kobieta połykająca tabletkę
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 12390 razy

Różnica między lekiem a suplementem diety – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wiele osób wie, czym się różni lek od suplementu diety, ale nie potrafi wskazać tych różnic. Utarło się również przekonanie, że leki są skuteczniejsze od suplementów diety, co nie do końca jest prawdą. Zarówno jeden, jak i drugi produkt wykazuje odmienne działanie, dlatego warto poznać różnice, jakie między nimi są. Wiele osób wie, czym się różni lek od suplementu diety, ale nie potrafi wskazać tych różnic. Utarło się również przekonanie, że leki są skuteczniejsze od suplementów diety, co nie do końca jest prawdą. Zarówno jeden, jak i drugi produkt wykazuje odmienne działanie, dlatego warto poznać różnice, jakie między nimi są.

Spis treści


  1. Co to jest lek?
  2. Co to jest suplement diety?
  3. Jak odróżnić lek od suplementu diety?
  4. Składniki leków i suplementów diety

Suplement diety od leku odróżnia sposób wprowadzania na rynek. Nie musi on bowiem posiadać badań klinicznych ani przechodzić skomplikowanych procedur. W porównaniu z lekiem nie jest też stale monitorowany.

Kup w aptece: Suplementy diety

Co to jest lek?

Lek to produkt leczniczy, w skład którego wchodzą substancje lub mieszanina substancji, które posiadają właściwości do leczenia lub zapobiegania chorób. Wprowadzenie nowych leków na rynek wiąże się z wieloma procedurami, latami badań klinicznych i spełnieniem wysokich wymogów. Ostateczna decyzja należy do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub Komisji Europejskiej. Lek po wprowadzeniu do obrotu jest stale monitorowany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) oraz podległe organy, a także osoby odpowiedzialne za zgłaszanie działań niepożądanych jak lekarze czy farmaceuci. Uregulowana została również kwestia związana z reklamowaniem takich produktów. W ich promowaniu nie mogą brać udziału lekarze ani farmaceuci. Każda reklama powinna zawierać formułkę informującą o zapoznaniu się z ulotką przed rozpoczęciem stosowania leku.

Gotowe leki dostępne w aptekach można podzielić na:

  • dostępne na receptę, z przepisu lekarza (Rx),

  • bez recepty (OTC),

  • stosowane jedynie w lecznictwie zamkniętym (Lz),

  • dostępne z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania (Rpz),

  • z przepisu lekarza, jednak zawierające środki o działaniu odurzającym lub psychotropowym, które są określone według odrębnych przepisów (Rpw).

Leki charakteryzują się tym, że muszą przejść badania kliniczne dopuszczające je do obiegu, posiadać spis zawierający informacje o danych ilościowych i jakościowych oraz wszystkich składnikach, jakie są w leku, a także posiadać opis kontroli, jaka jest przeprowadzana podczas kontroli oraz testów.

Przeczytaj również: Jak długo ważna jest e-recepta?

Co to jest suplement diety?

Suplement diety to środek spożywczy, który przed wprowadzeniem do sprzedaży jest zgłaszany do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). W jego skład najczęściej wchodzą skoncentrowane pojedyncze składniki lub kilka substancji o właściwościach odżywczych, lub wykazujących efekt fizjologiczny. Suplement diety powinien być stosowany w celu uzupełnienia niedoborów konkretnych składników odżywczych. Wprowadzając suplement diety na rynek, nie ma konieczności przeprowadzania badań klinicznych, ani przechodzenia skomplikowanych i długotrwałych procedur. Wystarczy jedynie przedstawić etykietę produktu Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu.

Suplementy diety nie zawierają na opakowaniu informacji o pełnym składzie produktu ani również o tym, że nie podlega on kontroli. Reklamowanie takich produktów także różni się od leków. Nie obowiązują te same obostrzenia, dlatego częściej można obejrzeć reklamy suplementów diety niż leków.

Warto wiedzieć: Czym jest l-lizyna?

Powiązane produkty

Jak odróżnić lek od suplementu diety?

Wiele osób wie, że lek a suplement diety to dwie różne rzeczy, jednak nie każdy potrafi wskazać różnice. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami jest to, że substancja lecznicza ma za zadanie leczenie i zapobieganie chorobom, jest przebadana klinicznie i na ulotce bądź opakowaniu zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego, co jest w składzie i kto jest odpowiedzialny za ten produkt. Nie wszystkie leki są wydawane na receptę. Np. witamina D3 jako lek, nie suplement diety, jest wydawana bez recepty. Można również ją kupić w formie suplementu diety. To pacjent może zdecydować, w jakiej formie potrzebuje danej substancji.

Suplement diety nie musi tak jak lek spełniać norm ilościowych i jakościowych. Wszelkie informacje, jakie znajdują się na opakowaniu, są deklaracją producenta. Ważne natomiast, aby znalazła się informacja, że dany produkt to suplement diety.

Kolejna różnica dotyczy także dawkowania. Leki najczęściej są zalecane przez lekarza, który określa sposób dawkowania. Jest ono często zależne od choroby i jej przebiegu. W przypadku suplementów diety decyzję o przyjmowaniu podejmuje się samodzielnie. Producenci często zamieszczają te informacje na opakowaniu, dzięki czemu łatwiej ustalić odpowiednie dawkowanie. Chcąc odróżnić lek od suplementu diety, najłatwiej spojrzeć na opakowanie produktu.

Dowiedz się więcej: Suplementacja witaminy d u dzieci

Składniki leków i suplementów diety

W skład leków i suplementów diety mogą wchodzić witaminy, składniki mineralne, a także składniki roślinne. Wśród nich można znaleźć czosnek, żeń-szeń, miłorząb japoński. Zastosowanie danego składnika w produkcie musi mieć odniesienie do jego właściwości i być oparte o wiedzę naukową. Zazwyczaj w lekach stężenie tych produktów jest wyższe niż w przypadku suplementów diety. Należy pamiętać, że te same składniki w lekach wykazują działanie terapeutyczne i farmakologiczne, a w suplementach diety – odżywcze.

Przeczytaj również: Czy witamina B6 jest ważna dla organizmu? Jaką wybrać?

A: Sylwia Brodniewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. H. Bojarowicz, P. Dźwigulska, Suplementy diety. Część I. Suplementy diety a leki – porównanie wymagań prawnych, Hygeia Public Health 2012, 47(4): 427-432.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij