Ból palucha
Zdrowie i uroda Mateusz Burak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 43076 razy

Ból palucha/dużego palca w stopie – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Dolegliwości bólowe dużego palca  w stopie bywają bardzo uciążliwe. Mogą bowiem utrudniać chodzenie, uniemożliwiać. Często nawet może to prowadzić do sytuacji w której bolesne stanie się nawet obciążanie samej stopy. Jakakolwiek aktywność, czy uprawianie sportu staje się wówczas niemożliwe.
  1. Ból dużego palca w stopie – przyczyny
  2. Ból dużego palca w stopie – kiedy należy udać się do lekarza?
  3. Diagnostyka i leczenie bólu dużego palca w stopie
  4. Jak złagodzić ból dużego palca w stopie?

Ból dużego palca w stopie – przyczyny

Przyczyn opisywanych dolegliwości może być bardzo wiele. Ich podłoże także niejednokrotnie jest odrębne. Do najbardziej niegroźnych i szybko regenerujących się należą objawy związane z wybiciem, stłuczeniem palucha czy też spowodowanych defektem kosmetycznym o charakterze wrastającego paznokcia (ból przy paznokciu), modzelami i nagniotkami pod dużym palcem. Do bardziej złożonych przyczyn, generujących problemy nieco groźniejsze zalicza się cukrzycę (neuropatia), dnę moczanową, haluksy, zapalenie trzeszczek, reumatoidalne zapalenie stawów oraz groźne złamania generujące ból przy zginaniu.

Ból dużego palca w stopie – kiedy należy udać się do lekarza?

Kiedy dolegliwości bólowe stają się uciążliwe i trwają dłużej niż jeden dzień, to zdecydowanie powinniśmy udać się do specjalisty. Pozwoli to na postawienie właściwej diagnozy i ustanowić przebieg procesu postępowania leczniczego. W zależności od przyczyny lekarz może zdecydować o możliwości leczenia w domu lub podjąć decyzję o interwencjach medycznych, które będą miały na celu złagodzenie bólu.

Objawy, które powinny zaniepokoić to ostre kłucie, uczucie mrowienia w paluchu, dolegliwości wybudzające pacjenta w nocy, znaczący obrzęk i zaczerwienie skóry w bolesnym miejscu, obecność krwawych podbiegnięć czy narastanie symptomów przy chodzeniu.

Powiązane produkty

Diagnostyka i leczenie bólu dużego palca w stopie

Proces diagnostyczny i rodzaj rekomendowanych badań jest uzależniony od objawów, które prezentuje pacjent. Najpierw oczywiście przeprowadzany jest wywiad, aby wstępnie ukierunkować dalsze postępowanie. Potem po badaniu fizykalnym podejmuje się decyzje odnośnie ewentualnych badań laboratoryjnych lub obrazowych, takich jak rentgenogram, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, a niekiedy scyntygrafia.

Leczenie rzadko przybiera charakter inwazyjny z zastosowaniem operacji czy zabiegu. Najczęściej są to odpowiednio dobrane leki lub w przypadku złamania – unieruchomienie na pewien czas. Na pewno w każdym przypadku zalecany jest odpoczynek i unikanie obciążania stopy. 

Sprawdź: Leki przeciwbólowe

W przypadku haluksów, wad architektury stopy stosuje się także wkładki ortopedyczne, które zapewniają jej odpowiednie wyprofilowanie i odciążenie w obrębie palucha oraz przodostopia. Fizjoterapia poza przypadkiem haluksów i wad stóp stanowi element uzupełniający, dopełnienie leczenia. Wśród najbardziej skutecznych i powszechnie wykorzystywanych metod rehabilitacyjnych rekomenduje się wówczas ukierunkowane ćwiczenia (trening mięśnia odwodziciela palucha), aparaty odciążające, wkładki ortopedyczne.

