kosmetyki na trądzik różowaty
Zdrowie i uroda Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1326 razy

Kosmetyki na trądzik różowaty – jak wybierać?

Trądzik różowaty (rosacea) jest stosunkowo często występującą, przewlekłą dermatozą, która głównie dotyka osób w dojrzałym wieku. Można ją poznać przede wszystkim po zaczerwienieniu twarzy, rumieniu, teleangiektazjach i stanach zapalnych z grudkami i krostkami. Przyczyny choroby są złożone oraz nadal nie w pełni wyjaśnione. Z tego względu schorzenie nie jest łatwe do całkowitego wyleczenia. Warto jednak wspierać terapię, np. poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i wykonywanie zabiegów w gabinetach kosmetologicznych. Jakich? Co powinny zawierać kremy na trądzik różowaty? Wyjaśniamy! 

Spis treści:


  1. Metody leczenia trądziku różowatego
  2. Kremy na trądzik różowaty
  3. Zabiegi na trądzik różowaty

Metody leczenia trądziku różowatego 

Z racji tego, że trądzik różowaty jest schorzeniem o nie do końca wyjaśnionej etiologii, nie ma jednej, konkretnej metody jego leczenia. Istnieją jednak trzy sposoby leczenia tej choroby, a mianowicie:  

  • terapia przyczynowa,  

  • leczenie miejscowe, 

  • leczenie ogólne. 

Wszystko po to, aby móc poprawić komfort życia osób z trądzikiem różowatym. 

Miejscowe leczenie trądziku różowatego wymaga stosowania preparatów: 

  • z metronidazolem,  

  • z kwasem azelainowym,

  • antybiotyków w kremach i roztworach stosowanych na skórę.  

Kwas azelainowy przyczynia się do redukcji zmian zapalnych, czyli grudek i krost powstających w przebiegu trądziku różowatego. Podobnie działają preparaty z dodatkiem 10% sulfacetamidem oraz 5% siarką i nadtlenkiem benzoilu, które prowadzą do zmniejszenia ilości zmian zapalnych grudkowo-krostkowych. Oprócz tego, szczególnie dobrym działaniem cechują się antybiotyki stosowane zewnętrznie – tetracyklina oraz makrolity.  

Przeczytaj: Trądzik różowaty, przyczyny, objawy, leczenie

Warto pamiętać, że odpowiednio dobraną terapię dermatologiczną powinno się wesprzeć właściwą pielęgnacją cery oraz zdrową dietą. Ma to ogromny wpływ na zniwelowanie wszelkich zmian trądzikowych, dzięki czemu można polepszyć komfort i jakość życia osób z tą dolegliwością. 

Przeczytaj także: Dieta na trądzik różowaty – czego unikać?

Kremy na trądzik różowaty 

Kosmetyki na trądzik różowaty i skórę naczynkową powinny zawierać właściwe komponenty. Przede wszystkim należy wybierać preparaty hipoalergiczne, ze względu na to, iż tego rodzaju skóra wyróżnia się wyjątkową wrażliwością na różne substancje, co w efekcie prowadzi do powstawania zaczerwienień i natężenia objawów choroby. Ponadto trzeba brać pod uwagę fakt, że cera u osób z trądzikiem różowatym charakteryzuje się zaburzonym procesem transepidermalnej utraty wody z naskórka. Rezultatem jest uszkodzona bariera ochronna naskórka. By zmniejszyć nadwrażliwość skóry, należy zatem sięgać po preparaty, w tym kremy odbudowujące barierę naskórkową.  

Jakich składników szukać w kosmetykach na trądzik różowaty? Ważna jest obecność polihydroksykwasów (PHA). W szczególności poleca się glukonolatkon, który wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie bariery naskórkowej. Dzięki temu dochodzi do wiązania wody w naskórku. Glukonolakton przyczynia się również do eliminacji wolnych rodników oraz zapewnia ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto ma właściwości chelatujące metale, a tym samym opóźnia procesy starzenia się skóry. Na trądzik różowaty warto również sięgać po kosmetyki z zawartością: 

  • ichtiolu,

  • bisabololu, 

  • olejku z drzewa herbacianego, 

  • wyciągu z ruszczyka,

  • kwasu azelainowego, 

  • witaminy C,

  • witaminy PP, 

  • retinolu.

Co więcej, aby ochronić skórę z trądzikiem różowatym przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, warto wybierać kremy z filtrem na trądzik różowaty. Ważna jest systematyczność w ich używaniu, aby preparaty mogły przynieść oczekiwany efekt. Działają one jak fotoprotektory, a więc powinny zawierać fotostabilne filtry fizyczne, np. ditlenek tytanu oraz tlenek cynku. Dlaczego? Substancje te odbijają promieniowanie słoneczne podobnie jak lustro.  

Przeczytaj: Czy opalanie w solarium jest szkodliwe dla zdrowia?

Powiązane produkty

Zabiegi na trądzik różowaty 

Oprócz kremów na trądzik różowaty zaleca się korzystanie z zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, aby wybierać zabiegi, które stanowią pomoc w zniwelowaniu rumienia oraz zamknięciu pojawiających się naczynek, np.: 

  • wykorzystujące lasery naczyniowe,  

  • elektrokoagulację,

  • impulsywne źródło światła IPL (Intense Pulse Light),

  • termolizę,  

  • peelingi chemiczne z użyciem kwasu azelainowego i laktobionowego. 

 

Oprócz tego osoby z trądzikiem różowatym mogą korzystać z takich zabiegów jak: 

  • mezoterapia bezigłowa, 

  • peeling kawitacyjny,  

  • różnego rodzaju maski o właściwościach łagodzących, np. z algami, a także nawilżających z kwasem hialuronowym, 

  • oksybrazja, 

  • infuzja tlenowa,  

  • drenaż limfatyczny dotleniający oraz odżywiający tkanki, bez ich przegrzania. 

Trądzik różowaty a laserowe zamykanie naczynek 

Jednym z polecanych zabiegów na trądzik różowaty jest laserowe zamykanie naczynek. Metoda ta niweluje rumień i popękane naczynka, a efekty są widoczne niemal natychmiastowo. W trakcie zabiegu dochodzi do absorpcji światła przez hemoglobinę, która znajduje się w krwi, co prowadzi do jej koagulacji. W rezultacie naczynka się zamykają, ulegają resorpcji, dzięki czemu przestają być widoczne.  

Podsumowanie  

Osoby z trądzikiem różowatym powinny dobrać odpowiednią metodę leczenia, a także stosować kosmetyki o delikatnej formule wyciszającej objawy tego schorzenia. Należy pamiętać, że taka terapia wymaga również przestrzegania paru zasad odpowiedniej pielęgnacji domowej. Odgrywa to kluczową rolę w leczeniu tej choroby, podobnie jak korzystanie z niektórych zabiegów przeprowadzanych przez specjalistów w gabinetach kosmetologicznych. 

Bibliografia

Brzeziński P., Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, Wybrane Problemy Kliniczne, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10068/8569 [dostęp: 07.09.2022], 

Gemza K., Surgiel-Gemza A., Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, https://www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/5.2018/files/assets/basic-html/index.html#55/z#noFlash [dostęp: 07.09.2022],

Chudek E., Utrnowska-Joppek K., Postępowanie w terapii trądziku różowatego, Część II – Zalecenia pielęgnacji domowej http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-3.pdf [dostęp: 07.09.2022]. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij