czego nie lubi wątroba
Zdrowie i uroda Matylda Forszpaniak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2281 razy

Czego nie lubi wątroba – zmień te nawyki, jeśli masz problemy z wątrobą

Nasze codzienne zachowania i tryb życia mają ogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Ruch, zbilansowana dieta, ograniczanie ilości spożywanego cukru to zalecenia, które słyszymy codziennie. Jak w takim razie nasz tryb życia i codzienne nawyki wpływają na jeden z największych narządów w organizmie, czyli wątrobę? Czy istnieje odpowiednia dieta na wątrobę lub dieta na odtłuszczenie wątroby? Sprawdź!

Spis treści: 

  1. Co szkodzi wątrobie?
  2. Oczyszczanie wątroby, jak to zrobić?
  3. Jak poprawić stan wątroby?
  4. Wątroba: budowa i funkcje
  5. Jakie są objawy chorej wątroby?

Co szkodzi wątrobie? 

Czynniki szkodliwe dla wątroby to: 

  • otyłość, 

  • cukrzyca oraz stany przedcukrzycowe, 

  • wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz zaburzenia jego metabolizmu, 

  • zaburzenia metabolizmu tłuszczów, 

  • nadmierne spożywanie alkoholu, 

  • niektóre leki i suplementy diety, szczególnie przyjmowane w nadmiarze i przez długi czas, 

  • przewlekłe i ostre zakażenie wirusami wywołującymi WZW, 

  • toksyny, np. toksyny muchomora sromotnikowego.

Mogą to być również czynniki niezależne od naszego zachowania i stylu życia, takie jak choroby autoimmunologiczne. Są to choroby, w których nasz własny organizm próbuje zniszczyć nasze narządy, ponieważ rozpoznaje je jako obce. 

Oczyszczanie wątroby, jak to zrobić? 

W momencie wystąpienia objawów choroby wątrobowej lekarz może zalecić nam odpowiednią dietę. Pomocne mogą być również suplementy wspierające wątrobę

Na czym polega oczyszczanie wątroby? 

Dieta na odtłuszczenie wątroby skupia się wokół:   

  • wykluczenia spożywania alkoholu, 

  • uregulowania cukrzycy, 

  • diety o charakterze lekkostrawnym, zawierającej m.in. kasze, jaja, chude sery twarogowe, chude mięso, najlepiej w postaci gotowanej i duszonej na wodzie, a także produkty mleczne naturalnie fermentowane, jak kefir, maślanka, czy zsiadłe mleko.  

Z warzyw i owoców pacjent powinien unikać m.in.  

  • kapusty białej, czerwonej i kwaszonej,  

  • surowych ogórków, cebuli, papryki, rzodkiewki,  

  • roślin strączkowych,  

  • szpinaku,  

  • grzybów,  

  • winogron, porzeczek, malin, truskawek, pomarańczy. 

Wiele z nich może być spożywanych w formie gotowanej. O szczegóły zawsze najlepiej zapytać lekarza lub dietetyka i poprosić o dokładną listę zalecanych i zakazanych produktów. Pacjent może się również spotkać z pojęciem diety wątrobowej. Dieta wątrobowa jest dostosowana do choroby pacjenta, a wskazaniami do niej są:  

  • ostre i przewlekłe zapalenie wątroby,  

  • alkoholowa choroba wątroby,  

  • niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby,  

  • marskość wątroby. 

Dieta zawiera wytyczne co do częstości przyjmowanych posiłków, wielkości zjadanych porcji oraz produktów zalecanych i zakazanych. Innym ważnym elementem w procesie dbania o wątrobę, szczególnie przy jej niealkoholowym stłuszczeniu, może być utrata nadmiernej masy ciała. Jest to cel, który pacjent powinien osiągnąć poprzez stosowanie wyżej wymienionej lekkostrawnej diety i aktywności fizycznej. 

Powiązane produkty

Jak poprawić stan wątroby? 

Ważną cechą wątroby jest zdolność do regeneracji, jednakże jest to proces powolny i z pewnymi ograniczeniami. Po przekroczeniu nieodwracalnych uszkodzeń wątroby i wystąpieniu jej pełnej niewydolności, jedynym rozwiązaniem, które może zaproponować lekarz, jest przeszczep wątroby.  

Dlatego najlepszym sposobem na poprawienie stanu wątroby jest początkowe niedopuszczenie do pogorszenia jej stanu, poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, ograniczenie spożywania alkoholu i zdrowy tryb życia. Jednakże, jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, nadal możemy wspomóc naszą wątrobę w regeneracji, poprzez odpowiednią zmianę nawyków.  

Proces, w który wchodzi dieta wątrobowa lub dieta na odtłuszczenie wątroby, aktywność fizyczna i inne zmiany zależne od pacjenta, powinny się odbywać pod czujnym okiem lekarza, który może również przepisać odpowiednie leki. 

Wątroba: budowa i funkcje  

Wątroba jest narządem należącym do układu pokarmowego i znajduje się w prawym podżebrzu. Narząd ten jest silnie ukrwiony i posiada podwójne unaczynienie: z żyły wrotnej oraz tętnicy wątrobowej właściwej. 

W dużej mierze wątroba odpowiada za gospodarkę węglowodanami, tłuszczami i białkami, gromadzi zapasy witamin, takich jak witamina A, D, B12, ale funkcją najczęściej kojarzoną jest odtruwanie organizmu, czyli neutralizacja toksyn, takich jak chociażby alkohol. 

Są to jednak tylko niektóre z funkcji wątroby i niepodważalnie jest ona ważnym narządem w naszym organizmie. 

Przeczytaj: Wątroba, funkcje, położenie, najczęstsze choroby wątroby 

Jakie są objawy chorej wątroby? 

Objawy chorej wątroby mogą być różne, w zależności od podłoża i przyczyn choroby. 

Przy Wirusowym Zapaleniu Wątroby, czyli WZW, wiele zależy od typu wirusa, którym zaraził się pacjent. WZW typu A można przechodzić zupełnie bezobjawowo, a WZW typu B może objawiać się uporczywym bólem mięśni i stawów.  W momencie przejścia WZW w formę przewlekłą, pojawia się u pacjenta uczucie zmęczenia i obniżony nastrój. Więcej objawów choroby jest widocznych dopiero dla lekarza przy dokładniejszym badaniu lekarskim. 

Jeśli choroba pacjenta jest skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu, będzie postępowała w 3 głównych etapach. 

Alkoholowe stłuszczenie wątroby może przebiegać bezobjawowo lub skutkować pobolewaniem i tkliwością tkanek na wysokości wątroby.  

Przy alkoholowym zapaleniu wątroby może pojawić się żółtaczka, objawiająca się: 

  • żółtym zabarwieniem białek oczu,  

  • zażółceniem skóry, 

  • ciemnym moczem. 

W momencie wystąpienia alkoholowej marskości wątroby, pojawia się osłabienie i łatwe męczenie się, gorączka, utrata łaknienia i masy ciała.  

Pacjenci przybierają posturę „kasztanowego ludzika”, charakteryzującego się szczupłymi kończynami i zwiększonym obwodem brzucha. Mogą również pojawiać się zmiany skórne i ogólne zaburzenia w układzie pokarmowym takie jak wzdęcia, nudności, wymioty, czy obrzęki ślinianek. Charakterystyczne są zaburzenia w układzie rozrodczym, skutkujące zaburzeniami miesiączkowania, niepłodnością, zanikiem jąder, powiększeniem gruczołów piersiowych u mężczyzn i zmianą charakteru owłosienia. 

Są to objawy charakterystyczne nie tylko dla alkoholowej marskości wątroby, ale również dla marskości wątroby powstających z innych przyczyn. 

Bibliografia

Rafiq N., Z. M. Younossi, Nonalcoholic fatty liver disease: a practical approach to evaluation and management, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19442917/ [dostęp 02.10.22],

Vitaglione P., Morisco F., Caporaso N. i inni, Dietary Antioxidant Compounds and Liver Health, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 44:7-8, 575-586, DOI: 10.1080/10408690490911701.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij