jak stosować kwas azelainowy
Zdrowie i uroda Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2286 razy

Kwas azelainowy w kosmetyce, jak się go stosuje?

Kwas azelainowy znajduje szerokie spektrum zastosowania w kosmetologii i dermatologii. Sięga po niego coraz więcej osób, w szczególności przy leczeniu uporczywych chorobach skórnych, np. trądziku czy atopowego zapalenia skóry. Ponadto stanowi pomoc w niwelacji przebarwień oraz złuszcza martwy naskórek. Działanie tego kwasu jest zatem wielokierunkowe, co sprawia, że można go znaleźć w wielu kosmetykach. Jakich? Czym jest kwas azelainowy? Wyjaśniamy! 

Spis treści:


  1. Kwas azelainowy – czym jest i jak działa?
  2. Kwas azelainowy – właściwości
  3. Dla kogo kwas azelainowy?
  4. Jak stosować kwas azelainowy?
  5. Kosmetyki z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy – czym jest i jak działa? 

Kwas azelainowy zalicza się do grupy substancji naturalnych wytwarzanych m.in. przez grzyba Malassezia furfur, ale można go również znaleźć w pełnoziarnistym zbożu, takim jak żyto czy jęczmień. Kwas azelainowy to nic innego jak nasycony kwas dikaroboksylowy, który składa się wyłącznie z atomów węgla, wodoru i tlenu. 

Związek ten działa keratolitycznie, zmniejszając tym samym powstawanie czopów łojowych. Co więcej, przyczynia się do hamowania rozwoju bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Ponadto wspiera leczenie przebarwień poprzez hamujący wpływ na syntezę DNA oraz proces oddychania komórkowego melanocytów.  

Przeczytaj: Trądzik różowaty, objawy, przyczyny, leczenie

Kwas azelainowy – właściwości 

Kwas azelainowy wykazuje wiele korzystnych właściwości, m.in.: 

  • przeciwzapalne – stanowi pomoc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, a także w leczeniu trądziku różowatego,

  • hamujące działanie enzymu tyrozynazy, która jest związana z powstawaniem przebarwień na skórze,

  • bakteriobójcze – wspiera zwalczanie bakterii tlenowych oraz beztlenowych obecnych na powierzchni skóry i mających wpływ na rozwój stanów zapalnych,

  • zmniejszające rogowacenie skóry poprzez hamowanie syntezy DNA oraz innych białek, 

  • keratolityczne oraz seboregulujące – zapobiega tworzeniu się zaskórników zarówno zamkniętych, jak i otwartych,

  • antyoksydacyjne – przyczynia się do eliminacji wolnych rodników pogarszających kondycję skóry,

  • złuszczające naskórek. 

Powiązane produkty

Dla kogo kwas azelainowy? 

Kwas azelainowy jest przeznaczony do pielęgnacji cery: 

  • wrażliwej,

  • atopowej, 

  • z trądzikiem różowatym, 

  • z rumieniem. 

Poleca się go również osobom ze skórą tłustą, mieszaną z trądzikiem grudkowo-krostkowym ze względu na działanie antybakteryjne. Dzięki temu hamuje rozprzestrzenianie się bakterii i ogranicza funkcjonowanie gruczołów łojowych. Powinny po niego sięgać także osoby walczące z przebarwieniami. Wszystko za sprawą skutecznego hamowania enzymu tyrozynazy, który jest odpowiedzialny za produkcję melaniny. W ten sposób kwas azelainowy minimalizuje tworzenie się nowych plam skórnych.

Jak stosować kwas azelainowy? 

Kwasu azelainowego można używać jako samodzielnego preparatu lub jako składnik kosmetyku. Jak często można aplikować na skórę kwas azelainowy? Wszystko zależy od rekomendacji konkretnego producenta oraz formy kosmetyku. Jeżeli występuje jako komponent maści lub kremu zaleca się smarowanie cienkiej warstwy dwukrotnie w ciągu dnia. Oczywiście należy pamiętać, że miejsca zmienione chorobowo powinno się wcześniej dokładnie umyć, a następnie osuszyć. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku stosowania kwasu azelainowego na przebarwienia najlepiej łączyć go z kremami z filtrami UVA i UVB.

Przeczytaj: Dieta na pękające naczynka

Kosmetyki z kwasem azelainowym 

Kosmetyki zawierające kwas azelainowy cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród zwolenników profesjonalnych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetologicznych, jak i w domowym zaciszu. Wszystko dzięki świetnym efektom, które można osiągnąć w stosunkowo szybkim czasie. Kwas azelainowy występuje m.in. jako składnik: peelingów, kremów, serum.

Przeczytaj także: Kosmetyki na trądzik różowaty – jak wybierać?

Peeling z kwasem azelainowym 

Peeling z użyciem kwasu azelainowego stosuje się, aby wyeliminować zanieczyszczenia, a także obumarłe komórki znajdujące się w zewnętrznej warstwie naskórka. Taki zabieg umożliwia otwarcie kanałów gruczołów łojowych, co prowadzi do uniemożliwienia powstawania nowych zaskórników. Ponadto stosowanie peelingów z kwasem azelainowym przyczynia się do oczyszczania skóry i przygotowania jej do kolejnych etapów pielęgnacyjnych twarzy. Dzięki temu można polepszyć wchłanianie składników aktywnych z kremów i serum.  

Krem z kwasem azelainowym 

Kremy z kwasem azelainowym zaleca się szczególnie w leczeniu przebarwień, terapii trądziku pospolitego czy trądziku różowatego. Jest to najpopularniejsza forma tego związku, ale warto pamiętać, że proces uwalniania substancji czynnej z kremu jest nieco słabszy niż np. z żelu. W aptekach są dostępne kremy z kwasem azelainowym o stężeniu 20%. 

Kwas azelainowy w toniku 

Tonik z dodatkiem kwasu azelainowego jest świetną propozycją dla codziennej pielęgnacji problematycznej cery. Tego typu kosmetyk powinno się stosować po umyciu twarzy. Co więcej, preparat doskonale sprawdza się w przypadku osób z cerą skłonną do trądziku i przebarwień. Warto również wybierać toniki z kwasem azelainowym i aloesem, co dodatkowo nawilży i przyniesie ukojenie skórze.  

Należy pamiętać, że kwas azelainowy wykazuje wiele korzystnych właściwości. O regularnym stosowaniu go powinny przede wszystkim pamiętać osoby zmagające się z trądzikiem lub przebarwieniami. Preparaty z kwasem azelainowym dostępne w aptece z reguły mają wyższe stężenie, przez co nadaje im się status leków przeznaczonych do leczenia chorób dermatologicznych. 

Bibliografia

R. Reszke, J. Szepietowski; Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy, https://www.termedia.pl/Kwas–azelainowy–w–lecznictwie–dermatologicznym–w–swietle–aktualnego–stanu–wiedzy,56,28159,1,0.html [dostęp: 19.09.2022],

Dębek P., Piotrowska A., Nastałek M., Totko–Borkusiewicz N. i inni, Zastosowanie kwasu azelainowego w wybranych schorzeniach dermatologicznych, https://www.czytelniamedyczna.pl/6605,zastosowanie–kwasu–azelainowego–w–wybranych–schorzeniach–dermatologicznych.html [dostęp: 19.09.2022],

Czarnota A., Chemoeksfoliacja – substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania, https://www.kosmetologiaestetyczna.com/2017/chemoeksfoliacja–substancje–stosowane–w–peelingach–medycznych–oraz–wskazania–do–ich–stosowania/ [dostęp: 19.09.2022].


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij