co na watrobę
Zdrowie i uroda Mariola Kolary
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 647 razy

Co na wątrobę, jakich składników szukać?

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów. Oprócz przechowywania i generowania energii organ ten jest wykorzystywany przez ludzki organizm jako naturalny filtr, który usuwa toksyny i zanieczyszczenia z krwi. Dlatego większość firm farmakologicznych produkuje dziś specjalistyczne suplementy chroniące ten narząd przed wieloma negatywnymi czynnikami, w tym toksynami. Suplementy na wątrobę są w stanie nie tylko pozytywnie wpływać na funkcjonowanie tego narządu, ale także znacznie poprawić samopoczucie człowieka. 

Spis treści: 

  1. Najskuteczniejsze suplementy na wątrobę
  2. Ostropest plamisty
  3. Liść karczocha
  4. Korzeń mniszka
  5. Inne składniki suplementów diety na wątrobę
  6. Jak dbać o wątrobę?
  7. Podsumowanie

Najskuteczniejsze składniki wspierające wątrobę 

Większość suplementów na wątrobę zawiera trzy elementy ziołowe, a mianowicie: 

Rozważmy każdy z powyższych elementów bardziej szczegółowo. 

Ostropest plamisty na wątrobę

Ostropest plamisty (mleczny) to roślina lecznicza, która od ponad 2 tysięcy lat jest stosowana w leczeniu chorób wątroby. Suplement diety o tej samej nazwie jest najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych. 

Głównym składnikiem aktywnym tej rośliny jest sylimaryna, która jest połączeniem kilku roślinnych związków chemicznych. Ten pierwiastek pomaga: 

  • przyspieszyć naprawę komórek wątroby,

  • zmniejszyć stan zapalny,

  • chronić komórki poprzez swoje właściwości antyoksydacyjne.

Przyjmowanie suplementów z ostropestu mlecznego jest całkowicie bezpieczne. Ta roślina lecznicza może jednak u niektórych osób wywołać reakcję alergiczną lub zaburzenia układu pokarmowego. 

Należy pamiętać, że ostropest obniża również poziom cukru we krwi, dlatego suplement ten nie jest zalecany dla osób z cukrzycą

Przeczytaj: Wątroba – gdzie jest, jak działa?

Powiązane produkty

Liść karczocha chroni wątrobę

Liść karczocha, który ma właściwości antyoksydacyjne, chroni wątrobę i przyspiesza naprawę tkanek w tym narządzie. Dodanie do diety liści karczocha może zmniejszyć poziom markerów uszkodzenia wątroby u osób z niealkoholową chorobą tego narządu. Naukowcom nie udało się jednak ustalić wszystkich pozytywnych aspektów działania suplementu. 

Korzeń mniszka lekarskiego  w suplementach na wątrobę

Chociaż korzeń mniszka lekarskiego jest stosowany w większości suplementów na wątrobę, naukowcy nie byli w stanie znaleźć dowodów na korzyści płynące ze spożywania tej rośliny. 

Ponadto konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, które potwierdzą bezpieczeństwo stosowania korzenia tej rośliny leczniczej. 

Inne składniki suplementów diety na wątrobę 

Oprócz trzech ziół leczniczych wymienionych powyżej inne składniki stosowane w suplementach na wątrobę w celu poprawy funkcji i naprawy wątroby obejmują: 

  • meksykański dziki ignam,

  • korzeń żółtej ciżemki,

  • głóg,

  • rozchodnik. 

Jak dbać o wątrobę? 

Niestety, obecnie nie ma dowodów na to, że jakikolwiek konkretny suplement na wątrobę istotnie gwarantuje ochronę wątroby. Istnieją jednak dowody na to, że przestrzeganie pewnych zasad pozwoli utrzymać ten narząd w zdrowiu. Przyjrzyjmy się tym najskuteczniejszym. 

Co jest zdrowe dla wątroby? 

  • Przede wszystkim: ograniczenie tłuszczu w diecie;

Regularne spożywanie smażonych potraw, fast foodów i innych wysokotłuszczowych produktów prowadzi do szybkiego wzrostu masy ciała i otyłości, co może być przyczyną rozwoju niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby. 

Przestrzeganie zbilansowanej diety pozwoli nie tylko zachować ten organ, ale także zapewnić smukłą sylwetkę. 

  • Zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu;

Duże ilości napojów alkoholowych mogą uszkodzić komórki wątroby i wywołać marskość. Dlatego zaleca się picie nie więcej niż dwóch kieliszków wina dziennie. 

  • Zmniejszenie ilości stosowanych leków;

Absolutnie każdy lek, który człowiek przyjmuje, jest przetwarzany przez wątrobę. Częste zażywanie narkotyków, środków odurzających oraz stosowanie środków wziewnych może spowodować uszkodzenie wątroby. 

  • Zmniejszenie ilości toksyn;

Substancje toksyczne stosowane przez człowieka podczas mycia i dezynfekcji mogą dostać się do dróg oddechowych i krwiobiegu, który jest oczyszczany przez wątrobę. Może to negatywnie wpłynąć na kondycję i funkcjonowanie tego narządu. 

Dlatego przed użyciem środków chemicznych warto zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia. Warto również zaznaczyć, że palenie papierosów również negatywnie wpływa na pracę wątroby. 

  • Nie należy mieszać alkoholu z lekami;

Przyjmowanie leków w połączeniu z napojami alkoholowymi może spowodować uszkodzenie tkanki wątrobowej. Dlatego zaleca się całkowite unikanie alkoholu przed przyjęciem jakiegokolwiek leku na receptę. Niektóre leki często mają etykietę informującą, że łączenie ich z alkoholem nie jest bezpieczne. 

Podsumowanie 

Przyjmowanie suplementów w celu naprawy tkanki wątroby i zapewnienia ochrony temu organowi wiąże się z wieloma różnymi pozytywnymi skutkami. Jednak na dziś naukowcy nie byli w stanie potwierdzić jednoznacznych korzyści z przyjmowania takich suplementów. W związku z tym należy zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące utrzymania tego narządu w zdrowiu. 

Należy również pamiętać, że przyjmowanie suplementów diety na wątrobę może mieć skutki uboczne związane z indywidualnymi cechami organizmu. Dlatego przed włączeniem takich suplementów do swojej diety należy skonsultować się z lekarzem. 

Bibliografia

Cabot S., Zdrowa wątroba, zdrowe jelita, Mada 2007,

Laughin A., Dieta dla wątroby, Astrum 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij