Mężczyzna trzymający się za klatkę piersiową z powodu bólu płuc. Obszar płuc zaznaczono na czerwono.
Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 66955 razy

Co wywołuje ból płuc? Objawy, przyczyny, diagnostyka

Ból zwykle jest objawem świadczącym o negatywnych procesach zachodzących w organizmie. Symptom ten może być skutkiem toczącej się choroby lub urazu, dlatego nigdy nie powinien być bagatelizowany. Ból występujący w obrębie klatki piersiowej nierzadko utożsamiany jest z bólem płuc i wzbudza duży niepokój. W poniższym artykule przedstawiamy, czym w rzeczywistości jest ból płuc i co może być jego przyczyną. 

Spis treści:


  1. Płuca ‒ podstawowe informacje
  2. Ból ‒ jak bolą płuca?
  3. Przyczyny bólu płuc
  4. Ból płuc ‒ jakie badania mogą być pomocne?

Płuca ‒ podstawowe informacje 

Płuca to parzysty narząd, zlokalizowany w jamie klatki piersiowej. Górna krawędź płuca wystaje ponad pierwsze żebro, z kolei jego podstawa spoczywa na przeponie. Powierzchnię płuc otacza opłucna. Jest to błona surowicza złożona z dwóch blaszek ‒ opłucnej płucnej i opłucnej ściennej. 

Warto podkreślić, że ból w klatce piersiowej nie zawsze oznacza patologię w obrębie płuc. Narząd ten sąsiaduje między innymi z sercem, przełykiem czy łukiem aorty, dlatego niełatwo o pomyłkę. 

Sprawdź ofertę: Inhalatory pomocne przy zapaleniu płuc

Ból ‒ jak bolą płuca? 

Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca ‒ płuca nie bolą. Miąższ płuca nie jest unerwiony, dlatego wszelkie zaburzenia rozwijające się w jego obrębie nie będą odczuwane przez chorego. Ból płuc to tak naprawdę ból opłucnowy, czyli dolegliwości bólowe pochodzące z zaburzeń w obrębie wcześniej wspomnianej opłucnej. Ból opłucnowy charakteryzowany jest jako nagły, intensywny, kłujący ból w klatce piersiowej, występujący w trakcie wdechu i wydechu. 

Przeczytaj: Wszystko o płucach ‒ budowa, funkcje, możliwe choroby

Czy ból płuca można odczuwać na plecach? 

Czy w przebiegu niektórych chorób układu oddechowego chory może odczuwać ból pleców na wysokości płuc? Tak, ból opłucnowy może być odczuwany zarówno w obrębie klatki piersiowej, jak i pleców. Warto jednak pamiętać, że ból w górnej części pleców nie zawsze związany jest ze schorzeniami płuc i opłucnej. Jego przyczyną mogą być takie schorzenia jak neuralgia międzyżebrowa, dyskopatia w odcinku piersiowym czy tętniak aorty. 

Bolące płuca przy oddychaniu 

Ból płuc przy oddychaniu może, ale nie musi być oznaką chorób układu oddechowego. Często występuje on na skutek podrażnienia opłucnej – na przykład w przebiegu infekcji. Nierzadko symptom ten związany jest również z kaszlem. Jeśli infekcja przebiega z kaszlem o dużym nasileniu, powoduje to nadwyrężenie mięśni międzyżebrowych i przepony, co może skutkować bólem przy oddychaniu. 

Przeczytaj: Zapalenie płuc, jakie daje objawy?

Jednostronny ból prawego lub lewego płuca 

Jednostronny ból płuca, zwłaszcza ostry, może być objawem odmy opłucnowej. Jest to schorzenie, w którego przebiegu obserwuje się obecność powietrza w jamie opłucnej, pomiędzy dwiema jej blaszkami. Odma opłucnowa występuje głównie po urazach i zabiegach, jednak w rzadkich przypadkach może wystąpić samoistnie, zwłaszcza u młodych mężczyzn. 

Powiązane produkty

Przyczyny bólu płuc 

Wśród przyczyn bolących płuc wymienia się takie choroby układu oddechowego jak: 

  • zatorowość płucna, 

  • zapalenie płuc lub opłucnej, 

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), 

  • zapalenie oskrzeli, 

  • odma płucna, 

  • choroby nowotworowe opłucnej, takie jak międzybłoniak opłucnej, 

  • choroby tkanki łącznej zajmujące płuca, takie jak toczeń układowy czy ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń. 

Ból płuc ‒ jakie badania mogą być pomocne? 

Intensywne lub powtarzające się dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej zawsze są przesłanką do konsultacji lekarskiej. Warto w tym celu zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Poprzez tak proste badanie, jak osłuchiwanie płuc i ścian klatki piersiowej, może on wykluczyć lub potwierdzić diagnozę niektórych schorzeń. Jeśli wciąż istnieje podejrzenie rozwijającej się choroby układu oddechowego, może być niezbędne wykonanie: 

  • badania rentgenowskiego klatki piersiowej, 

  • spirometrii, 

  • tomografii komputerowej. 

Ból płuc po bieganiu ‒ czy to normalne? 

Ból płuc w trakcie lub po bieganiu wcale nie musi oznaczać choroby. Jego przyczyną jest najczęściej skurcz oskrzeli. W trakcie biegu oddech biegacza jest znacznie przyspieszony, dlatego powietrze trafiające do dróg oddechowych może nie być wystarczająco ogrzane. Napływ zimnego powietrza do płuc powoduje zwiększoną produkcję histaminy, co w efekcie prowadzi do skurczu oskrzeli. Warto podkreślić, że ból płuc po bieganiu może występować u zdrowych osób, jednak często towarzyszy chorym na astmę. 

Czy zrosty w płucach bolą? 

Czy ból płuc po koronawirusie lub zapaleniu płuc zawsze oznacza zrosty? Okazuje się, że nie. Dolegliwości bólowe nie są typowym objawem zrostów miąższu płuc. Ból może pojawić się w przebiegu choroby podstawowej lub być wynikiem intensywnego kaszlu.  

Czy może wystąpić ból płuc po rzuceniu palenia? 

Ból płuc nie jest typową dolegliwością związaną z rzucaniem palenia. Objaw ten często powoduje u byłych palaczy lęk i niepokój, ponieważ może kojarzyć się z nowotworem płuc. Najczęściej jednak ból płuc po rzuceniu palenia związany jest z niczym innym jak reakcją stresową organizmu. W przypadku powtarzających się dolegliwości, warto jednak zasięgnąć opinii lekarza. 

Bibliografia

Brims F.J., Davies H.E., Lee Y.C. (2010), Respiratory chest pain: diagnosis and treatment, Med Clin North Am, nr 94(2), s. 217-232.  

Reamy B.V., Williams P.M., Odom M.R. (2017), Pleuritic Chest Pain: Sorting Through the Differential Diagnosis, Am Fam Physician, nr 96(5), s. 306-312. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij