Mężczyzna trzymający się za ucho z powodu bólu
Zdrowie i uroda Aleksandra Słupczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 138320 razy

Ból ucha i gardła – co może oznaczać?

Zmagasz się z uciążliwym, jednoczesnym bólem gardła i ucha? Dolegliwości te niestety nierzadko idą w parze – sprawdź, co mogą oznaczać oraz jak sobie skutecznie z nimi poradzić.  

Spis treści:


  1. Ból ucha i gardła jednocześnie – co może oznaczać?
  2. Jednostronny ból gardła i ucha
  3. Antybiotyk na ból gardła i ucha
  4. Czy ból gardła i ucha można wyleczyć domowym sposobem?

Ból ucha i gardła jednocześnie – co może oznaczać?  

Gardło i drogi słuchowe wyścielone są wrażliwą i silnie unerwioną tkanką, co sprawia, że są wyjątkowo podatne na podrażnienia i wszelkiego rodzaju infekcje. Najczęstszą przyczyną bólu gardła i ucha jest zapalenie gardła – dlaczego? Z uwagi na to, iż gardło jest połączone z uchem środkowym tzw. trąbką Eustachiusza, zdarza się niekiedy, że drobnoustroje wywołujące zapalenie przedostają się do ucha, wywołując stan zapalny.  

Jednoczesny ból uszu i gardła bardzo często pojawia się także w przebiegu anginy – ostrego zapalenia migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, które w dużej części przypadków wywołane jest przez paciorkowce Streptococcus pyogenes. Inne typowe dla anginy objawy to wysoka gorączka często sięgająca nawet 40 st. C, bóle głowy, utrata apetytu i bóle kostno-stawowe.   

Jednoczesnym bólem ucha i gardła mogą objawiać się także zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Brak równowagi w harmonii tego stawu może powodować napięcie mięśni po bokach szczęki, a ponieważ mięśnie te łączą się z obszarem w pobliżu uszu oraz w części tylnej jamy ustnej, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego często stanowią przyczynę bólu gardła i ucha.

Na dysfunkcję stawów skroniowo-żuchwowych mogą wskazywać także bóle głowy przypominające migrenę, ograniczenie ruchomości lub całkowita utrata zdolności otwierania ust, czy ból podczas żucia twardych pokarmów.  

ZDROWE ZMYSŁY

KROPLE NA BÓL UCHA

NA BÓL GARDŁA

NA WZROK I SŁUCH

Sprawdź: Budowa i funkcje gardła – co warto wiedzieć?

Jednostronny ból gardła i ucha 

Jednostronny ból ucha i gardła nierzadko sygnalizuje o toczącym się zapaleniu zatok przynosowych. Zapalenie zatok jest jedną z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych i może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Ostre zapalenie zatok trwa zwykle nie dłużej niż 12 tygodni. Dobrze reaguje na leczenie, rzadko dochodzi do powikłań i często jest wynikiem infekcji wirusowej, na przykład przeziębienia.  

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych rozwija się wolniej, a jego przyczyną mogą być utrzymujące się przez długi czas choroby zębów, guzy okolic zatok lub choroby ogólnoustrojowe. Typowe dla zapalenia zatok przynosowych jest także uczucie ucisku lub bólu w okolicy czoła, policzków i oczu, nierzadko występuje także gorączka i uczucie osłabienia.  

Jednostronny ból ucha i gardła może być wywołany także zapaleniem ucha środkowego, które bardzo często występuje u małych dzieci, choć nie omija również dorosłych. Do 5 r.ż. rurka prowadząca od nosa do ucha środkowego, czyli  tzw. trąbka Eustachiusza, jest zdecydowanie szersza, krótsza i ustawiona bardziej poziomo niż u osób dorosłych, co sprawia, że drobnoustroje z gardła bardzo często przedostają się do ucha środkowego.  

Gdy dochodzi do blokady trąbki Eustachiusza (np. w przebiegu grypy lub przeziębienia), płyn, który spływa z ucha środkowego, nie może się wydostać – w tak sprzyjających warunkach bakterie lub wirusy bardzo szybko się namnażają, co ostatecznie doprowadza do infekcji ucha i towarzyszących mu dolegliwości bólowych. Innymi objawami występującymi w przebiegu zapalenia ucha środkowego są m.in. gorączka, niedosłuch, uczucie pełności w przewodzie słuchowym, osłabienie; pojawić może się także wydzielina z ucha. 

Jednostronny ból ucha i gardła może być spowodowany także ropniem okołomigdałkowym – powikłaniem anginy, zapaleniem ślinanki przyusznej lub wyrastającymi tzw. ósemkami, zwyczajowo nazywanymi także „zębami mądrości”. Kiedy zaś poza bólem ucha i gardła występuje chrypka, powiększenie węzłów chłonnych czy trudności w przełykaniu – może to oznaczać chorobę nowotworową, np. raka krtani.

Przeczytaj: Usuwanie zębów mądrości

Powiązane produkty

Antybiotyk na ból gardła i ucha 

Ból gardła i ucha nie zawsze wymagają zastosowania antybiotykoterapii, która skuteczna jest tylko w przypadku zapaleń na tle bakteryjnym. Jeśli infekcja ma charakter wirusowy, wówczas wystarczające będzie leczenie objawowe, mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego i zniwelowanie dokuczliwych objawów.   

Czy ból gardła i ucha można wyleczyć domowym sposobem?  

Z jednoczesnym bólem ucha i gardła warto zgłosić się do lekarza rodzinnego lub laryngologa, aby ustalić przyczynę tych dolegliwości oraz otrzymać skuteczną pomoc w ich leczeniu.  

Dobrym wyborem na ból gardła będzie spray o właściwościach znieczulających, przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz płukanie gardła słoną wodą. Ciepła woda z solą jest prostym, domowym sposobem, który skutecznie pomaga ukoić łagodny lub umiarkowany ból gardła – sól działa antybakteryjnie, zmniejsza obrzęk oraz wypłukuje śluz, który powoduje bolesny stan zapalny w tylnej części jamy ustnej i górnej części gardła. Innym znanym, domowym sposobem jest płukanie gardła naparem z ziół – np. rumianku lub szałwii, które wykazują działanie antybakteryjne.  

W ramach samoleczenia można sięgnąć także po tabletki na gardło ssania o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Na ból gardła świetnie sprawdzi się także czosnek i miód, który łagodzi podrażnienie, a dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym zmniejsza stan zapalny i przyspiesza gojenie.

Przeczytaj więcej: Czosnek – czy naprawdę ma lecznicze właściwości?

W przypadku bólu gardła konieczne jest także zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Tak jak spierzchnięte usta pieką, a oparzenia słoneczne palą, tak samo suche gardło może powodować dolegliwości bólowe. Warto pamiętać zatem o odpowiednim nawilżeniu powietrza w domu – przy pomocy elektrycznego nawilżacza lub pojemnika z gorącą wodą.  

Z kolei na uciążliwy ból ucha sprawdzi się ciepły okład wykonany np. butelką wypełnioną podgrzaną wodą lub przy pomocy termoforu. Z ostrożnością podchodźmy natomiast do „domowych sposobów” na ból ucha, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku – nie stosujmy np. kropli z olejkami eterycznymi oraz tych z dodatkiem czosnku i imbiru, samodzielnie lepiej nic nie zakraplać do ucha.  

Bibliografia

Gajewski P.,  Interna Szczeklika – mały podręcznik 2020/2021, wyd. Medycyna Praktyczna

Gołąbek W., Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgia głowy i szyi, wyd. Edra Urban & Partner


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij