Kobieta drapiąca się po głowie
Zdrowie i uroda Matylda Forszpaniak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 21829 razy

Swędzenie skóry głowy – możliwe przyczyny

Uporczywe swędzenie, pieczenie, łupież, przetłuszczające się włosy, a to wszystko połączone często z łysieniem. Swędzenie skóry głowy może mieć wiele przyczyn, w tym psychiczne, a czasami idiopatyczne, czyli o nieznanym podłożu. Co robić przy świądzie głowy? Czy istnieją domowe sposoby na swędzącą skórę głowy? 

Spis treści:


  1. Swędzenie skóry głowy – przyczyny
  2. Swędząca skóra głowy – co robić?
  3. Szampon na swędzącą skórę głowy
  4. Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy – przyczyny 

Swędząca skóra głowy może występować wraz z przetłuszczaniem się włosów, złuszczaniem się naskórka, a nawet z miejscowym łysieniem. Sucha skóra głowy dodatkowo sprzyja powstawaniu łupieżu. 

Często jedną z przyczyn jest łojotokowe zapalenie skóry. Oprócz swędzenia, widocznym objawem są mocno przetłuszczające się włosy. Etiologia choroby nie jest do końca znana, ale uważa się, że ma ona podłoże immunologiczne i może wynikać z dysfunkcji gruczołów łojowych, znajdujących się obok mieszków włosowych. Często objawy nasila dodatkowo występowanie drożdżaka z rodzaju Malassezia. 

Podłożem swędzącej skóry głowy może być również atopowe zapalenie skóry, które jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Czynnikami zaostrzającymi objawy są zanieczyszczenia środowiska, alergeny pokarmowe, występowanie grzybów Malassezia lub Candida albicans, a także czynniki psychiczne i stres.  

Inną przyczyną świądu skóry głowy jest grzybica. W zależności od jej rodzaju, można zaobserwować ogniska łysienia, połączone z łuszczeniem się powierzchni skóry, a także bolesne nacieki lub guzki zapalne, z których może wydobywać się treść ropna.  

Przeczytaj również: Skalp – jak pielęgnować skórę głowy?

Pacjenci przy swędzącej skórze głowy podejrzewają u siebie również łuszczycę głowy. Objawia się ona specyficznymi zmianami skórnymi, wynikającymi z zaburzonej regeneracji naskórka. Charakteryzują się one wyraźną granicą, czerwono-brunatnym kolorem i złuszczaniem się drobnych płatków naskórka z powierzchni zmiany.  

Inną chorobą, w której pojawia się swędzenie głowy jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Wywołują ją drobnocząsteczkowe hapteny, przenikające do skóry i wywołujące odpowiedź układu immunologicznego. Aby doszło do pojawienia się wyprysku, pacjent musi posiadać predyspozycje do alergii kontaktowej na dany hapten. Może nim być nikiel, formalina, parabeny, ale też różne substancje zapachowe. 

Przyczyny swędzenia skóry głowy mogą być jednak łatwiejsze do zdiagnozowania, np. jeśli swędzenie wystąpi od razu po zmianie szamponu lub odżywki, nieprawidłowym spłukaniu szamponu, czy też nadmiernym stosowaniu lakierów do włosów, żeli, pianek, wosków czy innych produktów do stylizacji włosów. 

Sprawdź oferty: Kosmetyki do włosów, lecznicze i pielęgnacyjne

Swędząca skóra głowy – co robić? 

Droga leczenia zależy od występującej choroby oraz jej podłoża.  Działanie zewnętrzne obejmuje stosowanie odpowiednich szamponów lub kremów.  W przypadku ciężkiej postaci choroby lub jej częstych nawrotów, zaleca się terapię doustną, połączoną z miejscową. 

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, jak i wiele innych przypadłości, leczy się glikokortykosteroidami zewnętrznymi, stosowanymi miejscowo w połączeniu z natłuszczaniem zmienionej powierzchni skóry. 

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy, lekarz może zdecydować się na terapię lekami zawierającymi itrakonazol, ketokonazol lub terbinafiny.  Dodatkowo, w utrzymaniu efektów leczenia pomaga fototerapia.  

Przy atopowym zapaleniu skóry w terapii stosuje się miejscowe leki immunomodulujące. Pielęgnacja owłosionej skóry głowy obejmuje preparaty z 5-10% stężeniem mocznika, co utrzymuje prawidłowe nawilżenie naskórka. By zmniejszyć uciążliwe uczucie świądu, zaleca się również preparaty znieczulające.  

W przypadku grzybicy, po ukończeniu leczenia preparatami, zawierającymi m.in.: terbinafinę, itrakonazol, flukonazol, czy mikonazol, ważne jest, aby wykonać dezynfekcję wszystkich przedmiotów, które miały kontakt ze skórą głowy, jak czapki, ręczniki, szczotki, gumki, spinki, opaski do włosów itp. 

Powiązane produkty

Szampon na swędzącą skórę głowy 

Przy swędzącej skórze głowy różnego pochodzenia, ważnym krokiem jest odpowiednia higiena skóry głowy, a zwłaszcza regularne mycie włosów – najlepiej szamponami hipoalergicznymi. Pacjent powinien zdecydować się wówczas na szampon do skóry suchej i wrażliwej; kojący, nawilżający lub też przeciwłupieżowy.  

Po wizycie u dermatologa, mogą zostać wypisane wskazania do stosowania bardziej specjalistycznych produktów. 

Na przykład, bardzo często pierwszym krokiem w terapii łojotokowego zapalenia skóry jest eliminacja drożdżaka z rodzaju Malassezia, zwykle poprzez stosowanie preparatów imidazolowych (jak cyklopiroksolaminy w 1% szamponie). Możemy również wybrać postać kremu. Szampon należy stosować 2-3 razy w tygodniu, przez okres 4 tygodni. Po umyciu włosów, szampon pozostawia się na skórze głowy na 3-5 minut a następnie spłukuje.  

Inną opcją terapii jest szampon z 2% ketokonazolem, wykazujący efekt grzybostatyczny, który dodatkowo działa przeciwzapalnie.  

Według badań klinicznych oba leki mają porównywalną skuteczność. 

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy 

Na początku stwierdzenia u siebie przypadłości pacjenci pytają o domowe sposoby na swędzenie skóry głowy. Jednym z najlepszych jest mentol, posiadający działanie znieczulające i zmniejszające podrażnienie. Podobne skutki daje kamfora, która dodatkowo wytwarza uczucie chłodzenia problematycznego miejsca na skórze. 

Inną formą terapii chłodzącej są tradycyjne zimne okłady, wykorzystujące dowolne formy zamrożonych produktów. 

Działanie łagodzące mają także napary z babki lancetowatej. Rozdrobnione liście należy zalać wrzątkiem i chwilę gotować. Po ostudzeniu wykonuje się z nich okłady na swędzące miejsca. Innymi roślinami, które stosuje się w naturalnym łagodzeniu świądu są: bratek polny, pączki topoli oraz świeża mięta.  

W domowym leczeniu swędzącej skóry głowy można także wykorzystać aloes w postaci świeżego liścia lub maści.  

Często stosowanym sposobem na swędzącą skórę głowy jest też papka z sody. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą, a następnie wetrzeć w miejsce, w jakim występują dolegliwości. Po upływie około 15 minut mieszaninę należy dokładnie spłukać. 

Bibliografia

Szepietowski J., Reich A. (2010), Świąd. Patomechanizm, klinika, leczenie, Wyd. Termedia, Poznań. 

Szpringer E. (2000), Świąd skóry, Nowa Medycyna, nr 11. 

Zbiciak-Nylec M., Wcisło-Dziadecka D., Michalska-Bańkowska A., Arasiewicz H., Brzezińska-Wcisło L. (2019), Zmiany alergiczne w obrębie owłosionej skóry głowy [w:] Dermatologia Praktyczna, nr 1(42), s. 41-50.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij