Kobieta trzymająca się za bolące gardło
Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 47304 razy

Co oznacza czerwone gardło?

Zaczerwienienie i ból gardła to objawy, które bardzo często stanowią przesłankę do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Symptomy te najczęściej związane są z rozwijającą się infekcją i świadczą o zapaleniu gardła. Czy jednak zawsze czerwone gardło oznacza chorobę? Absolutnie nie! W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny występowania czerwonego gardła u dzieci i dorosłych, a także podpowiadamy, jak radzić sobie z tą przypadłością. 

Spis treści:


  1. O czym świadczy czerwone gardło?
  2. Czerwone gardło u dziecka
  3. Czy czerwone gardło zawsze wiąże się z bólem gardła?
  4. Jak leczyć czerwone gardło?

O czym świadczy czerwone gardło? 

Czerwone gardło to nic innego, jak obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, związane z rozwijającym się stanem zapalnym. Te może rozwinąć się w wyniku reakcji alergicznej lub narażenia na czynniki drażniące, jednak najczęstszą przyczyną zapalenia gardła jest zakażenie drobnoustrojami. Oprócz czerwonego gardła, pojawia się wtedy również ból i drapanie w gardle, a także chrypka. Zapalenie gardła zwykle wywoływane jest przez wirusy lub bakterie, a skuteczne leczenie tej choroby wymaga poprawnego zidentyfikowania czynnika etiologicznego.

Przeczytaj: Gardło, budowa, funkcje, choroby gardła

Czerwone gardło a infekcja wirusowa 

Badania naukowe potwierdzają, że najczęstszą przyczyną zaczerwienienia i bólu gardła są wirusy. Są one odpowiedzialne za ponad 80% przypadków zapalenia gardła. Wśród wirusów, które mogą odpowiadać za czerwone gardło wymienia się głównie: 

  • rhinowirusy, 

  • adenowirusy, 

  • koronawirusy, 

  • wirusy grypy i paragrypy. 

Jak rozpoznać, że czerwone gardło związane jest z infekcją wirusową? Zakażeniom o etiologii wirusowej zwykle towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak katar, ból głowy, bóle mięśni i stawów, ogólnie rozbicie, a także niewielka gorączka. Dość charakterystyczny jest również wygląd samego gardła. Jest ono opuchnięte i mocno zaczerwienione, czemu towarzyszy zaczerwienienie i powiększenie migdałków. Ostre zapalenie gardła, wywołane infekcją wirusową, zwykle jest chorobą samoograniczającą się, która nie wymaga wdrożenia leczenia. 

Sprawdź: Zapalenie gardła

Czerwone gardło a infekcja bakteryjna 

Bakterie znacznie częściej są przyczyną czerwonego gardła u dzieci niż u dorosłych. Szacuje się, że bakterie odpowiadają za zaledwie 5-10% przypadków zapalenia gardła. Najczęściej przyczyną infekcji są bakterie Streptococcus pyogenes, rzadziej spotyka się infekcje bakteriami z gatunku Haemophilus influenzae, Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae czy Neisseria gonorrhoeae. W przebiegu infekcji bakteryjnej, oprócz czerwonego gardła, można zaobserwować czerwone wybroczyny na podniebieniu, nalot na migdałkach, a nawet obecność ropnych czopów. Dla zakażenia bakteryjnego dość charakterystyczne jest także powiększenie szyjnych i podobojczykowych węzłów chłonnych, a także wystąpienie wysokiej gorączki. Ostre zapalenie gardła o etiologii bakteryjnej, zwłaszcza wywołane paciorkowcami, najczęściej wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Zobacz ofertę: Preparaty na ból gardła

Czerwone gardło u dziecka 

Czerwone gardło u dziecka wymaga szczególnej uwagi, gdyż może być jednym z pierwszych objawów niektórych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Powszechną przyczyną zaczerwienienia gardła w tej grupie wiekowej jest angina paciorkowcowa, wywołana przez bakterie Streptococcus pyogenes, której zwykle towarzyszy silny ból gardła i gorączka. 

Niepokój rodziców często wzbudza zaobserwowanie czerwonych kropek lub krost na gardle czy podniebieniu dziecka. Najczęściej są to jednak grudki chłonne, które ulegają powiększeniu w przebiegu infekcji. Czerwone krosty w gardle i na podniebieniu mogą jednak oznaczać rozwój choroby bostońskiej, mononukleozy czy nawet płonicy. 

Powiązane produkty

Czy czerwone gardło zawsze wiąże się z bólem gardła? 

Czerwone gardło bez innych objawów nie musi świadczyć o rozwijającej się infekcji. Najczęściej jest to objaw przesuszenia bądź podrażnienia błony śluzowej gardła. Przyczyną nieprawidłowości może być oddychanie zbyt suchym powietrzem, lub przebywanie w zbyt mocno ogrzewanym lub klimatyzowanym otoczeniu. Czerwone gardło bez bólu obserwuje się również na skutek palenia papierosów czy nadmiernego obciążenia głosu. 

Czy czerwone gardło bez innych objawów może oznaczać chorobę? Niestety tak. Bywa, że jest to symptom refluksu żołądkowo-przełykowego, kiedy to błona śluzowa gardła drażniona jest przez cofającą się treść żołądkową. Czerwone gardło bez bólu może wystąpić także w przebiegu alergii, gdy alergeny ‒ zarówno wziewne, jak i pokarmowe ‒ wywołują przekrwienie śluzówki.  

Jak leczyć czerwone gardło? 

Czerwone gardło, bez bólu czy chrypki, zwykle nie wymaga specjalnego leczenia. W tym przypadku postępowanie powinno skupiać się na wyeliminowaniu czynników podrażniających śluzówkę, takich jak zbyt suche powietrze czy dym papierosowy. Jeśli zaczerwienienie gardła utrzymuje się dłuższy czas, należy wdrożyć odpowiednią diagnostykę. 

Jeśli czerwone gardło wynika z infekcji, warto włączyć przede wszystkim leczenie przyczynowe. Zapaleniu gardła zwykle towarzyszy ból i dyskomfort, dlatego dobrym wyborem będą preparaty, które nawilżą błonę śluzową gardła, a jednocześnie uśmierzą ból i zredukują stan zapalny.  

Bibliografia

Sykes E.A., Wu V., Beyea M.M., Simpson M.T.W., Beyea J.A., (2020), Pharyngitis: Approach to diagnosis and treatment [w:] Can Fam Physician, nr 66(4), s. 251-257. 

Wolford R.W., Goyal A., Belgam Syed S.Y. i in.(2022), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/ [dostęp: 23.10.2022].  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij