Kobieta używa wacika z maścią do leczenia opryszczki na wardze
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 22845 razy

Opryszczka a ciąża – czy jest niebezpieczna dla dziecka?

Opryszczka jest jedną z najczęściej występujących infekcji przewlekłych. Wirus może pozostawać uśpiony przez długi czas. Objawy nawracają zwykle w momencie osłabienia odporności. Obawy wielu przyszłych mam wzbudza opryszczka w ciąży. Zobacz, czy stanowi ona zagrożenie dla dziecka.

Spis treści


  1. Opryszczka – charakterystyka
  2. Jak dochodzi do zakażenia dziecka opryszczką?
  3. Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna?
  4. Co na opryszczkę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
  5. Opryszczka w ciąży a cesarskie cięcie

Wirus opryszczki występuje powszechnie w społeczeństwie. Szacuje się, że większość osób dorosłych miała styczność z typem odpowiedzialnym za wywołanie zmian na wargach. Natomiast nosicielem patogenu wywołującego opryszczkę narządów płciowych jest około 20% społeczeństwa. Dane te są niepełne, ponieważ nie każda osoba zgłasza się do lekarza. Źródłem zakażenia wirusem są wyłącznie ludzie. Przenosi się przez bezpośredni kontakt.

Sprawdź także: Opryszczka wargowa – przyczyny, przebieg, leczenie

Opryszczka - charakterystyka

Opryszczka to choroba wywołana zakażeniem wirusem opryszczki pospolitej (HSV). Wyróżnia się dwa rodzaje tego patogenu:

  • HSV-1 – odpowiada za opryszczkę wargową,

  • HSV-2 – odpowiada za opryszczkę narządów płciowych.

Cechą charakterystyczną wirusa jest możliwość przetrwania w komórkach nerwowych człowieka nawet przez wiele lat. Z tego powodu okresowo może dochodzić do nawracania objawów infekcji. Są to pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą na błonach śluzowych. Niekiedy może też dojść do zapalenia spojówek. Często przed pojawieniem się zmian chorobowych osoba zakażona odczuwa w tym miejscu nieprzyjemne pieczenie i swędzenie skóry.

Kup w aptece: Środki na opryszczkę

Jak dochodzi do zakażenia dziecka opryszczką?

Do zakażenia dziecka opryszczką dochodzi najczęściej w czasie porodu siłami natury. Zmiany chorobowe mogą być obecne nie tylko na wargach sromowych, ale również na szyjce macicy i w pochwie. Gdy maluch ma z nimi bezpośredni kontakt, następuje przeniesienie wirusa. Patogen może znajdować się też w wydzielinie pochwowej. Nawet 90% wszystkich zakażeń u noworodków następuje właśnie w okresie porodu.

Do zakażenia dziecka opryszczką może dojść również w okresie zaraz po porodzie. Dlatego kobiety, które mają widoczne zmiany na ustach, powinny zabezpieczać je nieprzepuszczalnym opatrunkiem w czasie kontaktu z noworodkiem (dotyczy to również każdej innej osoby, która ma styczność z dzieckiem). Dane pokazują, że większość ludzi uległa zakażeniu wirusem opryszczki w czasie pierwszych dwóch lat życia.

Warto pamiętać, że opryszczka na początku ciąży może wywołać zakażenie wewnątrzmaciczne. Dochodzi do tego w przypadku, gdy u matki rozwija się infekcja uogólniona – szczególnie wirusem HSV-2. Najczęściej ma to miejsce do 20. tygodnia ciąży.

Przeczytaj również: Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć?

Powiązane produkty

Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna?

Opryszczka w ciąży, która powoduje zakażenie wewnątrzmaciczne dziecka, może być przyczyną:

  • poronienia,

  • wad wrodzonych,

  • martwego urodzenia dziecka.

W wyniku zakażenia u noworodka dochodzi do zajęcia skóry i błon śluzowych, a często także oczu. W poważniejszych przypadkach infekcja obejmuje układ nerwowy lub cały organizm, co skutkuje dysfunkcją wielu narządów. Brak leczenia tej postaci opryszczki wiąże się z bardzo wysoką śmiertelnością (utrzymuje się ona na poziomie nawet 80%).

Dowiedz się więcej: Opryszczka u dzieci i dorosłych – rodzaje opryszczki, objawy, przyczyny i leczenie

Objawy zakażenia u noworodka mogą być obecne już w czasie narodzin. Często jednak rozwijają się w ciągu kilku pierwszych dni, a nawet tygodni. Są to: pęcherzyki skórne, gorączka, zapalenie spojówek, nadmierna senność. W cięższych przypadkach pojawiają się drgawki, wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, niewydolność oddechowa, zapalenie płuc. Co istotne, dane pokazują, że nawet u 20% noworodków nie występują zmiany skórne.

Warto przy tym zaznaczyć, że największe ryzyko dla płodu stanowi pierwotna opryszczka w ciąży, czyli taka, która wystąpiła u matki po raz pierwszy dopiero po zapłodnieniu. Nawrót infekcji zwykle nie powoduje zakażenia wewnątrzmacicznego, ale należy brać pod uwagę taką ewentualność.

Opryszczka wargowa w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego i porodu. Niebezpieczne jest występowanie zmian chorobowych w narządach rodnych. Zatem opryszczka na ustach w ciąży nie powinna wzbudzać niepokoju.

Sprawdź także: Jak należy leczyć opryszczkę w nosie i czym grozi jej bagatelizowanie?

Co na opryszczkę w ciąży sprawdzi się najlepiej?

Leczenie opryszczki w ciąży polega na stosowaniu leku przeciwwirusowego – acyklowiru. Ma on działanie, które zapobiega namnażaniu się patogenu. Jest on skuteczny na oba typy wirusa. Lek podaje się doustnie lub miejscowo (bezpośrednio na zmiany chorobowe).

Sprawdź ofertę: Leki przeciwwirusowe 

Na opryszczkę wargową w ciąży można zastosować domowe sposoby. Zalecane jest smarowanie pęcherzyków miodem lub sokiem z czosnku. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tych metod jest różna. Opryszczkę w ciąży najlepiej skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj również: Jakie są domowe sposoby na opryszczkę wargową?

Opryszczka w ciąży a cesarskie cięcie

Bardzo ważną kwestią jest sposób porodu przy zakażeniu opryszczką narządów płciowych w ciąży. Obecność objawów w okresie okołoporodowym jest przeciwwskazaniem do narodzin dziecka siłami natury. Stwarza to duże ryzyko zakażenia noworodka podczas przechodzenia przez kanał rodny. W takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia. Poród siłami natury jest możliwy, jeżeli wirus znajduje się w fazie remisji.

Bibliografia

  1. A. Karowicz-Bilińska i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w przypadku zakażenia wirusem HSV w położnictwie, „Ginekologia Polska” 2015, nr 9, s. 715–717.

  2. M. Marczyńska, Opryszczka u dzieci, „Pediatria po Dyplomie” 2012, nr 16, s. 44–46.

  3. G. Straface i in., Zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podczas ciąży, „Dermatologia po Dyplomie” 2013, t. 4, nr 1, s. 41–49.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij