Kobieta ze skoliozą na badaniu lekarskim
Zdrowie i uroda Mateusz Burak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 869 razy

Skolioza – przyczyny, jak skorygować? Czy jest odwracalna?

W dobie dzisiejszego stylu życia i funkcjonowania dzieci, pojawia się bardzo wiele problemów z postawą. Szacuje się, że nawet więcej niż połowa może mieć asymetrię, skrzywienie kręgosłupa, czy inne wady architektury narządu ruchu. Nie pozostaje to tylko w kwestii estetyki, ale w przyszłości może poważnie wpłynąć na zaburzenie funkcjonowania dziecka i powodować dolegliwości z tym związane.
  1. Co to jest skolioza?
  2. Skolioza – typy
  3. Skolioza – przyczyny
  4. Skolioza – leczenie. Ćwiczenia na skoliozę i rehabilitacja
  5. Czy skolioza jest odwracalna?

Co to jest skolioza?

Skolioza jest to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. Powoduje ono wyraźną zmianę w ukształtowaniu sylwetki. Co gorsza, problem nie pozostaje lokalny, ale powoduje zmiany kompensacyjne w całym ciele. Oznacza to, że zachwiana zostaje równowaga mięśniowa, zmienia się rozkład obciążenia, pojawia się zaburzenie symetrii ustawienia głowy, barków, czy łopatek. Podczas niektórych pozycji, czynności wyraźnie widać asymetryczną pracę ciała, co zwiększa ryzyko przeciążeń już na wczesnym etapie rozwoju. Kolejną konsekwencją może być pojawienie się dolegliwości bólowych.

Należy zaznaczyć, że skolioza to nie to samo, co boczne skrzywienie kręgosłupa. To ostatnie jest bardziej łagodną zmiana i dotyczy skrzywienia w jednej płaszczyźnie.

Skolioza – typy
    

Skoliozy można sklasyfikować w zależności od etiologii, wartości skrzywienia według kąta Cobba, lokalizacji czy ilości łuków. Często dla lepszego zobrazowania topografii deformacji opiekunom dziecka korzysta się z pojęć skolioza skolioza piersiowa, skolioza lędźwiowa czy piersiowo-lędźwiowa. W zależności od kierunku w jakim kształtuje się łuk mówi się o skrzywieniu lewostronnym lub prawostronnym. Wartość kątowa może wskazywać np. na skoliozę 1 stopnia, a etiologia na charakter idiopatyczny.

Powiązane produkty

Skolioza – przyczyny

Jak się okazuje, przyczyn skoliozy może być bardzo wiele. Określa się jednak, że aż 80 procent przypadków ma pochodzenie idiopatyczne. Oznacza to, że nie można dokładnie wskazać czynnika, który miał bezpośredni wpływ na powstanie deformacji. Doniesienia naukowe w tym przypadku wskazują na udział predyspozycji genetycznych. W przypadku trójpłaszczyznowego skrzywienia pojawiającego się u dzieci z dodatkowymi schorzeniami, czy zespołami objawów chorobowych jakim jest mózgowe porażenie dziecięce za przyczynę podaje się uszkodzenie układu nerwowego, które zaburza prawidłową dystrybucję napięcia mięśniowego. Jest to wówczas określane mianem skoliozy nerwowo-mięśniowej.

Skolioza u osób dorosłych może być wywołana zmianami degeneracyjnymi kręgosłupa, jego uszkodzeniem czy nowotworami w strukturze. Bardzo często podczas schorzeń dysków dochodzi do tzw. Skoliozy reflektorycznej, która ma bezpośredni związek z bodźcem bólowym.

Sprawdź produkty z kategorii Wapno dla dzieci na aptelia.pl

Skolioza – leczenie. Ćwiczenia na skoliozę i rehabilitacja

Łagodne skrzywienie, którego wartość nie progresuje nie wymaga leczenia operacyjnego ani dodatkowego zaopatrzenia w postaci gorsetów. Aby jednak dokładnie określić rodzaj i topografię skrzywienia należy podjąć działania diagnostyczne. Obecnie wykonuje się zdjęcia rentgenowskie lub dokonuje oceny za pomocą profesjonalnych urządzeń diagnostycznych typu skolioscan. Kiedy po ocenie wyniku, okazuje się, że skolioza może zostać poddana korekcji bez użycia skalpela, to wdraża się długotrwałą rehabilitację.

Warto podkreślić, że nie istnieje jeden zestaw ćwiczeń, które można zlecić kilku pacjentom. Wynika to z faktu, iż każda deformacja jest odmienna i wymaga w pełni indywidualnego traktowania. Inaczej jest jednak z profilaktyką, u dzieci które skoliozy nie mają.

Przykładowy zestaw zapobiegający wystąpieniu skrzywienia może wyglądać następująco:

  1. PW: siad klęczny. Tułów pochylony w przód, ręce wyprostowane i umieszczone na podłodze. RUCH: polega na przesuwaniu rąk po podłożu, nie odrywając pośladków od pięt. Pozycję skrajną należy utrzymać 10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
  2. PW: siad skrzyżny tyłem do ściany. Plecy oparte o ścianę, ręce na kolanach. RUCH: polega na przesuwaniu pleców i głowy po ścianie w górę, nie unosząc bioder. Pozycję skrajną utrzymujemy 8 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
  3. PW: klęk podparty. RUCH: polega na wykonywaniu kociego grzbietu i utrzymywaniu pozycji skrajnej 3-4 sekundy. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
  4. PW: leżenie tyłem. Kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych, stopy umieszone na poduszkach równoważnych. Ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. RUCH: polega na unoszeniu bioder do linii łączącej kolana i barki. Pozycję skrajną utrzymujemy 5 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
  5. PW: siedzenie na piłce, tułów wyprostowany, głowa trzymana prosto. RUCH: polega na unoszeniu prawej kończyny górnej i lewej kończyny dolnej i utrzymaniu pozycji na piłce 5 sekund. Potem wykonujemy to samo przeciwnoimiennymi kończynami. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.

Czy skolioza jest odwracalna?

Jak już wcześniej wspomniano, każdy przypadek skoliozy należy traktować indywidualnie. W przypadkach łagodnych skrzywień można mówić o dużym prawdopodobieństwie pełnej korekcji. Jest to uzależnione od systematyczności i konsekwencji w działaniach terapeutycznych. W sytuacji skolioz o dużych wartościach kątowych, oczekuje się raczej dużego zmniejszenia skrzywienia, a w niektórych przypadkach już samo zahamowanie progresji będzie sukcesem.

Bibliografia

  1. Fruergaard S., Ohrt-Nissen S., Dahl B., Kaltoft N., Gehrchen M.: Neural Axis Abnormalities in Patients With Adolescent Idiopathic Scoliosis: Is Routine Magnetic Resonance Imaging Indicated Irrespective of Curve Severity? Neurospine. 2019;16:339-346.
  2. Pepke W., Almansour H., Lafage R., Diebo B.G., Wiedenhöfer B., Schwab F., Lafage V., Akbar M.: Cervical spine alignment following surgery for adolescent idiopathic scoliosis (AIS): a pre-to-post analysis of 81 patients. BMC Surg. 2019; 19:7.
  3. Zhu H., Li B., Jian Y., Sun Z., Yang Z.: [Effectiveness analysis of Lenke type 1 adolescent idiopathic scoliosis with different proximal fixation vertebra]. Zhongguo Xiu Fu Chong Jian Wai Ke Za Zhi. 2019; 33:41-48. 
  4. Yagci G., Yakut Y.: Core stabilization exercises versus scoliosis-specific exercises in moderate idiopathic scoliosis treatment. Prosthet Orthot Int. 2019; 43:301-308.
  5. Lonstein JE. Selective Thoracic Fusion for Adolescent Idiopathic Scoliosis: Long-Term Radiographic and Functional Outcomes. Spine Deform. 2018; 6:669-675. 

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij