Co oznaczają guzki na tarczycy? Jak wygląda ich leczenie?
Gorący temat Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 13727 razy

Co oznaczają guzki na tarczycy? Jak wygląda ich leczenie?

Guzki na tarczycy mogą zostać wykryte w badaniu ultrasonograficznym lub dotykiem. Ich pojawienie się wymaga dalszej diagnostyki. Poznanie przyczyny pozwala na podjęcie stosownych działań terapeutycznych. Warto pamiętać, że nie zawsze jest to groźny objaw. Sprawdź możliwe przyczyny guzków na tarczycy.

Spis treści


  1. Guzki tarczycy
  2. Guzki tarczycy a choroba Hashimoto
  3. Jakie są objawy guzków tarczycy
  4. Leczenie guzków tarczycy
  5. Czy guzki tarczycy mogą być groźne?

Tarczyca jest narządem gruczołowym. Składa się z dwóch płatów. Jej powierzchnia jest gładka, ale może być też guzkowata. Miąższ tarczycy składa się przede wszystkim z drobnych pęcherzyków. Narząd ten ma zdolność do produkowania i wydzielania hormonów. Są to trójjodotyronina i tyroksyna. Cały ten proces jest kontrolowany przez tyreotropinę, która powstaje w przysadce mózgowej. Tarczyca jest narażona na różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania. Wówczas pojawiają się objawy ze wszystkich układów ciała. Zmiany zachodzą też w samym narządzie, np. powstają guzki tarczycy.

Kup w aptece: Witaminy i minerały dla uzupełnienie niedoborów

GUZKI TARCZYCY

Guzki na tarczycy to zmiany, które występują w miąższu tego narządu. Mają one zbitą konsystencję lub są wypełnione płynem (torbiele). W większości przypadków mają charakter łagodny. Oznacza to, że ich przyczyna to nie zmiany złośliwe. Zdarza się jednak, że są one objawem raka tarczycy.

Guzki tarczycy rozpoznaje się u wielu osób. Szacuje się, że są obecne nawet u 67% populacji (z czego u 4–7% osób są wyczuwalne przy dotyku). Objaw ten częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny guzków tarczycy mogą być różne i nie zawsze wiążą się z procesami chorobowymi. Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne do ich występowania. Wówczas rozpoznaje się je też u innych członków rodziny. Za pojawienie się guzków tarczycy odpowiadają również czynniki środowiskowe. Zdecydowanie częściej są one obecne u osób, które palą papierosy, nadużywają alkoholu lub zmagają się z otyłością.

Kup w aptece: Leki wspomagające rzucenie palenia

Przyczyną guzków tarczycy jest też nieprawidłowa podaż jodu. Jest to pierwiastek, który warunkuje prawidłową pracę tego narządu. Gdy jest go za mało, pojawia się niedoczynność tarczycy. Jod powinien być dostarczany organizmowi wraz z pożywieniem.

Zdarza się też, że guzki tarczycy są objawem raka tego narządu. Chorobę rozpoznaje się w czasie biopsji. Mogą za nią przemawiać także inne objawy. Poza pojawieniem się guzków na tarczycy dochodzi do powiększenia się okolicznych węzłów chłonnych, problemów z połykaniem i zmiany głosu. Występuje także ból szyi.

Przeczytaj: Czym jest jodek potasu i kiedy się go podaje?

GUZKI TARCZYCY A CHOROBA HASHIMOTO

Guzki tarczycy są jednym z objawów choroby Hashimoto. Jest to schorzenie przewlekłe, które charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego w obrębie tarczycy. Ma ona podłoże autoimmunologiczne – układ odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko komórkom tego narządu. W przebiegu choroby Hashimoto obserwuje się atrofię miąższu tarczycy, co skutkuje jej niedoczynnością.

W chorobie Hashimoto początkowo dochodzi do powiększenia się tarczycy. Jest to skutek nacieków zapalnych. W miarę postępu procesów chorobowych narząd ten ulega zmniejszeniu. Pojawiają się natomiast guzki tarczycy.

Powiązane produkty

JAKIE SĄ OBJAWY GUZKÓW TARCZYCY

Guzki tarczycy zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Zmiany w miąższu są wykrywane w czasie badania ultrasonograficznego (USG). Zdarza się jednak, że można je wyczuć palpacyjnie, czyli dotykając okolice. Mają one postać niewielkich zgrubień na szyi.

Objawy guzków tarczycy pojawiają się, gdy są one duże. Pacjent może mieć problemy z przełykaniem pokarmów. Czasami towarzyszy mu uczucie przeszkody w przełyku. Guzki mogą powodować też zaburzenia pracy tarczycy. Wówczas pojawiają się objawy jej nadczynności (m.in. spadek masy ciała, zaburzenia pracy serca, uczucie gorąca, wytrzeszcz oczu, zaburzenia miesiączkowania) lub niedoczynności (m.in. wzrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania, zmiana głosu, osłabienie).

LECZENIE GUZKÓW TARCZYCY

Leczenie guzków tarczycy zależy od tego, co jest ich przyczyną. Lekarz może zlecić farmakoterapię. Wówczas w przypadku niedoczynności tarczycy pacjent przyjmuje lewotyroksynę. Inne sposoby terapii to zabieg chirurgiczny (usunięcie części tarczycy lub całego narządu) lub podawanie jodu promieniotwórczego. U niektórych osób nie podejmuje się żadnych działań terapeutycznych. Wskazane są jedynie obserwacja i regularne badania.

Warto wiedzieć: Ile czeka się na wyniki biopsji tarczycy?

CZY GUZKI TARCZYCY MOGĄ BYĆ GROŹNE?

Zdarza się, że guzki tarczycy są objawem nowotworu złośliwego. Taka sytuacja dotyczy 7–15% wszystkich przypadków. Najczęściej są to rak pęcherzykowy i brodawkowaty. U większości leczonych osób mają one dobre rokowanie. Jednak należy pamiętać, że na skuteczność terapii wpływa wczesne rozpoznanie nieprawidłowości.

Osoby, u których wykryto guzki tarczycy, powinny je obserwować. Do lekarza należy zgłosić się, gdy ulegną one powiększeniu lub pojawią się inne objawy (np. problemy z przełykaniem). Wówczas konieczne jest wykonanie badań.

Bibliografia

  1. Ł. Nowak i in., Guzki tarczycy – przegląd aktualnych zaleceń dotyczących postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, „Pielęgniarstwo Polskie” 2019, nr 2, s. 1–14.

  2. J. Świrta, M. Romaniszyn, M. Barczyński, Czynniki ryzyka złośliwości zmian ogniskowych tarczycy zweryfikowanych w biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej celowanej jako „podejrzenie nowotwory pęcherzykowatego”, „Wiadomości Lekarskie” 2020, nr 7, s. 1323–1329.


Wybór redakcji