Z pewnością pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz utrzymywaniu optymalnej kondycji struktur mięśniowych w stopie z wyszczególnieniem palucha będą ćwiczenia. Przykładowy zestaw może wyglądać następująco:
1.    PW: Siedzenie na krześle z utrzymaniem fizjologicznej pozycji kręgosłupa, pod stopą objętą dolegliwościami piłeczka tenisowa. RUCH: polega na powolnym przetaczaniu piłeczki po całej powierzchni stopy, w przód i w tył, utrzymując przy tym umiarkowany nacisk. Ćwiczenie należy wykonywać przez 3-4 minuty.
2.    PW: Siad płaski. Na górnej części stóp zaczepiony środek taśmy do rozciągania, ręcznika lub skakanki. Ręce chwytają za końce przyboru. RUCH: polega na powolnym przyciąganiu akcesorium tak, aby rozciągać mięśnie podeszwy stopy. Ćwiczenie należy powtarzać kilku krotnie, utrzymując coraz to nowy zakres ruchu i starając się go utrzymać przez kilkadziesiąt sekund.
3.    PW: Stanie w wykroku przy ścianie, ręce oparte o ścianę. RUCH: polega na nacisku stopy nogi zakrocznej w podłoże przez 10-30 sekund. Po tym czasie należy rozluźnić stopę i zwiększyć wartość kątową zgięcia grzbietowego stopy. Nie można uginać stawu kolanowego nogi zakrocznej. Ćwiczenie ma na celu rozciągnięcie mięśnia brzuchatego łydki. Należy je powtarzać 4-5 razy.
4.    PW: Stanie w wykroku przy ścianie, ręce oparte o ścianę. RUCH: ćwiczenie wygląda podobnie jak poprzednie z tym, że noga zakroczna powinna być tym razem zgięta w kolanie. W ten sposób angażujemy bardziej mięsień płaszczkowaty i rozciągamy go.
5.    PW: Stanie z nogami złączonymi na krawędzi stopnia lub stepu. RUCH: polega na powolnym wznoszeniu na palce i powolnym, kontrolowanym opuszczaniu pięt. Takie ćwiczenie pomaga wzmocnić rozluźnione struktury i utrzymać je w dobrej kondycji.

Jak złagodzić ból dużego palca w stopie?

Niezależnie od tego czy dolegliwości pojawiają się w prawej czy w lewej stopie, zawsze zastanawiamy się jak go złagodzić. Ból palca u nóg może być potraktowany także domowymi sposobami. Ulgę przy obrzęku spowodowanym stłuczeniem mogą przynieść okłady z liści tłuczonej, młodej kapusty. Należy obłożyć nią opuchnięte miejsce i owinąć bandażem, utrzymując przez kilka godzin. Podobnie zadziała okład z liści żywokostu. Moczenie nóg w wodzie z solą Epsom, która ma właściwości przeciwzapalne jest pomocne w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Stłuczenie palucha warto potraktować zanurzeniem w wodzie z dodatkiem altacetu w tabletkach. Powstaje w ten sposób roztwór o działaniu ściągającym. W przypadku bólu palucha w stopie istotnie będzie także właściwe obuwie. Noszenie charakterystycznych butów z odciążeniem wszystkich palców, znacznie ułatwi chodzenie, da odciążenie, co z kolei ułatwi i usprawni proces gojenia i regeneracji.

Bibliografia

  1. 1. Martin E.A., Barske H.L., DiGiovanni B.F.: Open surgical treatment of an acute, unstable bony mallet injury of the hallux. Foot Ankle Int. 2013;34:295–298.
  2. 2. Eves T.B., Oddy M.J.: Do broken toes need follow-up in the fracture clinic? J Foot Ankle Surg. 2016;55:488–491.
  3. 3. Nakamura S.: Temporary Kirschner wire fixation for a mallet toe of the hallux. J Orthop Sci. 2007;12:190–192
  4. 4. Wada K., Yui M.: Surgical treatment of mallet toe of the hallux with the extension block method: a case report. Foot Ankle Int. 2011;32:1086–1088.
  5. 5. Doty J., Coughlin M.: Turf toe repair. A technical note. Foot Ankle Spec. 2015;6:452–456.

Wybór redakcji