kurzajka jak wygląda
Zdrowie i uroda Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4561 razy

Kurzajki na skórze – jak rozpoznać, jak wygląda kurzajka?

Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada nie tylko za kłykciny kończyste, ponieważ niektóre jego typy powodują wystąpienie brodawek, a więc zmian skórnych potocznie nazywanych kurzajkami. Jak objawiają się brodawki? Gdzie się najczęściej lokalizują i jaki jest skuteczny sposób na kurzajki? 

Spis treści:


  1. Kurzajki – co to właściwie jest?
  2. Kurzajki a brodawki zwykłe
  3. Rodzaje brodawek
  4. Kurzajki – przyczyny powstawania
  5. Jak wygląda kurzajka? Rozpoznanie
  6. Gdzie najczęściej występują kurzajki?
  7. Jak pozbyć się kurzajki? Leczenie
  8. Zabiegi usuwania kurzajek
  9. Jak usunąć brodawki domowym sposobem?
  10. Kurzajki – warto wiedzieć

Kurzajki – co to właściwie jest?

Kurzajki to potoczna nazwa schorzenia nazywanego w mianownictwie medycznym brodawkami. Występowanie brodawek to bardzo powszechna przypadłość, dlatego mogą się z nim spotkać zarówno lekarze rodzinni, jak i lekarze dermatolodzy. Za brodawki odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego, występujący w licznych typach, o których więcej przeczytamy w dalszej części tekstu. 

Sprawdź ofertę: Skuteczne preparaty na kurzajki i brodawki 

Kurzajki a brodawki zwykłe

Jak już wspomniano, kurzajki to potoczna nazwa brodawek. Sformułowaniem tym bardzo często posługują się pacjenci, dlatego dla ułatwienia występuje ono również w tym artykule. Należy mieć jednak świadomość, że poprawnym sformułowaniem są brodawki.  

Rodzaje brodawek

W medycynie wyróżniamy trzy główne grupy brodawek, do których zaliczamy: 

  • brodawki zwykłe – możemy się nimi zarazić poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zmienioną chorobowo, ale także przez używanie tych samych narzędzi do pielęgnacji (takich jak pilniczki, czy nożyczki do paznokci), 

  • brodawki podeszwowe – ich pojawieniu się sprzyja korzystanie z basenów, saun, publicznych pryszniców, szczególnie jeśli chodzimy boso, 

  • brodawki płaskie – cechuje je tendencja do samoistnego ustępowania, co poprzedzone jest pojawieniem się stanu zapalnego.   

Kurzajki – przyczyny powstawania

Przyczyną pojawienia się brodawek jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Brodawki zwykłe wywołują najczęściej typy HPV-2 i niekiedy HPV-1, HPV-4 i HPV-7. Z kolei brodawki podeszwowe powstają przez typy HPV-1 i HPV-2. Brodawki płaskie występują zaś przez typy HPV-3, HPV-10, rzadziej przez HPV-28 i HPV-29. Objawy pojawiają się najczęściej kilka tygodni od momentu zakażenia. 

Sprawdź ofertę: Polecane preparaty przeciwwirusowe

Jak wygląda kurzajka? Rozpoznanie

 Brodawki mogą różnić się wyglądem:

  • brodawki zwykłe – możemy się nimi zarazić poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zmienioną chorobowo, ale także przez używanie tych samych narzędzi do pielęgnacji (takich jak pilniczki, czy nożyczki do paznokci),
  • brodawki podeszwowe – ich pojawieniu się sprzyja korzystanie z basenów, saun, publicznych pryszniców, szczególnie jeśli chodzimy boso, 
  • brodawki płaskie – cechuje je tendencja do samoistnego ustępowania, co poprzedzone jest pojawieniem się stanu zapalnego.    

Gdzie najczęściej występują kurzajki?

Brodawki zwykłe lokalizują się bardzo często na rękach, a w szczególności na grzbietach palców i rąk oraz w okolicach okołopaznokciowych. Mogą pojawić się nawet pod płytką paznokciową. Warto mieć jednak świadomość, że mogą wystąpić także w innych lokalizacjach na ciele. Brodawki podeszwowe, jak sama nazwa wskazuje, lokalizują się na podeszwach stóp. Z kolei brodawki płaskie mają tendencję do zajmowania skóry twarzy i grzbietów rąk. 

Jak pozbyć się kurzajki? Leczenie

Kurzajka ma charakter samoograniczający się i nierzadko znika sama. Kurzajki leczy się środkami farmakologicznymi, zabiegami miejscowymi, a niektórzy próbują także domowymi sposobami. Mocno inwazyjny przebieg choroby może mieć miejsce przy obniżonej odporności.

Środki apteczne i leki na kurzajki

W leczeniu brodawek sprawdzają się leki stosowane zewnętrznie, zawierające m.in. następujące substancje: 

  • kwas salicylowy – stosowany miejscowo wykazuje działanie złuszczające, podobnie jak kwas mlekowy; 

  • 5-fluorouracyl – preparaty na brodawki z tym składnikiem zaburzają podziały komórkowe zainfekowanych komórek skóry; na rynku znajdziemy preparaty zawierające 5-fluorouracyl oraz kwas salicylowy, co pozwala na zwiększenie skuteczności leku. Preparaty z fluorouracylem dostępne są w postaci płynu (potocznie płyn na kurzajki); 

  • imikwimod (krem na brodawki) – jest to substancja modulująca odpowiedź immunologiczną, stosowana także w leczeniu kłykcin kończystych, ale i rogowacenia słonecznego, czy raka podstawnokomórkowego.  

Zabiegi usuwania kurzajek

Skutecznym postępowaniem jest leczenie zabiegowe brodawek, które można wykonać z zastosowaniem takich metod jak: 

  • kriochirurgia – nazwa potoczna to wymrażanie kurzajek, czyli usuwanie brodawek z wykorzystaniem np. ciekłego azotu), 

  • elektrokoagulacja brodawek – usuwanie przy użyciu impulsów prądu 

  • laseroterapia – laserowe usuwanie kurzajek, 

  • terapia fotodynamiczna – usuwanie za pomocą nietoksycznych związków światłoczułych.

Warto zaznaczyć, że brodawki podeszwowe są bardziej oporne na leczenie, niż brodawki zwykłe.  

Jak usunąć brodawki domowym sposobem?

Pacjenci często zastanawiają się, jak usunąć brodawki domowym sposobem. Dużo słyszy się o takich metodach jak: 

  • jaskółcze ziele na kurzajki, 

  • zioła na kurzajki w postaci roztworów, 

  • lanolina na brodawki, 

  • ocet jabłkowy na brodawki, 

  • glistnik na kurzajki. 

Nie dowiedziono skuteczności tego rodzaju terapii, dlatego lepiej jest odwiedzić lekarza, który wybierze odpowiednią metodę leczenia. Domowe sposoby na brodawki mogą ponadto sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym.  

Kurzajki – warto wiedzieć

  • Jak wygląda wyleczona kurzajka? Czy zostaje blizna? 

W przypadku leczenia chirurgicznego rozległych brodawek, czy też w sytuacji mrożenia – może pozostać po tych interwencjach niewielka blizna. Jednak jest to zdecydowanie mniejsza zmiana niż opisywane w tym artykule inne zmiany chorobowe, wywołane przez HPV.  

  • Czy kurzajka boli lub swędzi?

Brodawki mogą boleć, szczególnie jeśli są to brodawki podeszwowe. Brodawki na stopach i podeszwach mogą być narażone na ucisk, co prowadzi do przykrych dolegliwości. Bolesność może wiązać się również z lokalizacją okołopaznokciową. Niektórzy pacjenci zgłaszają dolegliwości o typie świądu, choć nie jest to typowe.  

  • Czy kurzajka jest zaraźliwa?

Brodawki mogą być zaraźliwe, ponieważ do zakażenia może dojść poprzez kontakt bezpośredni ze skórą lub przedmiotami codziennego użytku, takimi jak np. nożyczki do paznokci. Jedynym rezerwuarem wirusa HPV jest człowiek, więc nie istnieje możliwość zarażenia się od zwierząt.

Bibliografia

Rudnicka L. i in. (2022), Współczesna dermatologia, t. 1, Wyd. PZWL, Warszawa. 

Jabłońska S. (2005), Dermatologia, Wyd. PZWL, Warszawa.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij