Kobieta stojąca tyłem w bieliźnie, trzymająca kartkę ze znakiem zapytania
Zdrowie i uroda Paulina Znajdek-Awiżeń
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6712 razy

Co na hemoroidy? Czym leczyć żylaki odbytu?

Choroba hemoroidalna, określana potocznie jako hemoroidy, to dolegliwość, z którą boryka się bardzo wiele osób. Niestety dokuczliwość tego schorzenia potrafi być na tyle duża, że komfort życia pacjenta ulega znacznemu obniżeniu. Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje wiele skutecznych preparatów niwelujących objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej. Do najpopularniejszych środków należą maści na hemoroidy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.

Spis treści:


  1. Maści na hemoroidy – co zawierają?
  2. Czopki na hemoroidy – jak stosować?
  3. Doustne leki na hemoroidy
  4. Profilaktyka i higiena przy hemoroidach

Maści na hemoroidy – co zawierają?

Najpopularniejszym sposobem zachowawczego leczenia choroby hemoroidalnej, jest stosowanie środków o działaniu miejscowym. Należą do nich maści doodbytnicze, których skład bywa zróżnicowany. W głównej mierze zawierają one substancje działające miejscowo przeciwzapalnie (np. tribenozyd), a także znieczulająco (lidokaina) lub osuszająco (tlenek cynku). Niektóre z maści na hemoroidy bazują ponadto na wyciągach roślinnych, np. z kory kasztanowca. Efekt leczniczy w tym przypadku warunkują związki garbnikowe, które prezentują aktywność przeciwzapalną, przeciwbakteryjną i ściągającą. Dostępna bez recepty maść na hemoroidy może być stosowana do ustąpienia objawów (zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni).

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku preparatów ordynowanych z przepisu lekarza. Maści na hemoroidy dostępne na receptę zawierają w swoim składzie kortykosteroidy, które zapewniają działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Ich stosowanie nie powinno być jednak zbyt długie i należy przestrzegać zaleconego przez lekarza czasu trwania kuracji. Przy dłuższym, wielotygodniowym stosowaniu maści ze sterydami może dochodzić do ścieńczenia błony śluzowej, a co za tym idzie zwiększonego ryzyka jej uszkodzeń.

Sprawdź również: Proktolog - czym się zajmuje i jak wygląda wizyta u proktologa  

Jaka jest zatem najlepsza maść na hemoroidy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli mowa o tych dostępnych bez recepty, ich skuteczność w znoszeniu dokuczliwych objawów jest zwykle porównywalna.

Przeczytaj również: Hemoroidy, objawy, rodzaje, jak powstają?

Czopki na hemoroidy – jak stosować?

Alternatywę dla maści  i kremów na hemoroidy stanowią czopki. Wielu pacjentów preferuje właśnie tę formę podania, uznając ją za wygodniejszą i szybszą. Aplikacji dokonuje się najczęściej raz lub dwa razy na dobę, w zależności od rodzaju preparatu i zaleceń producenta. Skład czopków na hemoroidy, podobnie jak w przypadku maści, również opiera się o substancje działające miejscowo przeciwzapalnie i znieczulająco.  

Przed zastosowaniem czopka należy dokładnie umyć dłonie z mydłem. Następnie należy wyjąć go z opakowania ochronnego i zaaplikować zaokrągloną stroną głęboko do odbytu. Aplikację czopka najlepiej przeprowadzić w pozycji leżącej na boku, z jedną nogą ugięta w kolanie. Jeśli środek podano w prawidłowy sposób, zwieracz w naturalnym odruchu zaciska się i uniemożliwia wysunięcie się czopka.

Powiązane produkty

Doustne leki na hemoroidy

Stosując czopki lub maści na hemoroidy warto wspomagać leczenie doustnymi preparatami, których działanie polega na uszczelnianiu naczyń krwionośnych. W tym celu najczęściej stosowanymi tabletkami na hemoroidy są leki zawierające związki flawonoidowe, w tym diosminę, hesperydynę lub rutozyd. Ich działanie ma charakter wielokierunkowy. Przede wszystkim wykazują aktywność przeciwzapalną oraz antyoksydacyjną. Ponieważ hamują enzymy takie jak elastaza i hialuronidaza, wpływają na uszczelnianie drobnych naczyń krwionośnych. Zmniejszają obrzęki i hamują krwawienia. Przegląd licznych badań potwierdził skuteczność flawonoidów w ograniczaniu dokuczliwych dolegliwości związanych z hemoroidami, w tym krwawień.

Profilaktyka i higiena przy hemoroidach

Poza aplikowaniem maści na hemoroidy, niezwykle istotnym elementem związanym z leczeniem jest utrzymywanie prawidłowej, regularnej higieny. Ma ona także niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o profilaktykę. Jak bowiem wiadomo hemoroidy bardzo często są schorzeniem nawracającym.

Dowiedz się więcej: Czy warto stosować miód na hemoroidy?

Poza tym, osoby borykające się z tą dolegliwością powinny pamiętać o stałej aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diecie. Szczególnie istotne jest dbanie o regularne wypróżnienia. Niestety wielu pacjentów cierpiących z powodu hemoroidów, uskarża się jednocześnie na przewlekłe zaparcia, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Pomóc w takim przypadku może oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta bogata w błonnik. Wykazano, że stosowanie błonnika w ilości 20-30 gramów na dzień przynosi korzystne efekty u pacjentów z hemoroidami (ograniczenie krwawień i świądu). Nie mniej istotne są odpowiednia podaż płynów, w szczególności wody, i stosowanie określonych probiotyków przyczyniających się do regulacji pracy jelit. Poza tym bardzo często wspomagająco stosuje się preparaty rozmiękczające stolec jak np. ciekłą parafinę.

Dowiedz się więcej: Dieta na hemoroidy

Bibliografia

Obcowska A, Kołodziejczak M. Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa. Nowa Med 2016; 23(2): 61-76.

Paszko PK, Krajewska-Kułak E, Lewko J. Ocena wiedzy pacjentów na temat profilaktyki choroby hemoroidalnej. Problemy Pielęgniarstwa 2012; 20 (1): 49–59.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij