Aplikacja preparatu na wzmocnienie zniszczonego paznokcia.
Zdrowie i uroda Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1008 razy

Jak wzmocnić paznokcie? Poznaj skuteczne sposoby!

Paznokcie należą do przydatków skóry, które pełnią zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Chronią opuszki palców przed urazami, ułatwiają chwytanie, zwiększają precyzję palców i wrażliwość dotykową, a ponadto pomagają w diagnozowaniu stanu organizmu. Niestety paznokcie są stale narażone na działanie wielu czynników, które je niszczą i osłabiają. W artykule omówiono skuteczne sposoby – zarówno te domowe, jak i gabinetowe – na wzmocnienie paznokci. 

Spis treści:


  1. Jakie są przyczyny zniszczonych paznokci?
  2. Jak wzmocnić paznokcie?
  3. Regeneracja paznokci – domowe sposoby
  4. Profesjonalne zabiegi wzmacniające paznokcie
  5. Jak wzmocnić paznokcie od wewnątrz – dieta i witaminy wzmacniające paznokcie

Jakie są przyczyny zniszczonych paznokci? 

Na stan paznokci wpływa bardzo wiele czynników. Należą do nich: 

  • choroby paznokci lub choroby ogólnoustrojowe, 

  • nieodpowiednia pielęgnacja, 

  • dieta uboga w witaminy i mikroelementy, 

  • przyjmowane leki, 

  • częsty kontakt paznokci z wodą, 

  • uszkodzenia chemiczne, spowodowane używaniem lakierów złej jakości, acetonu lub kontaktem z silnymi detergentami, 

  • uszkodzenia mechaniczne, w tym obgryzanie paznokci. 

Sprawdź: Grzybica paznokci, skąd się bierze, jak się ją leczy?

Jak wzmocnić paznokcie? 

W celu wzmocnienia paznokci należy działać kompleksowo, czyli dostarczać do organizmu odpowiednich składników odżywczych i dbać o właściwą zewnętrzną pielęgnację dłoni. Trzeba także pamiętać o ich codziennej ochronie przed skrajnymi temperaturami, chemikaliami oraz urazami mechanicznymi. 

Działania zewnętrzne, obejmują zwykle regularną pielęgnację płytki paznokcia oraz dłoni. Paznokcie warto zabezpieczać warstwą wapniowej lub proteinowej odżywki na bazie lakieru. Można je stosować samodzielnie lub jako bazę do lakieru kolorowego, która zapobiega przebarwieniom płytki.  

Po każdym myciu rąk powinno się używać nawilżających, odżywczych i regenerujących kremów do rąk i paznokci. Ponadto – co najmniej raz w tygodniu –  zaleca się  stosowanie peelingów na bazie soli gruboziarnistej lub cukru, moczenie paznokci w naturalnych olejkach oraz stosowanie kosmetyków o silnie skoncentrowanym składzie (np. serum lub maska regenerująca).  

Sprawdź: Kosmetyki do dłoni i stóp

Jak wzmocnić miękkie paznokcie? Wzmocnienie łamliwych i rozdwajających się paznokci 

Odżywka wzmacniająca paznokcie ma za zadanie zregenerować zmiękczoną płytkę paznokciową i odbudować jej strukturę. W składzie odżywki powinny znaleźć się składniki, takie jak: ekstrakt ze skrzypu polnego lub pokrzywy oraz witaminy z grupy B. 

Preparaty na zniszczone paznokcie występują zwykle w formie odżywki w lakierze lub serum. Mają za zadanie nawilżyć płytkę i ochronić ją przed utratą wody. Preparat na łamliwe paznokcie powinien zawierać m.in.: ceramidy, wyciąg z kiełków pszenicy oraz witaminy. 

Regeneracja paznokci po hybrydzie 

Na rynku można spotkać także dedykowane preparaty na wzmocnienie paznokci po hybrydzie. Zawierają one np. olejek ze słodkich migdałów i biotynę. 

Powiązane produkty

Regeneracja paznokci – domowe sposoby  

Istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych, wzmacniających paznokcie, które można wykonywać samodzielnie w domu. 

Jednym z nich jest kąpiel paznokci w oliwie z oliwek z dodatkiem cytryny, która jest źródłem witaminy C. Oliwę z pierwszego tłoczenia należy lekko podgrzać do temperatury około 38 stopni Celsjusza. Następnie połączyć ją z sokiem z wyciśniętej wcześniej cytryny. W tak przygotowanym roztworze można już moczyć czyste, pozbawione lakierów i odżywek paznokcie. Wystarczy korzystać z takiej kąpieli raz w tygodniu (niech trwa od 15 do 30 minut), aby w naturalny sposób odżywić paznokcie. Jeśli paznokcie są bardzo zniszczone, zaleca się wykonywanie zabiegu co najmniej 2 razy w tygodniu.  

Innym rodzajem kąpieli, która ma na celu nawilżenie i uelastycznienie paznokci jest ta, w której wykorzystamy olejek migdałowy. Przed użyciem należy go lekko podgrzać, a następnie moczyć w nim paznokcie przez minimum 5 minut. Zabieg ten, analogicznie jak poprzedni, jest polecany przynajmniej raz na 7 dni.  

Do paznokci zmienionych chorobowo (np. dotkniętych grzybicą) można stosować miejscowo olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciwgrzybicze.  

Sposobem, który wymaga jedynie zakupu bawełnianych rękawiczek i bogatego w składniki aktywne kremu do rąk i paznokci, jest nocna regeneracja. Polega ona na nałożeniu przed snem na dłonie i paznokcie grubej warstwy kremu, a następnie założeniu rękawiczek. 

Profesjonalne zabiegi wzmacniające paznokcie 

Od czasu do czasu warto uzupełnić domową pielęgnację i zdecydować się na zabieg w gabinecie kosmetycznym. Jednym z nich jest zabieg parafinowy. Jego działanie opiera się na zastosowaniu dopasowanej do potrzeb emulsji pielęgnacyjnej o dobrym składzie i nałożeniu okluzyjnej warstwy parafiny, a następnie rękawiczek, zapobiegających utracie ciepła. Sprzyja ono lepszemu wchłanianiu się substancji czynnych z kosmetyku. Zabieg parafinowy wpływa korzystnie na wygląd skóry dłoni, poprzez wzrost jej nawilżenia, elastyczności oraz odżywienia, a także wyrównanie kolorytu i pobudzenie procesów regeneracyjnych. Ponadto pomaga odżywić i wzmocnić paznokcie.  

Innym sposobem wzmocnienia płytki paznokci jest manicure japoński. Polega on na zastosowaniu specjalnych, gotowych preparatów, wcieranych w paznokcie. Zawierają one składniki aktywne, które odżywiają, wzmacniają i przyspieszają wzrost paznokci, a także zapobiegają ich rozdwajaniu. Należą do nich m.in.: witaminy A, H i E, pyłek pszczeli, keratyna, krzemionka, a także prowitamina B5. 

Przeczytaj: Czy hybryda niszczy paznokcie?

Jak wzmocnić paznokcie od wewnątrz – dieta i witaminy wzmacniające paznokcie 

Paznokcie – tak jak i włosy – są wytworem naskórka. Z tego względu, aby poprawić ich stan, należy zadbać o dostarczenie organizmowi właściwych substancji odżywczych i witamin. Niedobór białka w diecie prowadzi m.in. do osłabienia, łamliwości i rozdwajania się paznokci. Właśnie dlatego niezbędne jest pokrycie zapotrzebowania na aminokwasy siarkowe, konieczne do wytwarzania keratyny, z której zbudowane są paznokcie. Głównymi źródłami cysteiny i metioniny są zaś przetwory mleczne, ryby, mięso i produkty zbożowe.  

Do zapewnienia zdrowego i pięknego wyglądu paznokci niezbędne są także składniki mineralne, takie jak: 

  • cynk, zawarty w wątróbce, jajkach czy owocach morza, 

  • miedź, która znajduje się m.in. w otrębach pszennych, 

  • jod, zawarty w białych rybach morskich, 

  • krzem, występujący w kaszach: jaglanej i jęczmiennej, a także skrzypie polnym oraz pokrzywie, 

  • magnez, zawarty w kakao i migdałach, 

  • siarka, która jest w rybach, jajkach czy warzywach kapustnych, 

  • wapń, który znajdziemy w mleku i serach; 

  • żelazo, zawarte w mięsie oraz natce pietruszki. 

Witaminy o pozytywnym wpływie na włosy i paznokcie to: A, E, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, M (kwas foliowy) oraz H, czyli biotyna. 

W sytuacjach, kiedy trudno jest dostarczyć wszystkie składniki odżywcze razem z dietą, zaleca się stosowanie suplementów diety  z myślą o paznokciach. Można kupić różne formy suplementów, w tym: 

  • tabletki na paznokcie, 

  • kapsułki na paznokcie, 

  • żelki na łamliwe paznokcie. 

Bibliografia

Górska A. i in. (2017), Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Wydawnictwo EDICON Sp. z o.o., Poznań, s. 71-73, 83-93, 99-100, 166-168. 

Kołodziejczak A. (2019), Kosmetologia, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 469. 

Surma A. W., Nockowski P. (2016), Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, nr 1,  vol. 5, s. 32-33. 

Sójka-Hejduk A., Damsz J. (2014), Paznokcie. Pielęgnacja i malowanie, Wydawnictwo RM, Warszawa, s. 10-17. 

Biotebal. Serum wzmacniające do paznokci, Aptelia, dostępny online: https://www.aptelia.pl/apteka/p140865-Biotebal_Mocne_Paznokcie_serum_wzmacniajace_do_paznokci_66_ml. 

Long4Nails. Wzmacniająca odżywka stymulująca wzrost paznokci, Aptelia, dostępny online: https://www.aptelia.pl/apteka/p129616-Long4Nails_Strengthening_Care_wzmacniajaca_odzywka_stymulujaca_wzrost_paznokci_10_ml.  

Pirolam. Odżywka do paznokci, Aptelia, dostępny online: https://www.aptelia.pl/apteka/p122457-Pirolam_odzywka_do_paznokci_z_ceramidami_11_ml. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij