Spis treści:
- Czym jest próchnica zębów i jak powstaje?
- Skutki nieleczonej próchnicy
- Próchnica w ciąży i możliwe powikłania
- Próchnica a choroby serca
Czym jest próchnica zębów i jak powstaje?
Próchnica zębów to choroba o podłożu bakteryjnym. Jest wywoływana głównie przez bakterie z rodziny Lactobacillus acidophilus oraz wybrane paciorkowce, zwłaszcza Streptococcus mutans. Żywią się one głównie cukrami i to w wyniku rozkładu tych związków dochodzi do stopniowej demineralizacji szkliwa, czyli jego osłabienia. Aby remineralizacja szkliwa mogła przebiegać w sposób naturalny niezbędne jest utrzymywanie w jamie ustnej pH powyżej 5,5.
Początek próchnicy zębów to tzw. plamy próchnicowe, czyli wyraźnie widoczne ślady na zdrowej powierzchni zęba. W miarę jak bakterie ingerują w coraz głębsze warstwy tkanki, dochodzi do wnikania ich metabolitów w zębinę, a następnie miazgę. Przede wszystkim to dwa ostatnie etapy rozwoju próchnicy zęba są bolesne. Skrajne przypadki nieleczonej choroby obejmują powstanie ropnego stanu zapalnego i konieczność ekstrakcji zęba z zębodołu.
Przeczytaj: Usuwanie zębów mądrości. Jak przebiega ekstrakcja ósemek?
Przyczyny próchnicy
Do innych przyczyn powstawania próchnicy między zębami zalicza się:
-
częste spożywanie cukrów prostych, np. glukozy, fruktozy, sacharozy. Podatność na próchnicę nie zwiększa spożywanie skrobi (zawartej m.in. w ziemniakach lub produktach ziarnistych), a także zamienników cukru, jak ksylitol lub erytrytol,
-
uwarunkowania genetyczne – dzieci, które otrzymywały w życiu płodowym niewystarczającą ilość wapnia i fluoru są bardziej narażone na rozwój próchnicy zębów,
-
zaburzenia w wydzielaniu śliny lub zmiany w jej składzie, na skład śliny wpływ mają m.in. takie choroby jak marskość wątroby, cukrzyca, mukowiscydoza lub zespół Sjorgena.
Należy pamiętać, że czynniki, które zwiększają ryzyko próchnicy muszą występować przez czas niezbędny do demineralizacji szkliwa. Dlatego mycie zębów po jedzeniu oraz usuwanie resztek pokarmowych z jamy ustnej po posiłku jest tak ważne.
Skutki nieleczonej próchnicy
Choć wydaje się, że nieleczona próchnica zębów wpływa jedynie na stan uzębienia, w rzeczywistości choroba może mieć znacznie dalej idące skutki, dlatego priorytet powinna stanowić prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Okazuje się, że bakterie wywołujące chorobę zębów z biegiem czasu przedostają się do krwiobiegu i mogą zwiększyć ryzyko sepsy oraz spowodować zaburzenia funkcjonowania trzustki, nerek, a nawet bóle stawów i wzrost ryzyka cukrzycy. Lekarze dentyści wskazują także na możliwość pojawienia się u pacjenta zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Sprawdź ofertę: Leki na ból zęba