Kobieta siedząca na łóżku w sypialni i czująca ból w okolicach stref intymnych
Zdrowie i uroda Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 5056 razy

Suchość pochwy – przyczyny i leczenie

Suchość pochwy jest dość wstydliwym tematem dla wielu kobiet, przez co nie zawsze udają się one po profesjonalną pomoc do ginekologa. To kolosalny błąd, ponieważ uczucie dyskomfortu w okolicach intymnych związane z niedostateczną wilgotnością w pochwie nie tylko negatywnie wpływa na codzienną jakość życia, ale może prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Jakich? Co może pomóc wyleczyć suchość pochwy? Wyjaśniamy! 

Spis treści:


  1. Nawilżenie pochwy – jak działa?
  2. Suchość pochwy – najczęstsze przyczyny
  3. Leki na suchość pochwy
  4. Sposoby na suchość pochwy

Nawilżenie pochwy – jak działa? 

U zdrowych kobiet w pochwie dochodzi do produkcji śluzu, który stanowi ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz uniemożliwia namnażanie patogenów. Ponadto śluz odpowiada za nawilżanie ścianek pochwy, a tym samym ułatwia odbywanie stosunków seksualnych. Podczas pobudzenia seksualnego powstaje go najwięcej, nabłonek wyścielający pochwę staje się bardziej nabrzmiały i rozpoczyna produkować wydzielinę. Gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie śluzu są zlokalizowane w środku pochwy oraz na obszarze warg sromowych, przez co pojawia się on również na zewnątrz. 

Ponadto odpowiednie nawilżenie pochwy jest niezwykle ważne w czasie procesu zapłodnienia. Dlaczego? Produkcja śluzu przyczynia się do wzmożenia ruchów kanału pochwy, co umożliwia przesuwanie się plemników, które wędrują w kierunku uwolnionej komórki jajowej. Warto pamiętać, że suchość pochwy może wywołać różnego rodzaju infekcje intymne, co nie tylko negatywnie odbija się na życiu seksualnym, ale także na zdrowiu. Ponadto, zaburzenie wydzielania śluzu może być zwiastunem, ale też przyczyną choroby pochwy. 

Przeczytaj również: Pochwa, budowa, funkcje, długość pochwy

Suchość pochwy – najczęstsze przyczyny 

Suchość pochwy jest poważnym problemem zdrowotnym często bagatelizowanym przez wiele kobiet. Niestety takie schorzenie może świadczyć o różnych nieprawidłowościach zachodzących w organizmie. Za najczęstszą przyczynę suchości pochwy uważa się wszelkie zaburzenia oraz choroby, które wiążą się ze spadkiem poziomu estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Związki te przyczyniają się do zwiększenia elastyczności pochwy, ale przede wszystkim wspierają produkcję śluzu. Do obniżenia poziomu estrogenów dochodzi na skutek różnych chorób, leczenia, jak i również procesów naturalnych (np. menopauzy).  

Najczęstszymi przyczynami suchości pochwy są:  

  • menopauza; 

  • stan przedmenopauzalny; 

  • radioterapia; 

  • przyjmowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych, na cukrzycę i nadciśnienie; 

  • ciąża oraz karmienie piersią; 

  • stosowanie leków obniżających poziom estrogenów; 

  • chemioterapia; 

  • palenie papierosów; 

  • stres; 

  • stwardnienie rozsiane; 

  • przyjmowanie niektórych środków antykoncepcyjnych; 

  • infekcje o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym. 

Powiązane produkty

Leki na suchość pochwy 

Suchość pochwy wymaga dobrania odpowiedniej metody leczenia. Mogą to być środki przepisane przez lekarza, ale i dostępne w aptece bez recepty. Preparaty na suchość pochwy, dzieli się na działające: 

  • ogólnie; 

  • miejscowo.  

Hormonalna terapia zastępcza 

Najpopularniejszą metodą leczenia suchości pochwy są tabletki doustne na receptę uzupełniające niedobory estrogenów w organizmie. Zaliczają się one do hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która z reguły przynosi pozytywny efekt w postaci ustąpienia dokuczliwych objawów tego schorzenia. Należy jednak pamiętać o wielu możliwych efektach ubocznych związanych z przyjmowaniem hormonów. Warto również wspomnieć o tym, że HTZ przyczynia się do zmniejszenia skutków zanikania nabłonka dróg rodnych. Leczenie sprawia, że jest on grubszy, a gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie śluzu zaczynają jego produkcję, dzięki czemu suchość pochwy zostaje wyleczona. 

Globulki dopochwowe 

Jeżeli szukasz leku na suchość pochwy bez recepty, możesz wypróbować różnego rodzaju probiotyki w formie globulek dopochwowych. Są one łatwe i komfortowe w użyciu: globulkę wystarczy umieścić w pochwie, w której dochodzi do jej roztopienia. To z kolei prowadzi do wytworzenia się warstwy ochronnej, powlekającej błony śluzowe. Dzięki temu śluzówka ścian pochwy staje się odpowiednio nawilżona, co redukuje ryzyko bolesnych otarć. Ponadto globulki mają na celu wspieranie prawidłowego pH pochwy, a tym samym zapobieganie infekcjom intymnym. Produkty te wzbogacone są w substancje czynne, np. kwas hialuronowy oraz kwas mlekowy. 

Zabiegi medycyny estetycznej 

Coraz bardziej popularne stają się zabiegi medycyny estetycznej polegające na stymulacji wytwarzania wydzieliny przez komórki pochwy. W jaki sposób? Do nasilenia produkcji śluzu dochodzi wskutek działania lasera lub ostrzykiwania kwasem hialuronowym bądź osoczem. Ponadto dzięki takiej terapii błona pochwy staje się lepiej ukrwiona, a ścianki — bardziej elastyczne. 

Sposoby na suchość pochwy 

Oprócz leków i zabiegów estetycznych na warto wypróbować domowe sposoby na suchość pochwy. Zaleca się nie tylko stosowanie lubrykantów, ale również innych środków bazujących na naturalnych komponentach. Takie związki stanowią pomoc w utrzymaniu właściwego nawilżenia pochwy, ale także wzmacniają jej ścianki oraz zwiększają ich elastyczność. Co więcej, przyczyniają się do łagodzenia zmian zapalnych, uczucia świądu czy pieczenia w miejscach intymnych. 

Lubrykanty 

Lubrykanty konsystencją przypominają naturalną wydzielinę z pochwy. Co więcej, mają zbliżone pH oraz nie zawierają hormonów. Najpopularniejszym wyborem są lubrykanty na bazie wody, które nie zawierają substancji drażniących, aczkolwiek jeżeli chodzi o suchość pochwy, takie środki mogą być niewystarczające w uporaniu się z tym problemem. Dzięki nim można nie tylko poprawić komfort współżycia seksualnego, ale i uniknąć otarć pochwy. Należy pamiętać, że produkty z dodatkiem substancji oleistej często niszczą prezerwatywy. 

Olej lniany  

Naturalnym środkiem na suchość pochwy może być olej lniany. Dlaczego? Jest on bogactwem fito-estrogenów, które stanowią substytut kobiecych hormonów, estrogenów. Zaleca się zatem picie oleju lnianego, zwłaszcza na kobiece dolegliwości, takie jak suchość pochwy. Nie należy jednak używać oleju zewnętrznie, aby nawilżyć miejsca intymne. Dlaczego? Po pierwsze może on osłabić skuteczność prezerwatywy. Po drugie,  substancji oleistych trudno pozbyć się z pochwy, przez co stwarzają znakomite warunki do rozwoju bakterii i grzybów. 

Żel aloesowy 

Żel z aloesu jest znany ze swoich właściwości regenerujących, wzmacniających oraz nawilżających. Ten naturalny kosmetyk można również stosować na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia pochwy. Ponadto warto wspomnieć, że aloes wspiera ochronę przed drobnoustrojami oraz działa przeciwzapalnie. Zawarte w nim substancje aktywne przyczyniają się też do hamowania rozwoju grzybów i bakterii. 

Dzięgiel chiński  

Dzięgiel chiński można stosować na suchość pochwy w czasie menopauzy. Dlaczego? Jest on bogatym źródłem: flawonoidów, kumaryn, kwasów organicznych, fitosteroli, białek, fitoestrogenów, wapnia, magnezu, cynku i kobaltu, a także witamin z grupy B, A, E. To sprawia, że dzięgiel chiński wykazuje działanie stabilizujące na gospodarkę hormonalną kobiety. Dzięki temu stosowanie tego zioła przyczynia się do łagodzenia uderzeń gorąca, ale przede wszystkim zmniejszenia suchości pochwy.  

Prawidłowa higiena intymna 

Leczenie suchości pochwy warto wspomóc poprzez używanie odpowiednich płynów do higieny intymnej o kwaśnym lub neutralnym pH. W tym celu najlepszym wyjściem jest rezygnacja z perfumowanych mydeł oraz żeli, które zawierają substancje drażniące. Co więcej, powinno się unikać płukania pochwy, ponieważ taki zabieg może zaburzyć naturalne pH, czego efektem są różnego rodzaju infekcje intymne. 

Podsumowanie 

Aby całkowicie wyleczyć suchość pochwy, należy znaleźć przyczynę dolegliwości. Za nieprawidłowości w wydzielaniu śluzu odpowiedzialne mogą być nie tylko wahania gospodarki hormonalnej kobiet, ale także różnego rodzaju infekcje intymne o pochodzeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Wówczas trzeba udać się po pomoc do specjalisty, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij