Dłoń kobieca z pięknymi paznokciami hybrydowymi.
Zdrowie i uroda Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7586 razy

Paznokcie hybrydowe – czy są szkodliwe?

Zdobienie paznokci przy użyciu lakierów hybrydowych to powszechnie znana metoda, która charakteryzuje się dużą trwałością, łatwością aplikacji i licznymi możliwościami w zakresie zdobień. Niestety, pojawiają się też komentarze o szkodliwym wpływie tego typu zabiegu na paznokcie oraz zdrowie. W artykule omówiono szczegóły manicure i pedicure hybrydowego, w tym bezpieczeństwo, sposób wykonywania i zdejmowania go, a także domowe i profesjonalne sposoby regeneracji uszkodzonych paznokci. 

Spis treści:


  1. Paznokcie hybrydowe – czyli jakie?
  2. Proces robienia hybrydy krok po kroku
  3. Jak zdjąć hybrydę?
  4. Czy hybryda niszczy paznokcie?
  5. Czy hybryda niszczy paznokcie?
  6. Regeneracja paznokci po hybrydzie – co może pomóc?

Paznokcie hybrydowe – czyli jakie? 

Lakier hybrydowy łączy w sobie właściwości trwałego, elastycznego żelu z wyglądem kolorowego lakieru. Hybrydową metodą zdobienia paznokci można wykonywać zabiegi manicure (hybryda na dłoniach) i pedicure (hybryda na stopach). 

Paznokcie hybrydowe charakteryzują się długą trwałością. Wynika to z braku rozpuszczalników i obecności katalizatorów w lakierze hybrydowym, które są utrwalane pod wpływem światła, generowanego przez lampy UV lub lampy LED. W przypadku dłoni dobrze wyglądają one przez 2-3 tygodnie. Na stopach utrzymują się znacznie dłużej. 

Kolejną zaletą metody hybrydowej jest możliwość maskowania drobnych nierówności i  nieszkodliwych przebarwień płytki paznokcia. Ważny jest też ich naturalny wygląd. 

Zestaw do wykonania popularnej hybrydy zawiera preparaty, takie jak: 

  • primer, 

  • światłoutwardzalna baza do hybryd (baza UV), zwana też lakierem podkładowym, 

  • właściwy, kolorowy lakier do paznokci hybrydowych, 

  • lakier nawierzchniowy do hybryd, czyli top, 

  • odtłuszczacz, tzw. cleaner, 

  • remover do hybryd, zawierający aceton, 

  • oliwka do skórek. 

Ponadto, do wykonania manicure lub pedicure hybrydowego niezbędna jest lampa UV, emitująca promieniowanie UVA (najczęściej od 300 do 410 nm) lub lampa LED o spektrum fal UVA od 375 do 425 nm. To właśnie w związku z ich wykorzystywaniem pojawiło się wiele głosów, przestrzegających przed hybrydą. 

Sprawdź: Grzybica paznokci, skąd się bierze, jak się ją leczy?

Dlaczego lampy UV mogą szkodzić? 

Szkodliwość lamp UV wynika z emitowanego przez nie promieniowania UVA, które przenika do najgłębszych warstw skóry właściwej. Jego negatywne działanie obejmuje: uszkodzenia komórek, przyspieszenie procesów starzenia się skóry, a nawet przyczynienie się do powstania uszkodzeń DNA, a w konsekwencji pojawienia się nowotworów skóry.  

Warto jednak mieć na uwadze, że zarówno skóra dłoni, jak i płytka paznokciowa stanowią pewnego rodzaju filtr, który chroni głębsze warstwy przed przenikaniem nadmiernych ilości UVA. Dodatkowo, wyniki dotychczas przeprowadzonych badań nad szkodliwością lamp wskazują, że ilość dostarczonego podczas zabiegów stylizacji paznokci promieniowania, jest zbyt niska, aby wywołać szkody. Rekomenduje się natomiast stosowanie dodatkowych filtrów UV na co najmniej 20 minut przed planowanym zabiegiem zakładania hybrydy. 

Sprawdź: Kosmetyki do dłoni i stóp

Jak przygotować paznokcie pod hybrydę? 

Przed przystąpieniem do nakładania hybrydy na dłonie, należy odpowiednio przygotować paznokcie, czyli wykonać manicure biologiczny. Obejmuje on skrócenie paznokci i nadanie im wybranego kształtu, lekkie zmatowienie ich i opracowanie lub odsunięcie skórek. 

Proces robienia hybrydy krok po kroku 

Pierwszym etapem właściwego zabiegu jest zastosowanie primera, który zapewnia lepszą przyczepność lakieru hybrydowego. Nie jest to niezbędna część zabiegu, jednak może wpłynąć na trwałość wykonanej stylizacji. 

Kolejną czynnością jest nałożenie bazy na wszystkie paznokcie oraz utrwalenie jej w lampie, w czasie zależnym od rodzaju posiadanej lampy.  

Następną procedurą, którą zwykle trzeba powtarzać każdorazowo po utrwaleniu warstwy lakieru w lampie, jest odtłuszczenie paznokci przy pomocy bezpyłowych wacików z zastosowaniem, tzw. cleanera.  

Na paznokcie pokryte lakierem nawierzchniowym należy nałożyć pierwszą warstwę lakieru kolorowego do hybryd. Po utrwaleniu i odtłuszczeniu paznokci powinno się je pokryć drugą warstwą tego samego lakieru, co pozwoli uzyskać głębszy kolor i lepsze krycie.  

Ostatnim krokiem, który wymaga użycia lampy do paznokci hybrydowych, jest nałożenie topu. Na końcu zabiegu trzeba zadbać o skórki i posmarować je oliwką, a dłonie nawilżyć kremem do rąk. 

Powiązane produkty

Jak zdjąć hybrydę? 

Właściwe zdejmowanie hybrydy wbrew pozorom nie należy do najprostszych zabiegów. To właśnie od niego w głównej mierze zależy kondycja paznokci po zabiegu. Hybrydę można zdjąć na trzy sposoby: 

  • acetonem, który jednak osłabia i zmiękcza paznokcie; 

  • frezarką, 

  • pilniczkiem. 

Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie wolno zgryzać oraz zdrapywać hybrydy! Może to doprowadzić do uszkodzenia paznokci i prowadzić do ich tkliwości, bólu oraz osłabienia. 

Czy paznokcie muszą odpocząć po hybrydzie? 

Zaleca się robienie regularnych przerw pomiędzy zabiegami. Po dwóch hybrydach paznokciom należy się co najmniej 14 dni odpoczynku, podczas których należy szczególnie zadbać o paznokcie, aplikując dobre odżywki bez zawartości formaldehydu i innych szkodliwych substancji. 

Czy hybryda niszczy paznokcie? 

To, czy hybryda szkodzi, jest uzależnione od kilku czynników, w tym: 

  • nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu, 

  • użycia złej jakości preparatów, 

  • nieprawidłowego zdjęcia hybrydy, 

  • braku przerw pomiędzy zabiegami, 

  • złej pielęgnacji paznokci, 

  • niewłaściwego odżywiania, które sprawia, że organizmowi brakuje składników odżywczych, potrzebnych do budowy zdrowych paznokci, 

  • czynników indywidualnych, takich jak np. uczulenie na hybrydy. 

Jakie choroby paznokci mogą wystąpić po hybrydzie? 

Zdarza się, że po zdjęciu hybrydy, paznokcie wyglądają inaczej niż przed jej założeniem. Pojawiają się, np.: 

  • przebarwienia na paznokciach po hybrydzie, 

  • brązowe plamy na paznokciach po hybrydzie, 

  • białe plamy na paznokciach po hybrydzie. 

Przyczyną mogą być powstałe po hybrydzie choroby paznokci. W przypadku zmian widocznych na paznokciach nie należy zakrywać problemu lakierem, lecz udać się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i doradzi stosowne leczenie. Zaniepokoić powinny wszelkie zmiany kolorytu powyżej 6 mm, nierównomierne rozłożenie barwnika w zmianie, ich nieregularny przebieg oraz uszkodzenia powstałe w płytce paznokci. 

Onycholiza po hybrydzie 

To schorzenie, w którym płytka paznokcia oddziela się od jego łożyska. Takie paznokcie charakteryzuje najczęściej białe lub szare zabarwienie i łuszczenie się od podłoża do góry. Może być też następstwem grzybicy dystalnej i bocznej paznokci. 

Grzybica po hybrydzie 

Grzybica paznokci jest wynikiem działalności dermatofitów (w przypadku paznokci najczęściej rodzaju Trichophyton). W zależności od miejsca ich bytowania wyróżnia się grzybicę: dystalną i boczną, proksymalną podpłytkową oraz wewnątrzpłytkową. 

Regeneracja paznokci po hybrydzie – co może pomóc? 

Żeby odbudować paznokcie po hybrydzie, należy działać od wewnątrz oraz w sposób zewnętrzny. Pierwsza z dróg obejmuje suplementację m.in.: skrzypu polnego, cynku, selenu, manganu, wapnia oraz witamin B6 i B12. Z kolei serum lub odżywka do paznokci hybrydowych to sposoby na zewnętrzną regenerację słabych i zniszczonych paznokci. 

Domowe sposoby na zniszczone paznokcie po hybrydzie 

Do najlepszych domowych sposobów regeneracji paznokci zniszczonych po hybrydzie należy codzienne wcieranie olejku rycynowego oraz jedzenie migdałów, płatków owsianych czy sezamu, w których znajdują się cenne dla zdrowia paznokci składniki.  

Czy w ciąży można robić hybrydę? 

Hybryda w ciąży jest dozwolona pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad higieny. Należy jednak pamiętać o jej zdjęciu przed spodziewanym terminem porodu. 

Bibliografia

Łęcki A., Sąpór A.(2019), Wpływ promieniowania UV stosowanego podczas stylizacji paznokci na skórę dłoni, Kosmetologia Estetyczna nr 6, vol. 8, s. 727-730.  

Ptaszek-Rohde U. (2019), Lakiery hybrydowe z punktu widzenia oceny bezpieczeństwa, Świat Przemysłu Kosmetycznego, nr 1, s. 88-89.  

Ruprich M., Profesjonalna pielęgnacja i stylizacja paznokci, EFS, s. 14-16, dostępny online: https://docplayer.pl/2225243-Profesjonalna-pielegnacja-i-stylizacja-paznokci-opracowanie-malgorzata-ruprich-mba.html [data dostępu: 8.12.2022]. 

Sadłocha A., Derda J., Sobańska E., Paznokcie choroby i pielęgnacja, dostępny online https://technikumczestochowa.spsk.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paznokcie-choroby-i-pielegnacja.pdf [data dostępu: 8.12.2022]. 

Sobolewska E., Godlewska R.,  Michalski J. (2017), Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij