Spis treści
- Guzki tarczycy
- Guzki tarczycy a choroba Hashimoto
- Jakie są objawy guzków tarczycy
- Leczenie guzków tarczycy
- Czy guzki tarczycy mogą być groźne?
Tarczyca jest narządem gruczołowym. Składa się z dwóch płatów. Jej powierzchnia jest gładka, ale może być też guzkowata. Miąższ tarczycy składa się przede wszystkim z drobnych pęcherzyków. Narząd ten ma zdolność do produkowania i wydzielania hormonów. Są to trójjodotyronina i tyroksyna. Cały ten proces jest kontrolowany przez tyreotropinę, która powstaje w przysadce mózgowej. Tarczyca jest narażona na różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania. Wówczas pojawiają się objawy ze wszystkich układów ciała. Zmiany zachodzą też w samym narządzie, np. powstają guzki tarczycy.
Kup w aptece: Witaminy i minerały dla uzupełnienie niedoborów
GUZKI TARCZYCY
Guzki na tarczycy to zmiany, które występują w miąższu tego narządu. Mają one zbitą konsystencję lub są wypełnione płynem (torbiele). W większości przypadków mają charakter łagodny. Oznacza to, że ich przyczyna to nie zmiany złośliwe. Zdarza się jednak, że są one objawem raka tarczycy.
Guzki tarczycy rozpoznaje się u wielu osób. Szacuje się, że są obecne nawet u 67% populacji (z czego u 4–7% osób są wyczuwalne przy dotyku). Objaw ten częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Przyczyny guzków tarczycy mogą być różne i nie zawsze wiążą się z procesami chorobowymi. Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne do ich występowania. Wówczas rozpoznaje się je też u innych członków rodziny. Za pojawienie się guzków tarczycy odpowiadają również czynniki środowiskowe. Zdecydowanie częściej są one obecne u osób, które palą papierosy, nadużywają alkoholu lub zmagają się z otyłością.
Kup w aptece: Leki wspomagające rzucenie palenia
Przyczyną guzków tarczycy jest też nieprawidłowa podaż jodu. Jest to pierwiastek, który warunkuje prawidłową pracę tego narządu. Gdy jest go za mało, pojawia się niedoczynność tarczycy. Jod powinien być dostarczany organizmowi wraz z pożywieniem.
Zdarza się też, że guzki tarczycy są objawem raka tego narządu. Chorobę rozpoznaje się w czasie biopsji. Mogą za nią przemawiać także inne objawy. Poza pojawieniem się guzków na tarczycy dochodzi do powiększenia się okolicznych węzłów chłonnych, problemów z połykaniem i zmiany głosu. Występuje także ból szyi.
Przeczytaj: Czym jest jodek potasu i kiedy się go podaje?
GUZKI TARCZYCY A CHOROBA HASHIMOTO
Guzki tarczycy są jednym z objawów choroby Hashimoto. Jest to schorzenie przewlekłe, które charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego w obrębie tarczycy. Ma ona podłoże autoimmunologiczne – układ odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko komórkom tego narządu. W przebiegu choroby Hashimoto obserwuje się atrofię miąższu tarczycy, co skutkuje jej niedoczynnością.
W chorobie Hashimoto początkowo dochodzi do powiększenia się tarczycy. Jest to skutek nacieków zapalnych. W miarę postępu procesów chorobowych narząd ten ulega zmniejszeniu. Pojawiają się natomiast guzki tarczycy.