Spis treści
- Przyczyny bólu po wyrwaniu zęba
- Jak długo boli dziąsło po wyrwaniu zęba?
- Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba?
- Powikłania po wyrwaniu zęba
Ból po wyrwaniu zęba zazwyczaj utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Może być miejscowy, występujący w miejscu usunięcia zęba, a także promieniować do ucha czy na całą szczękę. Do uśmierzenia bólu dobrze nadają się zimne okłady przykładane na policzku, które obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszając ból i obrzęk.
Przyczyny bólu po wyrwaniu zęba
Po ekstrakcji zęba ból przybiera na sile z godziny na godzinę, co jest spowodowane zmniejszającym się działaniem leków znieczulających. Jego intensywność może zależeć od indywidualnego progu bólu, jednak w każdym przypadku jest on niekomfortowy i może utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków.
Ból po wyrwaniu zęba jest normalnym zjawiskiem. Pojawia się, ponieważ zostają naruszone okoliczne tkanki i nerwy. Najczęściej ból ustępuje po upływie 2–3 godzin, jednak w zależności od skomplikowania zabiegu stomatologicznego i osobniczych predyspozycji może utrzymywać się dłużej. Jeśli dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach, a ból, zamiast zmniejszać się, nasila się, należy udać się do stomatologa, aby wykluczyć wystąpienie powikłań.
ZDROWE ZĘBY
|
|
Przeczytaj: Usuwanie zębów mądrości. Jak przebiega ekstrakcja ósemek?
Jak długo boli dziąsło po wyrwaniu zęba?
Wyrwanie zęba często wiąże się z nacięciem dziąsła, w szczególności jeśli usuwane są tzw. ósemki. To, ile utrzymuje się ból po ekstrakcji, zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj zęba, stan dziąseł, poziom skomplikowania zabiegu czy tempo gojenia się ran. Ból pojawia się po kilku godzinach od zabiegu i przybiera na sile. Najczęściej trwa kilka dni, ale może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni.
Lokalizacja bólu bywa różna. Po ekstrakcji dolegliwości mogą się pojawić w miejscu usunięcia zęba, ale zdarza się, że promieniują do ucha czy na całą szczękę. Niekiedy towarzyszy im ból głowy. Wraz z upływem czasu staje się on coraz słabszy.
Dłużej goją się trudniej dostępne miejsca, np. po usunięciu ósemki, szczególnie dolnej. Taki proces może trwać nawet kilka tygodni, co jest spowodowane umiejscowieniem zęba. Podczas tego zabiegu stosuje się zazwyczaj dodatkowe narzędzia, które ułatwiają ekstrakcję, ale również mogą naruszać większą powierzchnię tkanek.
Dłuższy proces gojenia może występować u osób, które zażywają niektóre leki lub chorują na cukrzycę. W takim przypadku ból po zabiegu trwa dłużej. W trakcie zabiegu chirurgicznego mogą zostać naruszone pobliskie tkanki lub kości, co także wydłuża proces gojenia się.
Przeczytaj również: Poznaj domowe sposoby leczenia krwawiących dziąseł