zioła na gardło
Zdrowie i uroda Zuzanna Kręcisz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8614 razy

Zioła na ból gardła – po które sięgnąć?

Ból gardła to jeden z najczęściej występujących objawów infekcji górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Przybiera różny stopień nasilenia i bywa opisywany jako drapanie, kłucie, pieczenie czy problemy z przełykaniem. Często towarzyszący bólowi obrzęk i stan zapalny utrudnia przełykanie (dysfagia), a niekiedy nawet je uniemożliwia (odynofagia). Ze względu na silne unerwienie gardła, ból może również promieniować do uszu. Z tego samego powodu może pojawiać się kaszel, pochrząkiwanie i chrypa. Jak sobie radzić z bólem gardła? Czy zioła mogą pomóc?
  1. Jakie zioła na ból gardła wybrać?
  2. Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) na gardło
  3. Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) na gardło
  4. Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) na gardło
  5. Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria)
  6. Kora dębu (Quercus cortex) na gardło
  7. Czosnek pospolity (Allium sativum) na gardło
  8. Z czym nie łączyć ziół na ból gardła?


Jakie zioła na ból gardła wybrać?
Preparaty ziołowe są bezpieczne, skuteczne i dobrze tolerowane. Często stanowią doskonałą alternatywę dla substancji syntetycznych. W przebiegu infekcji, której towarzyszy ból gardła warto zatem sięgnąć po zioła lub produkty zawierające wyciągi roślinne. Wykazują one bowiem szereg właściwości leczniczych lub wspierających proces leczenia. Możemy zastosować herbatki ziołowe do picia, napary lub odwary do płukania gardła, pastylki do ssania, syropy, aerozole, a także kapsułki lub krople do stosowania doustnego. Wśród ziół o działaniu antyseptycznym – przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, ale również wspierającym układ odpornościowy – warto wymienić pelargonię afrykańską, którą bezpiecznie możemy podać również dzieciom. Do roślin o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych zaliczymy również: czosnek, cebulę, chrzan, koper włoski i majeranek, które na co dzień królują w naszych kuchniach. Doskonałym rozwiązaniem kiedy odczuwamy silny ból gardła są również inhalacje z parą wodną z wykorzystaniem olejków eterycznych. One również zwalczają wirusy i bakterie, ułatwiają odkrztuszanie, łagodzą chrypę i drapanie w gardle oraz łagodzą kaszel. Domową apteczkę warto zaopatrzyć w olejek anyżowy, eukaliptusowy, sosnowy oraz miętowy. Ulgę dla bolącego gardła przyniosą również zioła działające osłaniająco i nawilżająco. Zawierają one m.in. śluzy, polisacharydy czy saponozydy oraz związki przeciwzapalne. Prawoślaz, ślaz dziki, porost islandzki, podbiał, dziewanna, babka lancetowata czy nasiona lnu zmniejszą ból, pieczenie, chrypę i złagodzą podrażnienia. Koniecznie należy również pamiętać o egzotycznej brodziuszce wiechowatej oraz niepozornym, ale bardzo skutecznym pierwiosnku pospolitym. Jedno z badań wykazało, że trzymiesięczna suplementacja ekstraktu z brodziuszki dwukrotnie zmniejszyła częstość przeziębień.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) na gardło

Surowcem leczniczym szałwii są liście, które pozyskuje się przez zbiór z niekwitnących roślin. Zawierają one olejek eteryczny, flawonoidy, trójterpeny, kwas rozmarynowy oraz witaminę C. Dzięki swym składnikom wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Doskonale sprawdza się w postaci naparu do płukania gardła jako środek zmniejszający obrzęk, ból i zapalenie.

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) na gardło

Kojarzymy głównie jako przyprawę, m.in. doskonały dodatek do mięs. Warto jednak wiedzieć, że ziele tymianku ze względu na zawarty w nim olejek eteryczny i jego składniki (tymol, karwakrol, flawonoidy, kwasy fenolowe i triterpeny) ma właściwości bakterio- i grzybobójcze oraz zmniejsza obrzęk. Gdy zatem poczujemy ból gardła i pojawią się problemy z przełykaniem możemy temu zaradzić popijając napar z tymianku.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) na gardło

Pospolicie występuje na polach i łąkach, dostarcza surowca leczniczego w postaci koszyczka rumianku. Jest bogaty w substancje czynne: chamazulen, bisabolol, kumaryny, śluzy i flawonoidy. Łagodzi stany zapalne, działa powlekająco i zapobiega przyleganiu bakterii do błony śluzowej gardła. Napar z rumianku można wykorzystać do inhalacji oraz płukania obolałego gardła.

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria)

Już w starożytności przypisywano mu magiczną moc uzdrawiania. Surowcem leczniczym jest ziele rzepiku, które ze względu na zwartość garbników i tanin działa ściągająco na błonę śluzową gardła i niszczy drobnoustroje. Zawiera również kwercytynę o właściwościach przeciwalergicznych. Przy pierwszych objawach infekcji gardła, jak drapanie czy chrząkanie można przygotować z rzepiku płukankę i stosować ją 3-4 razy dziennie.

Kora dębu (Quercus cortex) na gardło

Wszyscy znamy drzewa liściaste dożywające nawet kilkuset lat. Dęby pospolite, bo o nich mowa dostarczaj surowca leczniczego – kory dębu. Za jej właściwości lecznicze odpowiadają garbniki katechinowe, flawonoidy, związki fenolowe i triterpeny. Odwar z kory dębowej zastosowany do płukania bolącego gardła zmniejszy ból i obrzęk, wykazuje bowiem działanie antyoksydacyjne, ściągające i przeciwbakteryjne.

Czosnek pospolity (Allium sativum) na gardło

Aromatyczna przyprawa i naturalny lek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy. Swe właściwości zawdzięcza związkom siarki, m.in. allicynie, która powstaje z alliny podczas rozdrabniania ząbków czosnku. Zatem by w pełni wykorzystać walory ziołolecznicze czosnku, warto go posiekać lub zmiażdżyć przed zastosowaniem. Czosnek na przeziębienie można przyjmować w postaci olejku, w formie sproszkowanej, bezzapachowych kapsułek lub po prostu zjeść z kromką chleba z masłem.

Z czym nie łączyć ziół na ból gardła?

Zioła na ból gardła są niezwykle bezpieczne i naprawdę rzadko wywołują działania niepożądane lub wchodzą w interakcje z lekami. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • stosowanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dzieci zawsze należy skonsultować z lekarzem,
  • surowce garbnikowe (np. kora dębu) i śluzowe (np. nasiona lnu, prawoślaz) należy przyjmować w odstępie 2-3 godzin od leków stale stosowanych, gdyż mogą utrudniać ich wchłanianie,
  • alergicy powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania ziół,
  • zioła, które mogą obniżać krzepliwość krwi (np. czosnek) należy odstawić przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi i ekstrakcjami zębów,
  • ziół zawierających salicylany (np. kwiat wiązówki, kora wierzby) nie należy łączyć z syntetycznymi lekami przeciwzapalnymi (m.in. ibuprofen, naproksen, ketoprofen, meloksikam), lekami przeciwkrzepliwymi oraz nie powinny ich stosować osoby chorujące na astmę i chorobę wrzodową.

Bibliografia

  1. https://www.czytelniamedyczna.pl/7222,ziololecznictwo-w-infekcjach-wirusowych.html
  2. https://panacea.pl/bol-gardla-i-chrypka/

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij