Co na kurzajki na palcu sprawdza się najlepiej?
Gorący temat Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 85314 razy

Co na kurzajki na palcu sprawdza się najlepiej?

Kurzajki na palcach stóp i rąk występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. O zakażenie nie jest trudno, ponieważ wirus wywołujący je jest powszechnie obecny w otoczeniu. Osoba, która je u siebie zauważa, powinna zgłosić się do specjalisty. Leczenie powoduje ustąpienie nieprzyjemnych objawów oraz zmniejsza ryzyko zakażenia innych. Zobacz, jak usunąć kurzajki na palcach.

Spis treści


  1. Jakie są przyczyny powstawania kurzajek na palcach?
  2. Jak wygląda kurzajka na palcu?
  3. Jak pozbyć się kurzajek na palcu?
  4. Domowe sposoby na kurzajki na palcach
  5. Kto zajmuje się leczeniem kurzajek na palcach?

Kurzajki to potoczne określenie na brodawki wirusowe. Zmiany te mogą występować w różnych miejscach na ciele człowieka. Najczęściej obserwuje się je na skórze, palcach rąk i nóg, pod płytką paznokciową, a także na podeszwowej części stóp. U niektórych osób obecne są na narządach płciowych. Kurzajki wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia, ponieważ łatwo się przenoszą na zdrowych ludzi. Ponadto często dochodzi do samozakażenia. Oznacza to, że brodawki wirusowe mogą przenieść się z jednego miejsca na inne.

Sprawdź: Czym są kłykciny kończyste – gdzie występują, jak je rozpoznać i leczyć?

Jakie są przyczyny powstawania kurzajek na palcach?

Kurzajki na palcach są objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Do tej pory poznano ponad 120 rodzajów tego patogenu. Każdy z nich wywołuje zmiany na skórze w innej części ciała. Niektóre zaś przyczyniają się do rozwoju nowotworu (m.in. narządów płciowych lub jamy ustnej). Przyczyną kurzajek na palcach są typy HPV-1 i HPV-2 (niekiedy też HPV-4 i HPV-7).

Wirus z łatwością przenosi się z osoby chorej (lub bezobjawowego nosiciela) na zdrową. Wystarczy bezpośredni kontakt z brodawką lub zakażonym przedmiotem (np. przyborami do pielęgnacji czy obuwiem). Często infekcja pojawia się po wizycie w miejscach publicznych, w których konieczne jest stąpanie bosą stopą (np. basen, sauna, przebieralnia).

Czasami dochodzi do samozakażenia. Osoba, która rozdrapuje kurzajki na palcach, może przenieść je w inne miejsce na ciele. Wówczas infekcja cały czas jest aktywna, co grozi zakażeniem jeszcze większej liczby osób.

Przeczytaj również: Wirus hpv – objawy, sposoby zakażenia, leczenie i profilaktyka

Jak wygląda kurzajka na palcu?

Kurzajka na palcu jest owalną, płaską lub lekko wypukłą zmianą na skórze. Jej powierzchnia nie jest równa, najczęściej szorstka w dotyku. Brodawki wirusowe mają cielisty lub biały kolor, ale czasami przyjmują żółtą barwę. Może towarzyszyć im nadmierne złuszczanie się naskórka, a także ból. Kurzajki na palcu zwykle występują w grupach, ale mogą zdarzyć się też pojedyncze zmiany.

Warto wiedzieć: Kurzajki na skórze – jak rozpoznać, jak wygląda kurzajka?

Powiązane produkty

Jak pozbyć się kurzajek na palcu?

Jest kilka sposobów na usunięcie kurzajki na palcu. Specjalista dobiera odpowiednią metodę terapii na podstawie kilku czynników. Ważny jest stopień nasilenia objawów oraz czas ich trwania.

Na kurzajki na palcu można zastosować preparaty o działaniu miejscowym. Mają one postać maści lub płynu na skórę. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza, aby terapia była skuteczna i nie spowodowała skutków ubocznych.

Kup w aptece: Preparaty na kurzajki

Na kurzajki na palcu można zastosować też profesjonalne zabiegi. Najbardziej popularną metodą jest krioterapia. Zmiany na skórze są wymrażane przy pomocy ciekłego azotu. Jest on nakładany przy pomocy specjalnego aplikatora. Po zabiegu brodawka odpada samoistnie. Najczęściej ma to miejsce po 1–2 tygodniach. Nie zaleca się samodzielnego wymrażania kurzajek w domu.

Innym sposobem na kurzajki na palcu jest naświetlanie laserem chirurgicznym CO2. Emituje on wiązkę światła, która minimalnie uszkadza tkanki pod skórą. Dzięki temu zmiany chorobowe znikają, a skóra intensywnie się regeneruje. Terapię może wspomóc także jonoforeza. Jest to zabieg, w którym wykorzystuje się prąd galwaniczny. Dzięki niemu na skórze tworzy się środowisko uniemożliwiające namnażanie się wirusa HPV.

Domowe sposoby na kurzajki na palcach

Domowe sposoby na kurzajki na palcach nie powinny być stosowane zamiast profesjonalnej terapii. Zakażenie wymaga odpowiedniego leczenia. Niektóre metody mogą spowodować nasilenie się dolegliwości lub pojawienie się powikłań. W efekcie czas leczenia kurzajek na palcach wydłuża się.

Domowe sposoby na kurzajki na palcach należy skonsultować ze specjalistą. Niektóre z nich przyczyniają się do złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród najczęściej stosowanych metod wymienia się:

  • nakładanie na kurzajki olejku herbacianego bądź rozgniecionego czosnku,

  • smarowanie kurzajek sokiem z mniszka lekarskiego.

Każda osoba, która cierpi z powodu kurzajek na palcach, powinna pamiętać o codziennej higienie i pielęgnacji skóry. Zabronione jest korzystanie z tych samych ręczników i przyborów. Jeżeli brodawki są na stopach, trzeba unikać chodzenia na boso, natomiast należy codziennie zmieniać skarpetki oraz nosić przewiewne (wykonane z naturalnych materiałów) i dobrze dopasowane buty.

Kto zajmuje się leczeniem kurzajek na palcach?

Kurzajki na palcach leczone są przez dermatologa. Osoby, którym dokuczają brodawki wirusowe na stopach, mogą zgłosić się do podologa. Dysponuje on sprzętem umożliwiającym nowoczesne metody terapii i współpracuje z lekarzami.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki do stóp i dłoni

Bibliografia

  1. D. Burdzy i in., Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 6, s. 645–652.

  2. P. Gawrońska, P. Brzeski, Dermatozy u sportowców, „Medicina Sportiva Practica” 2015, t. 16, nr 2, s. 30–33.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij