Dolegliwości bólowe kolana to bardzo powszechny problem wśród osób starszych oraz uprawiających sport wyczynowo. Aktualnie istnieje bardzo wiele różnych przyczyn takiego stanu rzeczy oraz możliwości i sposobów walki z problemem. Poniżej przedstawiono w sposób bardziej szczegółowy etiologię i przykłady postępowania leczniczego w bólu kolana.
- Ból kolana – przyczyny i rodzaje
- Ból kolana związany z wiekiem
- Domowe sposoby na ból kolan
- Ból kolana – jakie leki? Do jakiego lekarza iść z bólem kolan?
- Jak wzmocnić nasze kolana?
Ból kolana może mieć różne przyczyny. Nadwaga zwiększa ryzyko problemów z opisywanymi stawami. Nadmierna eksploatacja tych stawów jest jedną z przyczyn, które również mogą wywoływać ból. Kontuzje, przeciążenia oraz przebyte choroby również zwiększają ryzyko pojawiania się objawów bólowych. Do najczęściej wymienianych schorzeń oraz kontuzji generujących dolegliwości w obrębie opisywanych stawów należą:
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Torbiel Bakera
- Dna moczanowa
- Toczeń układowy
- Nowotwory kości
- Choroba Osgood-Schlattera
- Przeciążenia spowodowane długotrwałym klęczeniem
- Zapalenie ścięgien
- Zwichnięcie rzepki
- Zespół pasma biodrowo-piszczelowego
- Uszkodzenia łąkotki
- Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego.
Wraz z upływem czasu dochodzi do naturalnej eksploatacji struktur stawu kolanowego. Niekiedy jednak, poprzez nadmierne obciążenia i poddawanie kolan działaniu czynników stresowych można niekorzystnie wpłynąć na przyspieszenie tego procesu. Dodatkowo schorzenia takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, poniekąd charakterystyczne dla osób w podeszłym wieku przyczyniają się do generowania nieprzyjemnych dolegliwości i upośledzania funkcji stawu kolanowego.
Ból kolana przy zginaniu, po wewnętrznej stronie, z tyłu kolana, przy chodzeniu to objawy, które zmuszają do poszukiwania skutecznego środka, który przyniesie ulgę w dolegliwościach. Wśród efektywnych, domowych sposobów należy przede wszystkim zaznaczyć odciążenie i oszczędzanie chorego kolana. Umożliwia to ograniczenie ewentualnego stanu zapalnego i ułatwia proces gojenia, nie pogłębiając dodatkowo uszkodzenia tkanek.
Sprawdź: stabilizatory na kolana na aptelii
Kłujący ból w kolanie można także zmniejszyć stosując okłady z woreczków z lodem zawiniętych w ręcznik. W zależności od przyczyny taką procedurę można powtarzać nawet kilka razy dziennie po 20 minut. Okłady z borowiny, z liści młodej kapusty także pomogą nieco złagodzić ból. Dieta bogata w składniki o działaniu przeciwzapalnym typu kurkuma, grzyby shitake również będzie pomocna. Delikatne uciskanie, rozcieranie, masaż z wykorzystaniem maści, leków spowodują głębsze wnikanie preparatów i zwiększą szansę na dotarcie do źródła objawów. Polewanie strumieniem wody pod dużym ciśnieniem, z słuchawki prysznicowej wykazuje działanie podobne do hydromasażu, co pozwoli zrelaksować nadmiernie napięte struktury.
Obecnie objawy takie jak: nagły ból kolana bez urazu, ból kolana przy prostowaniu, przy kucaniu, przy kucaniu i wstawaniu, przy siedzeniu można spróbować leczyć objawowo, lekami dostępnymi bez recepty. Są to środki przeciwzapalne w postaci tabletek lub maści. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko koniecznie musimy udać się do lekarza w celu wykonania dokładnej diagnostyki i określenia programu leczenia.
W tym celu najodpowiedniejsze będzie skorzystanie z wizyty u ortopedy, który wstępnie oceni struktury stawu i wytyczy dalsze postępowanie. W przypadku stwierdzenia reumatycznego podłoża problemu, zapewne otrzymamy skierowanie do reumatologa.
Chcąc uniknąć bólu kolana z przodu, spuchniętego, bolącego stawu warto wzmocnić struktury, które pozwolą na utrzymanie kolan w dobrej kondycji. Przykładowy zestaw ćwiczeń który można wykonywać samodzielnie w domu wygląda następująco:
1. PW: Stanie w lekkim rozkroku, jedna kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym. Ręką chwytamy za okolicę stawu skokowego. RUCH: polega na przyciąganiu pięty do pośladka tak, aby odczuwalne było rozciąganie w z przodu uda. Pozwala to na rozciągnięcie mięśnia prostego uda. Pozycję skrajną utrzymujemy kilka sekund. Ćwiczenie warto powtórzyć 10-15 razy.
2. PW: leżenie tyłem na podłodze, pod kolanem zwinięty ręcznik. W okolicach stawu skokowego założony 1 kg obciążnik. RUCH: polega na powolnym prostowaniu stawu kolanowego do końca zakresu ruchu, z akcentowaniem napinania izometrycznego głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda. Pozycję skrajną utrzymujemy 2-3 sekundy i w ten sposób wykonujemy 10-15 powtórzeń.
3. PW: Leżenie tyłem na podłodze. Jedna kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym i oparta na podłożu. Druga oparta o piłkę, która znajduje się tuż przy ścianie. RUCH: polega na powolnym wtaczaniu piłki stopą po ścianie, a następnie powolnym opuszczaniu jej w dół. Ćwiczenie kształtuje propriocepcję, co znacznie poprawia kontrolę na ustawieniem stawu podczas wszelakich aktywności.
4. PW: Stanie na jednej nodze. Druga noga zgięta w kolanie i oparta o siedzisko krzesła znajdującego się z tyłu. Ręce złączone przed sobą. RUCH: polega na powolnym wykonywaniu tzw. przysiadu bułgarskiego. Należy pamiętać, że podczas takiej aktywności w skrajnym położeniu, kolano kończyny znajdującej się z przodu nie może wychodzić poza linię stopy. Ćwiczenie warto powtórzyć kilkukrotnie.
5. PW: Stanie tyłem do ściany, za plecami piłka o średnicy 50-60 cm. Ręce wyciągnięte przed siebie. RUCH: polega na powolnym wykonywaniu półprzysiadu, tocząc piłkę za plecami po ścianie. Pozycję skrajną należy utrzymać 8-10 sekund. Ćwiczenie warto powtórzyć 10 razy.