Spis treści:
- O czym świadczy czerwone gardło?
- Czerwone gardło u dziecka
- Czy czerwone gardło zawsze wiąże się z bólem gardła?
- Jak leczyć czerwone gardło?
O czym świadczy czerwone gardło?
Czerwone gardło to nic innego, jak obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, związane z rozwijającym się stanem zapalnym. Te może rozwinąć się w wyniku reakcji alergicznej lub narażenia na czynniki drażniące, jednak najczęstszą przyczyną zapalenia gardła jest zakażenie drobnoustrojami. Oprócz czerwonego gardła, pojawia się wtedy również ból i drapanie w gardle, a także chrypka. Zapalenie gardła zwykle wywoływane jest przez wirusy lub bakterie, a skuteczne leczenie tej choroby wymaga poprawnego zidentyfikowania czynnika etiologicznego.
Przeczytaj: Gardło, budowa, funkcje, choroby gardła
Czerwone gardło a infekcja wirusowa
Badania naukowe potwierdzają, że najczęstszą przyczyną zaczerwienienia i bólu gardła są wirusy. Są one odpowiedzialne za ponad 80% przypadków zapalenia gardła. Wśród wirusów, które mogą odpowiadać za czerwone gardło wymienia się głównie:
-
rhinowirusy,
-
adenowirusy,
-
koronawirusy,
-
wirusy grypy i paragrypy.
Jak rozpoznać, że czerwone gardło związane jest z infekcją wirusową? Zakażeniom o etiologii wirusowej zwykle towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak katar, ból głowy, bóle mięśni i stawów, ogólnie rozbicie, a także niewielka gorączka. Dość charakterystyczny jest również wygląd samego gardła. Jest ono opuchnięte i mocno zaczerwienione, czemu towarzyszy zaczerwienienie i powiększenie migdałków. Ostre zapalenie gardła, wywołane infekcją wirusową, zwykle jest chorobą samoograniczającą się, która nie wymaga wdrożenia leczenia.
Sprawdź: Zapalenie gardła
Czerwone gardło a infekcja bakteryjna
Bakterie znacznie częściej są przyczyną czerwonego gardła u dzieci niż u dorosłych. Szacuje się, że bakterie odpowiadają za zaledwie 5-10% przypadków zapalenia gardła. Najczęściej przyczyną infekcji są bakterie Streptococcus pyogenes, rzadziej spotyka się infekcje bakteriami z gatunku Haemophilus influenzae, Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae czy Neisseria gonorrhoeae. W przebiegu infekcji bakteryjnej, oprócz czerwonego gardła, można zaobserwować czerwone wybroczyny na podniebieniu, nalot na migdałkach, a nawet obecność ropnych czopów. Dla zakażenia bakteryjnego dość charakterystyczne jest także powiększenie szyjnych i podobojczykowych węzłów chłonnych, a także wystąpienie wysokiej gorączki. Ostre zapalenie gardła o etiologii bakteryjnej, zwłaszcza wywołane paciorkowcami, najczęściej wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Zobacz ofertę: Preparaty na ból gardła
Czerwone gardło u dziecka
Czerwone gardło u dziecka wymaga szczególnej uwagi, gdyż może być jednym z pierwszych objawów niektórych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Powszechną przyczyną zaczerwienienia gardła w tej grupie wiekowej jest angina paciorkowcowa, wywołana przez bakterie Streptococcus pyogenes, której zwykle towarzyszy silny ból gardła i gorączka.
Niepokój rodziców często wzbudza zaobserwowanie czerwonych kropek lub krost na gardle czy podniebieniu dziecka. Najczęściej są to jednak grudki chłonne, które ulegają powiększeniu w przebiegu infekcji. Czerwone krosty w gardle i na podniebieniu mogą jednak oznaczać rozwój choroby bostońskiej, mononukleozy czy nawet płonicy.