guzek w odbycie
Zdrowie i uroda Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 152080 razy

Guzek w odbycie, zgrubienie przy odbycie – co może oznaczać?

Obecność wyczuwalnego guzka w obrębie odbytu jest zdecydowanie niepokojącym objawem klinicznym. Co może oznaczać zgrubienie przy odbycie? Czy to zawsze świadczy o obecności hemoroidów? Do jakiego lekarza się udać w tej sytuacji? Dowiedzmy się więcej na ten istotny temat. 

Spis treści:

  1. Guzki w odbycie – jakie mogą być ich przyczyny?
  2. Guz na odbycie, narośl na odbycie – stan zapalny
  3. Guz na odbycie, narośl na odbycie: kiedy do lekarza?
  4. Jak zbudowany jest odbyt?
  5. Guzki krwawnicze – czym są?
  6. Hemoroidy – objawy kliniczne i diagnostyka

Guzki w odbycie – jakie mogą być ich przyczyny? 

Zawsze należy wziąć pod uwagę onkologiczne przyczyny objawów takich jak obecność guzka w obrębie odbytu, odbytnicy i w sytuacji krwawienia z odbytu. Jednym z poważnych schorzeń mogących objawiać się w ten sposób jest rak jelita grubego, który to najczęściej lokalizuje się właśnie w obrębie odbytnicy. Schorzenie typowo objawia się obecnością wyczuwalnego zgrubienia podczas badania per rectum oraz uczuciem parcia na stolec, bólem podczas defekacji, obecnością ołówkowatych stolców (są to inaczej wąskie stolce), czasami także biegunką, a w zaawansowanych przypadkach niedrożnością jelita spowodowaną przez masę guza. Rzadziej pierwszym objawem tego schorzenia jest nasilony krwotok z przewodu pokarmowego i perforacja, czyli przedziurawienie ściany jelita.

ZADBAJ O DOLNĄ CZĘŚĆ PRZEWODU POKARMOWEGO

NA HEMOROIDY

NA ZAPARCIA W CIĄŻY

Przeczytaj: Proktolog – czym się zajmuje i jak wygląda wizyta

Guz na odbycie, narośl na odbycie – stan zapalny 

Ropień jest to ograniczona przestrzeń, wypełniona ropą, która powstaje na skutek zakażenia bakteryjnego. W przypadku ropnia odbytu dochodzi do rozwoju zakażenia w obrębie ujścia gruczołów znajdujących się w kryptach odbytu. Stan zapalny w ujściu takiego gruczołu prowadzi do jego zablokowania i powstania ropnia.  

W przypadku ropni odbytu wyróżniamy: 

  • ropnie położone powierzchownie – do tego rodzaju ropni zaliczyć można ropnie przyodbytowe oraz ropnie kulszowo-odbytnicze,  

  • ropnie położone głęboko – tutaj wyróżniamy ropnie międzyzwieraczowe i ropnie nadzwieraczowe.  

Powiązane produkty

Ropień odbytu – objawy kliniczne  

Do najczęstszych objawów ropnia odbytu należy: 

  • silny ból w okolicy odbytu, 

  • czasami ból zlokalizowany w podbrzuszu, 

  • gorączka, osłabienie, uczucie rozbicia, 

  • obecność zaczerwienienia i uwypuklenia w obrębie odbytu w przypadku ropni położonych powierzchownie, uwypuklenie to jest bardzo bolesne podczas badania palpacyjnego, 

  • obecność bolesnego uwypuklenia podczas badania per rectum – dotyczy to ropni odbytu położonych głęboko.

Należy mieć świadomość, że ropień odbytu wymaga interwencji chirurgicznej, dlatego nie warto odwlekać wizyty u lekarza. Nieleczony ropień odbytu grozi bowiem poważnymi powikłaniami takimi jak na przykład rozwój sepsy. Leczenie ropnia polega w tym przypadku na wykonaniu szerokiego nacięcia oraz wykonaniu drenażu. W niektórych przypadkach konieczne jest także włączenie antybiotykoterapii.  

Guz na odbycie, narośl na odbycie: kiedy do lekarza? 

Podsumowując, obecność zgrubienia w obrębie odbytu zawsze wymaga diagnostyki i wizyty u lekarza. W pierwszym kroku należy udać się do lekarza rodzinnego, który po ocenie zmiany i zebraniu wywiadu zadecyduje o dalszych krokach diagnostycznych. Hemoroidami i ropniami odbytu zajmuje się typowo lekarz chirurg w poradni chirurgicznej. W przypadku, gdy lekarz rodzinny będzie podejrzewał chorobę onkologiczną, możliwe jest, że w pierwszym kroku skieruje pacjenta do onkologa. Nie należy bagatelizować objawów opisanych w tym artykule, gdyż im wcześniej zdiagnozujemy dane schorzenie, tym lepsze jest rokowanie i większa szansa na uniknięcie powikłań.

Przeczytaj: Co na hemoroidy? Czym leczyć żylaki odbytu?

Jak zbudowany jest odbyt? 

Odbyt to końcowy odcinek przewodu pokarmowego, którego kluczową funkcją jest opróżnianie jelita grubego z kału podczas defekacji. W obrębie odbytu znajdują się mięśnie tworzące zwieracz odbytu (wyróżniamy zwieracz wewnętrzny i zewnętrzny odbytu). Zwieracze zapobiegają wydostawaniu się kału. Warto odróżnić odbyt od innej struktury – mianowicie od odbytnicy. Odbytnica to bowiem końcowy odcinek jelita grubego, który przechodzi w odbyt. Odbyt i odbytnica mogą być dotknięte różnymi schorzeniami.

Guzki krwawnicze – czym są? 

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną obecności guzka w obrębie odbytu są hemoroidy (a więc poszerzone guzki krwawnicze). Hemoroidy to nic innego jak poszerzone połączenia tętniczo-żylne w obrębie odbytu. Struktury te są tworami fizjologicznymi, co oznacza, że obecne są w prawidłowych warunkach. Połączenia tętniczo-żylne odpowiadają przede wszystkim za kontrolę oddawania gazów i stolca. Jednak w pewnych warunkach, przy niesprzyjającym stylu życia i niektórych schorzeniach przewlekłych dochodzi do ich poszerzenia się, co skutkuje powstaniem hemoroidów.  

Hemoroidy – objawy kliniczne i diagnostyka 

Kiedy podejrzewamy, że mamy do czynienia z hemoroidami? Ich objawy to przede wszystkim: 

  • krwawienie z odbytu, 

  • uczucie świądu w obrębie odbytu, 

  • bolesność podczas oddawania stolca, 

  • uczucie niecałkowitego wypróżniania się,  

  • ujawnianie się guzków podczas defekacji (guzki takie mogą powracać na swoje miejsce po oddaniu stolca lub mogą trwale pozostawać poza odbytem). 

Niestety, obecności hemoroidów nie da się potwierdzić tylko na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów klinicznych. Nie zawsze też hemoroidy są widoczne gołym okiem, ponieważ w pierwszym stopniu zaawansowania mamy do czynienia z powiększeniem guzków, jednak nie dochodzi do ich wypadania poza kanał odbytu. W pierwszym etapie konieczne jest przeprowadzenia badania per rectum, czyli palcem przez odbyt. Jest to badanie obowiązkowe, jeżeli pacjent zgłasza objawy takie jak krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
W drugiej kolejności pacjent może zostać skierowany na badanie anoskopowe – jest to badanie endoskopowe, pozwalające lekarzowi na dokładne obejrzenie odbytnicy i zmian w niej obecnych. Najczęściej badanie to wykonuje lekarz chirurg. Należy mieć jednak świadomość, że nie każde krwawienie z odbytu to hemoroidy. Objaw ten może towarzyszyć także innym, poważnym schorzeniem przewodu pokarmowego, w tym również schorzeniem onkologicznym.

Bibliografia

Dzikowski A., Otto P., Schiedeck T. i inni, Proktologia praktyczna, Wrocław 2013,

Szczeklik A., Choroby wewnętrzne t. I, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij