wydzielina z pepka
Mama i dziecko Joanna Kruczkowska-Wasilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 25513 razy

Wydzielina z pępka u dziecka, u dorosłego – skąd może się brać?

Pępek jest blizną, pozostałością po odpadnięciu kikuta pępowinowego. W życiu płodowym dzięki sznurowi pępowinowemu do płodu docierało wszystko, co potrzebne do jego wzrostu i rozwoju. Po narodzinach dziecka pępek staje się miejscem, które wymaga szczególnej uwagi, ponieważ może być podatne na infekcje, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Czy wydzielina z pępka może oznaczać poważniejsze problemy? Kiedy jest powodem do niepokoju? Sprawdźmy!

Spis treści:


  1. Wydzielina z pępka u dziecka – skąd może się brać?
  2. Brzydki zapach z pępka – o czym może świadczyć?
  3. Wydzielina z pępka u osoby dorosłej
  4. Wydzielina z pępka w ciąży
  5. Wysięk z pępka – leczenie

 

Wydzielina z pępka u dziecka skąd może się brać?

Wydzielina z pępka u noworodka jest normalnym zjawiskiem, ponieważ ta okolica dopiero zaczyna się zasuszać i goić. W ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecka, pępek powinien być dobrze czyszczony, aby zapobiec infekcjom. Jeśli jednak pojawi się ropna wydzielina z pępka, pępek nieładnie pachnie i jest zaczerwieniony to może to świadczyć o rozwoju infekcji i stanie zapalnym – należy wtedy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.

Kup w aptece: Kosmetyki dla dzieci

Brzydki zapach z pępka o czym może świadczyć?

Jeśli wydzielina z pępka dziecka wydaje się mieć nieprzyjemny zapach, może to być oznaką infekcji. Rozwijające się stan zapalny objawia się również zaczerwienieniem i obrzękiem pępka. Dlatego nie wolno zaniedbywać czyszczenia pępka. Obecne rekomenduje się pielęgnacje kikuta pępowinowego i pępka „na sucho” czyli dokładnie oczyszczanie pępka oraz kikuta pępowinowego wodą z mydłem i wycieranie do sucha a także utrzymywanie w suchości. Dopóki nie odpadnie kikut pępowinowy zaleca się odwijanie pieluszki, tak by nie zakrywała kikuta pępowinowego by umożliwić dostęp powietrza i zmniejszyć ryzyko zakażeń pępka. Brzydki zapach pępka po jego wygojeniu lub u dziecka starszego, kilkuletniego może oznaczać po prostu konieczność umycia tej okolicy. W szczególności, gdy brzydkiemu zapachowi nie towarzyszą żadne inne objawy.

Przeczytaj także: Cesarskie cięcie – wszystkie informacje

Powiązane produkty

Wydzielina z pępka u osoby dorosłej

U osoby dorosłej wydzielina z pępka może być zwiastunem infekcji i zapalenia pępka, ale może również wynikać z innych przyczyn. Jedną z nich jest np. wydzielina pochodząca z gruczołów łojowych. Jeśli jednak wydzielina z pępka jest ropna, ma nieprzyjemny zapach, a jej obecności towarzyszy ból pępka, gorączka, złe samopoczucie to należy skonsultować się z lekarzem.

Kup w aptece: Pieluchy dla noworodków i niemowląt

Wydzielina z pępka w ciąży

W czasie ciąży pępek u kobiety poddany jest dużemu napięciu, co może powodować pojawienie się wydzieliny z pępka. Jednak w większości przypadków nie jest to powód do niepokoju.

Przeczytaj także: Jak przebiega poród naturalny

Wysięk z pępka – leczenie

Leczenie wysięku z pępka zależy od przyczyny jego wystąpienia. W przypadku infekcji pępka i kikuta pępowinowego konieczne jest stosowanie antybiotyku. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej higieny, czyli regularne mycie pępka wodą i mydłem. W przypadku poważniejszych zmian również wskazane może być stosowanie specjalnych preparatów antybakteryjnych, które pomogą zniwelować infekcję.

Jeśli wydzielina z pępka jest wynikiem choroby lub innej patologii, konieczne może być leczenie przyczynowe. W niektórych przypadkach może to obejmować interwencję chirurgiczną. Warto więc skonsultować się z chirurgiem i to on będzie decydował o dalszym leczeniu.

Jeśli wysięk z pępka występuje u dorosłych, istotne jest zdiagnozowanie przyczyny jego powstania. W niektórych przypadkach może to być objaw choroby przewodu pokarmowego, a w innych infekcji dróg moczowych lub układu moczowo-płciowego.

Wydzielina z pępka może mieć różne przyczyny i objawy. Większość z nich jest związana z wiekiem i zdrowiem pacjenta. W większości przypadków jest to normalne zjawisko, które można łatwo kontrolować przez utrzymanie odpowiedniej higieny. Jednak w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyn i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Bibliografia

J. Gadzinowski, M. Szymankiewicz, E. Gulczyńska, Podstawy neonatologii, wyd. Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Poznań, 2014.

Jerzy Szczapa, Podstawy neonatologii, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2008.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij