kobieta z niskoporowatymi włosami
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6385 razy

Jakie są rodzaje porowatości włosów i jak ją sprawdzić?

Porowatość włosów dla większości osób jest bardzo tajemniczym pojęciem. Mało kto wie, co to znaczy, że ktoś ma niskoporowate, średnioporowate czy wysokoporowate włosy. Przez tę nieświadomość bardzo często źle dobiera się kosmetyki do pielęgnacji włosów i włosy wyglądają nieatrakcyjnie.

Spis treści


  1. Co to jest porowatość włosów?
  2. Jakie są rodzaje porowatości włosów?
  3. Jak przeprowadzić test wodą na porowatość włosów?

Wystarczą proste kroki do tego, by poznać, jakiej porowatości są nasze włosy i by zapewnić im odpowiednią pielęgnację, dobrze dopasowaną do ich potrzeb.

Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosów jest niezwykle ważnym czynnikiem podczas dobierania kosmetyków do ich pielęgnacji. Wynika ona z tego, jaka jest ich struktura. Każdy włos zbudowany jest z łusek. Ułożenie łusek względem kory włosa (ich odchylenie) pozwala ustalić porowatość. Wyróżniamy włosy:
* niskoporowate,
* średnioporowate,
* wysokoporowate.
Dzięki określeniu porowatości włosów można dobrać do nich odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, takie jak odżywki czy szampony. Bardzo często włosy wyglądają niekorzystnie, dlatego że nie zostały dobrze dobrane preparaty do ich rodzaju.

Reklamy przekonują o określonym działaniu kosmetyków do włosów. Niestety możemy się bardzo rozczarować, bo jeśli nie będą dobrze dobrane do porowatości, to po prostu bywają nieskuteczne.

Dowiedz się więcejRodzaje suplementów na włosy, skórę i paznokcie

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej linii kosmetycznych przeznaczonych dla określonej porowatości włosów. To bardzo ułatwia utrzymanie pięknego wyglądu naszych fryzur. Odpowiednio pielęgnowane włosy wyglądają zdrowo, lśniąco i są odżywione.

Sprawdź także: Jak dbać o włosy? O czym świadczy ich kondycja?

Jakie są rodzaje porowatości włosów?

Wyróżniamy włosy niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. Każdy z tych rodzajów wymaga nieco innego doboru kosmetyków do pielęgnacji.

Porowatość włosów to nic innego jak siła rozchylenia łusek włosów. Bardzo często dostajemy ją w genach. To, jakiego rodzaju mamy włosy, można zobaczyć podczas badania mikroskopowego.Istnieją także domowe sposoby na sprawdzenie tego.

Przeczytaj również: Jak poradzić sobie z problemem przetłuszczających się włosów?

Włosy niskoporowate

Czym cechują się włosy niskoporowate? Są z reguły zdrowe i gładkie. Najczęściej też pełne blasku i miękkie w dotyku. Łatwo się rozczesują. Ich mankamentem jest natomiast to, że bardzo trudno jest je w jakikolwiek sposób wystylizować, gdyż mają tendencję do szybkiego powracania do swojej pierwotnej formy. Po umyciu dość długo schną.

Łuski włosów niskoporowatych przylegają mocno do siebie. Dzięki temu włosy mają gładką powierzchnię. Najlepiej będą z nimi współpracować oleje o lekkim charakterze, np. masła kakaowe i shea czy olej kokosowy.

Sprawdź ofertę: Olejki do włosów

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate mają cechy niskoporowatych i wysokoporowatych. Dość łatwo poddają się układaniu. Są dość gładkie i śliskie. Najlepsze do ich pielęgnacji będą oleje, których cząsteczki są średniej wielkości, np. oliwa z oliwek czy olej winogronowy.

Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate mają najbardziej rozchylone, nieregularnie rozmieszczone łuski. Ten rodzaj włosów jest mocno podatny na zniszczenia. Często mają wygląd matowy, przesuszają się, a nawet puszą. Są trudne do rozczesywania. Można je natomiast w bardzo prosty sposób wystylizować, a także dość szybko schną. Są typem włosów, który wymaga poświęcenia zdecydowanie największej uwagi.

Najlepszymi kosmetykami do ich pielęgnacji będą takie, które mają duże cząsteczki. Dzięki temu pomogą podomykać luki między łuskami i zmniejszyć ich porowatość. Włosy wysokoporowate można olejować, np. olejem lnianym czy z awokado.

Przeczytaj również: Choroby skóry głowy - przebieg i objawy

Powiązane produkty

Jak przeprowadzić test wodą na porowatość włosów?

Nie musisz od razu oddawać swojego włosa do analizy pod laboratoryjny mikroskop. Test na porowatość włosów możesz przeprowadzić w zaciszu swojego domu i to w całkiem prosty sposób.

Będziesz potrzebować do jego wykonania szklanki wody i włosa. Umieść go na powierzchni wody i poczekaj pięć minut. Po tym czasie sprawdź, jakie jest jego położenie.

Jeżeli włos pływa nadal po powierzchni wody, oznacza, że jest niskoporowaty. Ma ciasno przylegające do kory łuski i nie chłonie wody.

Jeśli włos znajduje się w połowie szklanki, oznacza to, że jest średnioporowaty. Trochę nasiąka wodą, ale nie aż tak, by zatonąć.

Gdy włos opadnie całkowicie na dno, to znaczy, że jest wysokoporowaty. Jego łuski są mocno rozchylone i woda wpływa bez najmniejszego problemu w przestrzenie pomiędzy nimi, dzięki czemu włos bardzo łatwo tonie.

Dowiedz się więcej: Czy warto stosować pokrzywę na włosy?

Bibliografia

  1. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.

  2. A. Niedziałek, Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2021.

  3. W. Słupek, Trychologia kosmetyczna Pielęgnacja skóry głowy i włosów, FT Concept, Sienno 2016.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij