroniczne kosztują nawet 10 razy mniej. 

Dowiedz się także: Co powinna zawierać apteczka domowa?

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Decydując się na zakup termometru bezdotykowego, dobrze zastanowić się nad tym, jak często i u kogo będzie on wykorzystywany. Przykładowo rodzice mogą wybrać model, który pozwala na mierzenie temperatury płynów, ponieważ chcą sprawdzić, czy mleko dla dziecka lub woda do picia nie są za gorące. Dla starszych osób idealne mogą być termometry z funkcją alarmu i głosowym odczytem wyniku. Świetnie sprawdzą się także modele, które interpretują wynik i wskazują na dalsze możliwości postępowania. Wybierając konkretny model, dobrze zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • czas pomiaru,

  • dokładność pomiaru,

  • możliwość mierzenia temperatury płynów i otoczenia,

  • ilość zapamiętanych pomiarów,

  • napis z datą i godziną lub jego brak,

  • automatyczne wyłączanie się,

  • gwarancja produktu.

To jednak nie wszystko, ponieważ znaczenie mają także elementy takie jak dioda oraz dźwięki. Przykładowo, intensywnie świecące światło lub głośny dźwięk mogą obudzić dziecko albo osobę starszą, co jest problemem w niektórych sytuacjach. Z drugiej strony dla osoby słabowidzącej dźwięk będzie sporą zaletą. Niektóre modele mają tzw. tryb nocny, a więc możliwość wyciszenia dźwięku. Warto zdecydować się na taki pirometr, który posiada automatyczną kalibrację. W ten sposób wyniki są znacznie bardziej precyzyjne. Najbardziej innowacyjne modele mają różne udoskonalenia, na przykład możliwość ustawienia wieku osoby badanej, pamięć kilkudziesięciu pomiarów, a także automatyczne wyłączenie się. Wybierając odpowiedni termometr, dobrze zwrócić uwagę na komfort pomiaru temperatury. Obecnie zdecydowana większość urządzeń jest prosta w obsłudze, jednak czasami zdarzają się modele, które wymagają wielu ustawień i kilkukrotnego naciskania przycisków. W takim przypadku zwykle nie są one polecane dla osób starszych lub schorowanych. 

Warto wiedzieć: Czym jest stan podgorączkowy i czy wymaga leczenia?

A: Karolina Sęczkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Dziewiecki, Zasady bezstykowego pomiaru temperatury z użyciem nowoczesnych pirometrów, Inżynieria Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych, 2017. 

  2. M. Grymowicz, Wpływ ustawień emisyjności w termometrze bezdotykowym na wynik pomiaru temperatury, Pomiary Automatyka Robotyka, 20, 2016.

  3. M. Kłys, Z rtęcią (i...) przez stulecia, Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, 60, 2010.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij