kobieta używająca dezodorantu
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 752 razy

Antyperspirant a dezodorant – działanie i stosowanie

Czym się różni antyperspirant od dezodorantu? Oba rodzaje kosmetyków mają zadanie walczyć z nadmierną potliwością. Działanie antyperspirantu polega na czasowym zablokowaniu pocenia, natomiast dezodorant neutralizuje skutki nadmiernej potliwości.   

Spis treści


  1. Jak działa dezodorant i jak go stosować?
  2. Jak prawidłowo i bezpiecznie stosować antyperspirant?
  3. Naturalny antyperspirant i dezodorant
  4. Który kosmetyk wybrać?

Dezodorant i antyperspirant to pojęcia bardzo często stosowane jako synonimy. To duże uproszczenie, tym bardziej iż oba kosmetyki różnią się działaniem, ale też i składem. Jak więc dobrać idealny produkt do własnych potrzeb? Dezodorant czy antyperspirant – który działa skuteczniej?

Kup w aptece: Antyperspiranty

Jak działa dezodorant i jak go stosować?

Główne działanie dezodorantu polega na maskowaniu zapachu potu. Tylko w niewielkim stopniu ogranicza on pocenie i zbieranie wilgoci w dole pachowym. Dzięki zawartym w kosmetyku substancjach aromatyzujących w szybki sposób przywracamy świeżość i poczucie komfortu. Dezodorant, aby był skuteczny, musi być aplikowany na suchą powierzchnię skóry. Tylko wtedy ma możliwość skutecznego maskowania przykrego zapachu. Zawarty w produkcie alkohol, wyklucza możliwość stosowania kosmetyku na podrażnioną skórę. Dezodorantu nie powinno się również stosować na skórę narażoną na nadmierną ekspozycję słońca. Zawarte w formule substancje w kontakcie z promieniowaniem UV mogą podrażnić skórę, a nawet spowodować miejscowe oparzenie, co objawia się silnym zaczerwienieniem. 

Przeczytaj również: Mądre opalanie - jak się ładnie opalić?

Jak prawidłowo i bezpiecznie stosować antyperspirant? 

Antyperspirant w odróżnieniu od dezodorantu ma subtelny i ledwo wyczuwalny zapach. Jego zadaniem jest ograniczenie ilości wydzielanego potu. W zależności od rodzaju kosmetyku ma on działanie wielogodzinne i może skutecznie blokować pocenie nawet do 48 godzin. Dzieje się tak na skutek działania zawartych w kosmetyku substancji (związki glinu, związki glinowo-cyrkonowe, siarczan glinu, aluminium, ziemia okrzemkowa, talk kosmetyczny, skrobia kukurydziana), które prowadzą do zwężenia porów i hamowania pracy gruczołów łojowych. Antyperspiranty dostępne są w formie aerozolu, sztyftu lub w formie płynnej, zamkniętej w opakowanie z tzw. kulką. Podobnie jak dezodorant, również ten kosmetyk powinien być aplikowany na osuszoną i niepodrażnioną skórę. Antyperspirantu nie należy stosować również przed opalaniem, gdyż zawarte w produkcie substancje czynne w kontakcie z nadmiernym promieniowaniem UV mogą przyczyniać się do oparzenia lub powstania przebarwień. 

Sprawdź także: Melanina – czym jest i jakie pełni funkcje?

Powiązane produkty

Naturalny antyperspirant i dezodorant

Ze względu na chemiczny skład antyperspirantów/dezodorantów i potencjalne szkodliwe działanie niektórych składników rynek kosmetyczny stworzył alternatywę w postaci naturalnych produktów. Ich formuły bezpieczne są również dla dzieci i osób mających bardzo wrażliwą i podatną na podrażnienia skórę. Bardzo często tego typu kosmetyki nie zawierają w składzie alkoholu. Za działanie ograniczające wydzielanie potu i maskowanie nieprzyjemnego zapachu odpowiedzialne są m.in. następujące substancje: 

  • ałun, czyli naturalny minerał górski o działaniu bakteriobójczym, którego składniki nie wnikają do skóry, a pozostają na jej powierzchni, 

  • puder bambusowy, który dzięki zawartej w nim krzemionce ma działanie osuszające i antybakteryjne. 

Bazą naturalnych antyperspirantów i dezodorantów są wody lub esencje roślinne, które regulują pH skóry, przyjemnie odświeżają, a dodatkowo pielęgnują. 

Sprawdź ofertę: Kosmetyki dla skóry wrażliwej

Który kosmetyk wybrać? 

Wybór kosmetyku powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb, a przede wszystkim nadmiaru wydzielanego potu. Osoby niemające problemu z potliwością z powodzeniem mogą sięgnąć po klasyczną wersję dezodorantu lub kosmetyk naturalny. Natomiast osoby zmagające się z nadmierną potliwością, która stanowi dla nich poważny dyskomfort, powinny sięgnąć po antyperspirant. Wybierając kosmetyk, należy upewnić się, czy producent umożliwia jego codzienne stosowanie. Niektórych antyperspirantów o właściwości blokerów nie można aplikować zbyt często.

Warto wiedzieć: Pokrzywka alergiczna - obraz kliniczny i mechanizmy powstania

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Prystupa i in., Hyperhydroza – objawy, diagnostyka i leczenie na podstawie opisu przypadku, Medycyna ogólna, 2007, 13 (XLII), 4, str. 311-316.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij