Kobieta podczas zabiegu biopsji tarczycy
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 36070 razy

Ile czeka się na wyniki biopsji tarczycy?

Biopsja tarczycy jest mało bolesnym badaniem wykonywanym przy użyciu igły. Pozwala na ocenę guzków, które znajdują się w szyi. Badanie wykonuje się bez znieczulenia, a powrót do codziennych obowiązków jest możliwy już po kilku minutach.

Spis treści


  1. Jak wygląda biopsja tarczycy?
  2. Kiedy należy wykonać biopsję tarczycy?
  3. Jak długo czeka się na wyniki?
  4. Jakie choroby można rozpoznać, wykonując biopsję tarczycy?

Diagnostyka chorób tarczycy może zostać poszerzona o wykonanie biopsji cienkoigłowej, która jest bezbolesnym badaniem. Na wyniki czeka się maksymalnie 3 tygodnie i dają one szereg informacji o guzkach.

Jak wygląda biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy to badanie, którego celem jest zweryfikowanie guzków, które są obecne w tym narządzie. Przed wykonaniem badania lekarz sprawdza palpacyjnie gruczoł tarczycowy oraz jego bliską okolicę, a także wykonuje badanie USG. W niektórych przypadkach jest możliwe zlecenie dodatkowych badań obrazowych, jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Sprawdź także: Co oznaczają guzki na tarczycy? Jak wygląda ich leczenie?

Istnieją dwa rodzaje biopsji: cienkoigłowa i gruboigłowa. W jednym i w drugim przypadku pobiera się fragment materiału do badań za pomocą igieł różnej grubości. Jest to skuteczny sposób na wykrycie zmian nowotworowych w tarczycy lub stanów zapalnych.

Biopsja jest mało bolesnym badaniem, które może być wykonane w przychodni. Nie wymaga dłuższego zwolnienia. Po jego zakończeniu można wrócić do domu. Badanie trwa maksymalnie 15 minut i nie ma konieczności podawania znieczulenia przed jego wykonaniem.

Kup w aptece: Witaminy i minerały wspomagające pracę tarczycy

Podczas badania pacjent powinien zająć wygodną pozycję na plecach, z głową maksymalnie wychyloną do tyłu. Podczas badania lekarz sprawdza przy użyciu głowicy USG miejsce wkłucia i pobrania materiału do badania. Wykonuje to w celu precyzyjnego określenia miejsca zmiany przeznaczonej do badania. Po zakończonej biopsji miejsce wkłucia należy kilka minut uciskać jałowym gazikiem, podobnie jak w sytuacji pobierania krwi z żyły łokciowej.

Sprawdź ofertę: Kompresy gazowe

Jak wygląda biopsja tarczycy?

Biopsję tarczycy najczęściej się wykonuje, jeśli podczas badania USG zauważono przynajmniej jeden guzek. Badanie jest wykonywane także w sytuacji, kiedy tarczyca jest powiększona i boli, a dotykając jej, można wyczuć zgrubienie. U osób, u których istnieje podwyższone ryzyko nowotworowe, wskazane jest wykonanie biopsji cienkoigłowej, w szczególności w sytuacjach, kiedy:

  • w rodzinie były przypadki chorób tarczycy,

  • guzek ma więcej niż 4 cm wielkości,

  • guz jest twardy lub szybko rośnie,

  • obraz USG wskazuje na zwapnienia,

  • osoba ma niedobory jodu w organizmie,

  • osoba jest po radioterapii,

  • węzły chłonne są powiększone.

Jeśli po wykonaniu biopsji cienkoigłowej wyniki są niejednoznaczne, istnieje wskazanie do przeprowadzenia biopsji gruboigłowej. Ten rodzaj badania jest wykonywany w celu rozpoznania konkretnych zmian i rozróżnienia ich od np. zapalenia.

Przed przystąpieniem do badania warto zabrać ze sobą całą wcześniejszą dokumentację medyczną dotyczącą tarczycy. Może być ona pomocna w postawieniu końcowej diagnozy. Osoba, która ma mieć wykonywaną biopsję, powinna zdjąć biżuterię, a także wszelkie ozdoby z włosów. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest kaszel, który może utrudniać badanie. Podczas wkłucia nie należy wstrzymywać powietrza. Oddech powinien być spokojny, naturalny, wykonywany przez nos. W trakcie badania lekarz może wydawać polecenia, do których należy się stosować.

Przeczytaj również: Problemy z tarczycą - objawy niedoczynności i nadczynności

Jak długo czeka się na wyniki?

Pobrany materiał jest wysyłany patologa, którego zadaniem jest jego ocena. Na wyniki czeka się w zależności od laboratorium od 7 do 21 dni. Po ich otrzymaniu należy zgłosić się do lekarza w celu interpretacji. Nie można samodzielnie analizować wyników biopsji. Zdarzają się sytuacje, kiedy biopsja tarczycy powinna zostać powtórzona. Najczęściej dzieje się to w przypadku niejednoznacznego wyniku lub wskazującego na niepokojące zmiany w tarczycy.

W sytuacji gdy biopsja jest wykonywana z powodu obecności guzków, nie należy wpadać w panikę. Około 10% guzków ma charakter złośliwy. Ważne, aby jak najwcześniej postawić prawidłową diagnozę, ponieważ dobrze to rokuje na przyszłość i pomaga w wyleczeniu.

Jakie choroby można rozpoznać, wykonując biopsję tarczycy?

Biopsja tarczycy pozwala na rozpoznanie wielu chorób, dlatego jeśli lekarz uzna ją za konieczne badanie, należy ją wykonać. Biopsja pozwala na zdiagnozowanie m.in.:

  • torbieli tarczycy, które często występują przy chorobie Hashimoto,

  • wszelkiego rodzaju zapaleń tarczycy,

  • rodzaju guzków (koloidowych, hiperplastycznych),

  • raka (brodawkowego, rdzeniastego, antyplastycznego),

  • chłoniaka.

Na choroby związane z tarczycą częściej chorują kobiety niż mężczyźni, dlatego one w szczególności powinny dbać o regularne wykonywanie badań. Zachorowalność na choroby związane z tarczycą wzrasta wraz z wiekiem. Bardzo ważne jest zatem obserwowanie swojego ciała i reagowanie w sytuacjach, kiedy pojawią się niepokojące objawy.

Bibliografia

  1. H.J. Baskin i in., Badanie ultrasonograficzne oraz biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą ultrasonograficzną, tłum. Andrzej Lewiński, Wydawnictwo MedMedia, Warszawa 2010.

  2. Choroby tarczycy i przytarczyc: diagnostyka i leczenie, red. Jacek Gawrychowski i Barbara Jarząb, Wydawnictwo MediPage, Warszawa 2014.

  3. W. Noszczyk, Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij