skalp skóra głowy badanie
Zdrowie i uroda Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3435 razy

Skalp, czyli skóra głowy – jak ją pielęgnować?

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy stanowi bardzo ważny czynnik warunkujący zdrowe i gęste włosy. Niestety wiele osób pomija ten niezwykle istotny aspekt. Warto pamiętać, że kondycja skalpu wpływa na wygląd fryzury. Z tego względu zaleca się stosowanie odpowiednich środków do włosów i skóry głowy, aby pobudzić cebulki do wzrostu. Jak powinna wyglądać zrównoważona pielęgnacja skalpu? Jakie są najczęstsze choroby skóry głowy? Wyjaśniamy! 

Spis treści: 


  1. Skalp, czyli skóra głowy – co warto o niej wiedzieć? 
  2. Najczęstsze choroby skóry głowy 
  3. Jak dbać o skalp? 
  4. Kosmetyki do skóry głowy 
  5. Trycholog – czym się zajmuje? 

Skalp, czyli skóra głowy – co warto o niej wiedzieć? 

Skóra całego ciała, w tym głowy jest pokryta gruczołami łojowymi. Odpowiadają one za produkcję sebum, czyli swoistego rodzaju lubrykant, który natłuszcza i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. To właśnie dzięki tej substancji włosy nie stają się zbyt suche i łamliwe. W sytuacji, gdy proces wytwarzanego sebum zostaje zaburzony, dochodzi do wysuszenia skóry głowy. Najczęściej przyczyniają się do tego takie czynniki jak: 

  • gwałtowne zmiany temperatur; 

  • częste mycie włosów; 

  • nadmierne stosowanie suszarek i prostownicy;  

  • używanie dużej ilości produktów do stylizacji;  

  • źle dobrane kosmetyki, np. szampon z dodatkiem detergentu, sztucznych barwników i substancji zapachowych; 

  • częste korzystanie z zabiegów, takich jak farbowanie. 

Warto pamiętać, że na kondycję skóry głowy ma wpływ wiele innych kwestii, np.: 

  • stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych, czyli diety bogatej w składniki odżywcze i witaminy korzystnie działa na skalp; 

  • do pogorszenia stanu skóry głowy przyczynia się nadmierne spożywanie cukru oraz wysoko przetworzonych produktów; 

  • utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia – picie wody w ilości co najmniej 1,5 litra dziennie zapobiega wysuszeniu skóry głowy; 

  • za problemy ze skórą głowy mogą być odpowiedzialne choroby, np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica itp.; 

  • przyjmowanie niektórych leków zaburza produkcję sebum, czego efektem może być przesuszenie skalpu. 

Najczęstsze choroby skóry głowy 

Sucha swędząca skóra głowy może być przejawem poważnej choroby dermatologicznej, takiej jak.: 

  • łojotokowe zapalenie skóry głowy; 

  • grzybica skóry głowy; 

  • atopowe zapalenie skóry głowy; 

  • łuszczyca skóry głowy. 

Wiążą się one z uciążliwym uczuciem świądu czy też pieczenia okolic skalpu. Tego typu schorzenia wykazują znaczny wpływ na samopoczucie, m.in. wiążą się z poczuciem wstydu oraz brakiem pewności siebie. Wiele z nich może prowadzić również do rozwoju depresji i izolacji osoby chorej. By temu zapobiec, warto odpowiednio wcześnie zareagować na wszelkie sygnały i wdrożyć skuteczną kurację, by móc powrócić do codziennego normalnego funkcjonowania.

Przeczytaj więcej: Sucha skóra głowy – co może oznaczać?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy stanowi przykład jednej z najczęściej występujących chorób skóry głowy. Charakterystycznymi jej objawami są: łuszczenie się naskórka, rumień oraz uczucie świądu. Schorzenie wywołują lipofilne drożdżaki Malassezia furfur. Do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry przyczynia się obniżenie odporności w szczególności spowodowane zakażeniem wirusem HIV lub stosowaniem leków immunosupresyjnych. Co istotne, choroba ta ma charakter przewlekły i tendencję do nawrotów. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy przeważnie polega na stosowaniu leków miejscowo, np. ketokonazolu. Oprócz tego zaleca się stosowanie preparatów zawierających ichtiol, cynk lub siarkę. 

Grzybica skóry głowy 

Wyróżnia się trzy postacie grzybicy skóry głowy: 

  • Grzybicę strzygącą – jej charakterystycznymi objawami są duże ropiejące pęcherze, które wywołują spory ból. Może doprowadzić do nieodwracalnego łysienia, jeśli nie podejmie się leczenia w odpowiednim czasie. 

  • Grzybicę drobnozarodnikową – dotyka najczęściej dzieci i cechuje się największym poziomem zakaźności. Powoduje łamanie się włosów tuż nad powierzchnią skóry. 

  • Grzybicę woszczynową – można ją rozpoznać po żółtych lub szarych kolistych wykwitach, które w miarę upływu czasu zaczynają wydzielać nieprzyjemną woń. 

 Atopowe zapalenie skóry głowy 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą o podłożu alergicznym. Schorzenie objawia się zmianami skórnymi powstającymi najczęściej na zgięciach łokci i kolan oraz na tułowiu i skalpie. Ponadto skóra zaczyna swędzić, staje się wysuszona oraz zgrubiała tworząc tzw. łuski, czyli typowy symptom AZS. Czerwona skóra głowy, na której pojawiają się krostki, z reguły świadczy o rozwoju stanu zapalnego. Atopowe zapalenie skóry głowy to dość powszechna dolegliwość dotykająca małych dzieci, nawet niemowląt. Do pojawienia się jej pierwszych objawów dochodzi zazwyczaj przed ukończeniem 5. roku życia.  

Powiązane produkty

Jak dbać o skalp? Pielęgnacja skóry głowy

To, w jaki sposób dbać o skalp zależy przede wszystkim od rodzaju skóry głowy i jej indywidualnych wymagań. Zatem pielęgnacja przetłuszczającego się skalpu powinna opierać się na stosowaniu delikatnych preparatów. Dlaczego? Zbyt częste oraz intensywne oczyszczanie skóry głowy może przyczynić się do zwiększonej produkcji sebum. Wówczas najlepiej stosować zamiennie łagodne i nieco mocniejsze szampony. Co więcej, nie zaleca się wysokich temperatur w trakcie suszenia włosów. Dodatkowo warto pamiętać o aplikacji kosmetyków nawilżających jedynie na długości włosa. Kosmetyki do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy powinny zawierać substancje redukujące produkcję łoju, np.: 

  • zioła; 

  • algi; 

  • glinki. 

W przypadku przesuszenia skalpu potrzebuje on utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia. Dodatkowo wrażliwa skóra głowy wymaga używania produktów łagodzących podrażnienia i ograniczenia kontaktu ze środkami wzbogaconymi o substancje chemiczne. Wówczas należy zminimalizować częstotliwość przeprowadzania farbowania włosów. Ponadto warto sprawdzać skład kosmetyków i unikać tych z: 

  • alkoholem; 

  • substancjami zapachowymi; 

  • sztucznymi barwnikami; 

  • drażniącymi konserwantami. 

Do pielęgnacji suchej skóry głowy zaleca się stosowanie kojących wyciągów z roślin, np. aloesu, a także alantoinę i panthenol. W przypadku wystąpienia podrażnień na skalpie można przeprowadzić zabieg olejowania, który wpłynie pozytywnie także na kondycję włosów. 

Masaż skóry głowy 

W prawidłowej pielęgnacji skóry głowy nie może zabraknąć masażu. Taki zabieg niesie ze sobą wiele korzyści dla skalpu, zatem warto pomyśleć jego regularnym przeprowadzaniu. Dlaczego? Masowanie skalpu wspiera mikrokrążenie, a także przyczynia się do dotlenienia cebulek włosów. Tak wzmocnione cebulki hamują wypadanie kosmyków i wykazują korzystny wpływ na porost nowych pasm. Rekomenduje się wykonywanie delikatnego masażu skóry głowy nawet 3 razy w tygodniu. Czym masować głowę? Można to robić za pomocą szczotki, palcami lub specjalnym masażerem. Dobrą opcją jest połączenie masażu ze wcieraniem odżywek i wcierek w skalp.  

Szczotkowanie włosów i skalpu

By właściwie zadbać o kondycję skóry głowy, należy w odpowiednio szczotkować włosy. Szarpanie kosmyków szczotką może negatywnie wpłynąć na stan cebulek i pasm. Przede wszystkim może to skutkować wyrwaniem większej ilości włosów. Co zatem, gdy pukle układają się niesfornie i mają tendencję do powstawania kołtunów? Wówczas, aby je rozczesać, najlepszym wyjściem jest przytrzymanie kosmyków ponad problematycznym splotem w taki sposób, aby uniknąć naciągania skóry głowy. 

Kosmetyki do skóry głowy 

Pielęgnacja skóry głowy to również stosowanie odpowiednich kosmetyków, które wspierają kondycję skalpu i włosów. By zadbać we właściwy sposób o skórę głowy, w codziennej pielęgnacji powinny znaleźć się minimum 3 kosmetyki:  

  • szampon do włosów; 

  • peeling do skóry głowy,  

  • odżywka, 

  • maska do skóry głowy. 

Szampon – do włosów czy do skóry głowy?

Wybierając szampon, trzeba kierować się potrzebami skóry głowy, a nie włosów na długości. Należy więc zwrócić uwagę, czy dochodzi do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy lub przesuszenia. Co więcej, przy nakładaniu szamponu warto pamiętać, że nakłada się go wyłącznie na skalp. Przede wszystkim należy także ograniczyć ilość silnych detergentów, takich jak SLS czy SLES w preparatach. Nie można natomiast zapominać o systematycznym oczyszczaniu skalpu i włosów szamponem o odpowiednio mocnej formule. Dzięki temu skóra głowy staje się dokładnie oczyszczona, w tym z resztek kosmetyków, których nie są w stanie rozpuścić delikatne szampony. Ważne jednak, aby taki środek nie stanowił podstawy codziennej pielęgnacji, aby nie dopuścić do pogorszenia kondycji skalpu.  

Sprawdź ofertę: Kosmetyki do włosów i skóry głowy

Peeling do skóry głowy 

Ciekawym kosmetykiem jest peeling do skóry głowy, która jak reszta ciała wymaga regularnego złuszczania. Peeling pozwala na eliminację warstwy rogowej zbierającej się na głowie, która stanowi pożywkę dla grzybów oraz szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki temu można zapobiec suchości i świądowi skalpu. Decydując się na zakup peelingu do włosów, nie zaleca się peelingu ziarnistego, ponieważ może przyczynić się do łamania oraz przerzedzenia pasm. 

Trycholog – czym się zajmuje? 

Trycholog jest specjalistą, który nie tylko pomaga znaleźć przyczynę problemu związanego ze skórą głowy, ale także dobiera odpowiednią metodę leczenia konkretnego schorzenia. Do trychologa warto udać się, na skalpie dochodzi do pojawienia się łupieżu, a włosy ulegają nadmiernemu przesuszeniu lub przetłuszczeniu. Wówczas specjalista zaleca właściwą pielęgnację, czasem również zaleca stosowanie wyciągów ziołowych czy olejków leczniczych. Ponadto rekomenduje zabiegi trychologiczne mające na celu oczyścić, nawilżyć, odżywić skórę głowy i załagodzić ewentualne podrażnienia.  

Warto pamiętać, że dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry głowy można wyeliminować wiele problemów, np. łupież, nadmierne przetłuszczanie się skalpu, czy świąd. Należy zatem nie tylko stosować odpowiednie kosmetyki, ale także wziąć pod uwagę kilka innych ważnych kwestii, takich jak zdrowo zbilansowana dieta, nawodnienie organizmu. Co więcej, w przypadku, gdy pojawiają się symptomy mogące świadczyć o chorobie skóry głowy, zaleca się konsultację z trychologiem, który w profesjonalny sposób pomoże w leczeniu schorzenia.

Bibliografia

A. Buczek, D. Wcisło-Dziadecka, K. Sierant, L. Brzezińska-Wcisło, Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Post N Med 2018; XXXI(1A): 49-54, 

Trüeb RM, Henry JP, Davis MG, Schwartz JR. Scalp Condition Impacts Hair Growth and Retention via Oxidative Stress. Int J Trichology. 2018;10(6):262-270. 

Nayak BS, Ann CY, Azhar AB, Ling ECS, Yen WH, Aithal PA. A Study on Scalp Hair Health and Hair Care Practices among Malaysian Medical Students. Int J Trichology. 2017;9(2):58-62. 

Tosti, A. and Schwartz, J.R. (2021), Role of scalp health in achieving optimal hair growth and retention. Int J Cosmet Sci, 43: S1-S8. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij