Kobieta przykładająca zimny okład z powodu bólu zęba
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7233 razy

Co na ból zęba? Jaki środek przeciwbólowy wybrać?

Każdy z nas chociaż raz doświadczył uporczywego bólu zęba. Brak możliwości swobodnego przyjmowania pokarmów, wzmożona wrażliwość na ciepłe, zimne i słodkie bodźce, osłabienie, apatia, a przede wszystkim przeszywające dolegliwości bólowe, skłaniają nas do zasięgnięcia porady w gabinecie stomatologicznym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wizyta może odbyć się dopiero za kilku dni. Większość z nas wówczas sięga po środki przeciwbólowe. Które z nich są najbardziej efektywne przy bólu zęba? Sprawdźmy. 

Spis treści:


  1. Ból zęba – najczęstsze przyczyny
  2. Sposoby na łagodzenie bólu zęba
  3. Środki przeciwbólowe na ból zęba
  4. Co, gdy ból zęba nie ustaje?

Ból zęba – najczęstsze przyczyny 

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zęba jest proces próchnicowy. Zęby, w których doszło do rozwoju próchnicy, latami mogą nie dawać o sobie znać. Niestety w momencie zaostrzenia choroby, w ciągu chwili nasz spokój zakłócić może ogromny ból i dyskomfort.

Kolejnym, bardzo częstym powodem bólu zębów jest zgorzel. W przypadkach, w których rozwój próchnicy jest na tyle zaawansowany, że sięga miazgi, może dochodzić do jej rozpadu gnilnego. W procesie tym biorą udział bakterie beztlenowe, które doskonale rozwijają się w wilgotnych i ciepłych warunkach. Zęby, w których doszło do rozpadu zgorzelinowego, charakteryzuje samoistny, narastający ból ze wzmożoną wrażliwością na nagryzanie. 

Przeczytaj więcej: Nieleczona próchnica zębów – możliwe powikłania

Przyczyną dolegliwości bólowych zębów bywa także ropień okołowierzchołkowy. Jest to stan, w którym w wyniku martwicy miazgi doszło do rozprzestrzenienia się zapalenia na tkanki okołowierzchołkowe zęba. W tym przypadku ból ma wyjątkowy charakter, określany jako „wysadzanie zęba z zębodołu”. 

Ból zęba w wielu przypadkach wynika też z nadwrażliwości szkliwa i zębiny. Pojawia się ona na skutek odsłonięcia zakończeń włókien nerwowych, które narażone są na nadmierne oddziaływanie bodźców. Ta przykra dolegliwość bardzo często dotyka osoby, które deklarują, że często myją zęby. Dlaczego? Większość pacjentów należących do tej grupy zmaga się z problemem niepoprawnego i nieumiejętnego szczotkowania zębów, w efekcie którego dochodzi do wzmożonej, patologicznej utraty twardych tkanek zęba. Na kłopot z nadwrażliwością uskarżają się również osoby, których dieta jest obfita w kwaśne i słodkie potrawy.  

W wielu przypadkach za uporczywe dolegliwości odpowiada przebyty uraz zęba. Złamana korona, wybity ząb, czy mało widoczne pęknięcie – w każdym z tych przypadków doskwierający ból jest zwykle na tyle intensywny, że wizyta w gabinecie stomatologicznym jest po prostu niezbędna.

Przeczytaj: Paradontoza – przyczyny, objawy I leczenie

Sposoby na łagodzenie bólu zęba 

Podstawowym sposobem na łagodzenie bólu zęba jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i eliminacja czynnika, który go wywołał. Zdarza się jednak, że najbliższy termin wizyty oddalony jest o co najmniej kilka dni. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? 

W łagodzeniu bólów pochodzenia zębowego świetnie sprawdzają się zimne okłady. Pod wpływem niskich temperatur dochodzi do zwężania się światła naczyń krwionośnych oraz zmniejszenia ryzyka ich ucisku na zakończenia nerwowe. Dodatkowo zimne okłady świetnie sprawdzają się w niwelowaniu przykrych obrzęków. W celu ich wykonania można zastosować profesjonalne żelowe wkładki lub dostępne w każdym domu mrożonki czy zamoczoną w zimnej wodzie gazę.  

Wiele osób zmagających się z bólem zębów sięga po płukanki z szałwii lub rumianku. Rośliny te są ze swoich przeciwzapalnych i bakteriobójczych właściwości, dzięki czemu z powodzeniem stosowane są w medycynie naturalnej.  

Innym znanym sposobem na łagodzenie bólu jest olejek goździkowy. Nasączenie wacika kilkoma kroplami olejku oraz staranne przetarcie obolałej okolicy, według wielu osób przynosi poprawę. Za tak świetnym działaniem olejku stoi jego podstawowy składnik, czyli eugenol. Związek ten jest naturalnym preparatem o działaniu znieczulającym, który od lat z powodzeniem stosowany jest w stomatologii.  

Przeczytaj: Usuwanie zębów mądrości, jak przebiega? Kiedy jest konieczne?

Powiązane produkty

Środki przeciwbólowe na ból zęba  

W przypadku bólu zęba największą sławą cieszy się stosowanie podstawowych preparatów przeciwbólowych. Najczęściej wybierane są leki, zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen.  

Paracetamol jest substancją czynną, o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Obecny jest w składzie leków takich jak Apap, Panadol czy Efferalgan.  

Ibuprofen charakteryzuje się nieco silniejszym działaniem od paracetamolu. Poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym ma on także charakter przeciwzapalny. Od lat z powodzeniem stosowany jest przy bólach pochodzenia zębowego, działając jednocześnie na dolegliwości towarzyszące, takie jak uporczywe bóle głowy czy występujące w okolicy opuchlizny.  

Istnieje szeroka gama środków uznawanych za średnio i silnie działające, których zakupów można dokonać wyłącznie przy posiadaniu przepisanej przez lekarza dentystę recepty.  

Sprawdź oferty: Leki bez recepty na ból zęba

Co, gdy ból zęba nie ustaje? 

Sytuacja, w której to mimo zastosowanych przez nas środków ból zęba zupełnie nie ustaje, a często przybiera na sile, wiąże się z koniecznością jak najszybszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Bardzo często tak uporczywe dolegliwości związane są z szybkim rozwojem stanu zapalnego, któremu często towarzyszy nagromadzenie się ropy. Niestety, w tak zaawansowanych przypadkach nie pomogą  lekarstwa lub domowe sposoby. Bez profesjonalnej interwencji lekarskiej oraz zaopatrzenia obolałego zęba odpowiednimi preparatami, nie ma szansy na uzyskanie jakiejkolwiek poprawy.

Przeczytaj: Skąd się bierze brzydki zapach z ust? Jak pokonać halitozę?

Warto mieć na uwadze fakt, że jama ustna i zęby graniczą z wieloma ważnymi strukturami, takimi jak ślinianki czy nerwy. Jakiekolwiek stany zapalne, a szczególnie te przetrzymane, są ryzykiem zaburzenia działania, a nawet uszkodzenia wymienionych struktur. Dlatego właśnie w przypadku nieustającego, zaburzającego codziennie funkcjonowanie bólu nie zwlekajmy i jak najszybciej udajmy się do gabinetu dentystycznego.  

Bibliografia

Dominiak M., Podstawy chirurgii stomatologicznej, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013,

Coulthard P., Choroby błony śluzowej jamy ustnej, radiologia, chirurgia stomatologiczna, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2011,

Szymańska-Sowula M., K. Chmiel, Profilaktyka stomatologiczna, wyd. Edicon.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij