Kobieta siedząca na kanapie i trzymająca się za szyję z powodu bolącego gardła
Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 13836 razy

Drapanie w gardle – przyczyny, leczenie, sposoby

Drapie w gardle? Boli przy przełykaniu śliny? Dowiedz się, jakie są główne przyczyny bólu i drapania w gardle oraz przekonaj się, że istnieją skuteczne domowe sposoby na te niepokojące dolegliwości.  

Spis treści:


  1. Drapanie w gardle i kaszel – możliwe przyczyny dolegliwości
  2. Drapanie w gardle a koronawirus
  3. Domowe sposoby na drapanie w gardle

Drapanie w gardle i kaszel – możliwe przyczyny dolegliwości 

Ból i drapanie w gardle to jedne z częstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów lekarzy rodzinnych, szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku, czyli  w szczycie zachorowań na grypę i przeziębienie. Różne czynniki – czasem wirusy, czasem bakterie, ale także i czynniki środowiskowe – potrafią podrażnić błony śluzowe w okolicy gardła. 

Drapanie w tylnej części gardła jest często pierwszym sygnałem ostrzegawczym rozwijającej się infekcji wirusowej. Ponieważ wirusy wywołujące infekcje dróg oddechowych przenoszą się drogą powietrzną, najpierw dostają się do nosa lub gardła, co może prowadzić do uczucia swędzenia lub drapania w gardle. Jeśli ból gardła jest objawem zwykłego przeziębienia, rzadko trwa dłużej niż trzy dni.

Przeczytaj: Zapalenie gardła

Rzadziej przyczyną drapania lub swędzenia w gardle jest infekcja bakteryjna. W przypadku infekcji paciorkowcowej wywołującej zapalenie migdałków, objawy są typowe i obejmują: silny ból gardła, który rozciąga się w kierunku uszu i utrudnia przełykanie, obrzęk węzłów chłonnych, gorączkę oraz uczucie osłabienia. U dzieci zapalenie migdałków czasami powoduje również ból brzucha, nudności i wymioty.   

Przeczytaj więcej: Ból ucha i gardła – co może oznaczać?

Obszar noso-gardła, a dokładniej mówiąc nos, usta, tchawica i gardło pokryte są cienką, gładką, bardzo wrażliwą błoną śluzową, która reaguje na wszelkiego rodzaju bodźce. Uczucie drapiącego gardła może towarzyszyć także alergii, np. na kurz, roztocza lub pyłki drzew albo po prostu jest wynikiem nadwyrężeniu głosu, co często dotyka piosenkarzy, lektorów oraz nauczycieli.   

Przyczyną drapania w gardle często są również czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia ze środowiska oraz palenie papierosów. Do chronicznego bólu lub drapania w gardle może doprowadzić także niska wilgotność, spowodowana np. klimatyzacją. Swędzenie w gardle może pojawić się także podczas przyjmowania niektórych leków – m.in. leków na serce, antyhistaminowych czy antydepresantów. Inne możliwe przyczyny drapania w gardle to: 

  • refluks żołądkowo-przełykowy, 

  • choroby zębów, np. ropień zęba, zapalenie dziąseł,  

  • astma, 

  • choroby serca, 

  • nadciśnienie płucne, 

  • rak płuc i oskrzeli. 

Przeczytaj: Gardło, budowa, funkcje, najczęstsze choroby gardła

Drapanie w gardle a koronawirus  

Drapanie lub mrowienie w gardle nierzadko bywa pierwszą oznaką zakażenia koronawirusem. Objawy COVID-19 ewoluują wraz z każdym pojawiającym się wariantem i chociaż większość oznak zakażenia koronawirusem utrzymuje się od pierwszych dni pandemii, niektóre popularne dotąd objawy zostały zastąpione nowymi. W przeciwieństwie do wcześniej dominującego wariantu – delty, omikron częściej zasiedla górne drogi oddechowe, powodując dokuczliwe objawy.  

Sprawdź oferty: Preparaty na gardło

Dobrą wiadomością jest to, że objawy ogólne po zakażeniu wariantem omikronu, wydają się ustępować szybciej, szczególnie u osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Badanie opublikowane w kwietniu 2022 r. w „The Lancet” wykazało, że u osób, które otrzymały trzy dawki szczepionki, objawy omikronu ustąpiły po około czterech dniach, w porównaniu z prawie ośmioma dniami u osób zarażonych wariantem delta. Drapanie lub ból gardła związany z COVID-19 jest zwykle stosunkowo łagodny i trwa nie dłużej niż pięć dni. Bardzo bolesny ból gardła, który trwa dłużej, może być oznaką innej choroby, np. infekcji bakteryjnej – warto wtedy skontaktować się z lekarzem.   

Powiązane produkty

Domowe sposoby na drapanie w gardle  

Jeśli drapanie w gardle jest dla Ciebie uciążliwe, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który po zebraniu informacji na drodze dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego zdiagnozuje przyczynę problemu i dobierze odpowiednie leczenie.  

Aby ukoić podrażnione gardło, należy je przede wszystkim regularnie nawilżać – zadbaj więc o picie wystarczającej ilości płynów. Przy pierwszych oznakach zbliżającego się bólu gardła warto sięgnąć po nawilżające pastylki do ssania, preparaty miejscowo znieczulające, leki przeciwbólowe z ibuprofenem, paracetamolem lub sprawdzone domowe środki – np. łagodzącą herbatę z lipy i miodem. Świetnie sprawdzi się także napar z kwiatów czarnej malwy, róży, kory dębu czy bergamotki. Na suchość gardła pomóc może także domowy syrop z cebuli, czosnku lub z buraków.  

Bibliografia

Kalicki B., Milart J., Wachnicka-Bąk A., Placzyńska M., Jung, A. (2012), Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatria i Medycyna Rodzinna, nr 2(8), s. 107-110. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij