Ostatnio dodany
-
Ospa wietrzna u dzieci – objawy i leczenie
Ospa wietrzna, zwana również wietrzycą, jest zakaźną chorobą wirusową, która występuje przede wszystkim u dzieci. Choroba ta jest wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca (Varicella zoster virus).
Ospa wietrzna charakteryzuje się wystąpieniem zmian skórnych w postaci pęcherzy wypełnionych płynem, świądem skóry i powstawaniem strupów po rozdrapaniu lub samoistnym pęknięciu pęcherza.
-
Alergia na pyłki – jakie pyłki uczulają nas najczęściej?
Drzewa, trawy i inne rośliny pylą w Polsce najintensywniej w sezonie wiosenno-letnim. Ostatnie lata wskazują na wzrost częstości występowania alergii pyłkowej. Szczególne znaczenie kliniczne mają tu drzewa (takie jak olsza i brzoza), a także trawy czy rośliny bylicy oraz alternaria. Łzawienie oczu i uporczywy wodnisty katar to tylko niektóre symptomy, świadczące o alergii. Jak wobec tego złagodzić objawy alergii na pyłki różnych roślin?
-
Upławy – czym są i co o nich warto wiedzieć?
Upławy, czyli wydzielina z pochwy, nie zawsze są stanem patologicznym. Fizjologiczna wydzielina pochwowa zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego, a jej zapach określa się jako neutralny. Nieprawidłowe upławy można łatwo odróżnić od stanów chorobowych ze względu na odmienny kolor, charakter, obfitość a niekiedy także i zapach. Większość upałów wiąże się z zakażeniem pochwy grzybiczym lub bakteryjnym. Co trzeba o nich wiedzieć?
-
Przyczyny bólu ucha. Leczenie i profilaktyka
Ból ucha u dzieci, jak i dorosłych jest najczęściej wywołany obecnością stanu zapalnego w różnych częściach ucha, głównie dotyczy ucha środkowego. Niekiedy towarzyszą mu inne objawy, których pacjent może nie łączyć z bólem ucha, a świadczą one o konkretnych jednostkach chorobowych, np. ból zębów, dolegliwości ze strony stawu żuchwowo–stawowego czy nawet neuralgia nerwu trójdzielnego bądź nowotwór.
-
Kwas foliowy – czym dokładnie jest? Niedobór, funkcje, suplementacja
Kwas foliowy zwany także witaminą B9 należy do obligatoryjnych składników pokarmowych i musi zostać dostarczony z zewnątrz. Ludzki organizm nie jest zdolny do samodzielnej syntezy kwasu foliowego, a jego obecność jest kluczowa dla pracy mózgu, serca, produkcji krwinek czerwonych i przede wszystkim rozwoju zdrowego płodu. Gdzie znaleźć kwas foliowy oraz ile wit. B9 należy suplementować w ciąży?
-
Kwas foliowy – czym dokładnie jest? Niedobór, funkcje, suplementacja
Kwas foliowy zwany także witaminą B9 należy do obligatoryjnych składników pokarmowych i musi zostać dostarczony z zewnątrz. Ludzki organizm nie jest zdolny do samodzielnej syntezy kwasu foliowego, a jego obecność jest kluczowa dla pracy mózgu, serca, produkcji krwinek czerwonych i przede wszystkim rozwoju zdrowego płodu. Gdzie znaleźć kwas foliowy oraz ile wit. B9 należy suplementować w ciąży?
-
Wszystko o ZUM (zakażeniu układu moczowego) – objawy, przyczyny, leczenie
Zakażenie układu moczowego (ZUM) spotyka około 60% kobiet przynajmniej raz w życiu. Zapalenie układu moczowego dotyka również dzieci oraz mężczyzn, u których każdorazowo rozpoznaje się powikłane ZUM. Duża częstość zachorowań spowodowała powstanie bakterii odpornych na działanie antybiotyków, co stanowi poważny problem terapeutyczny. Jakie rozpoznać, leczyć i zapobiegać ZUM?
-
Kaszel palacza – jak rozpoznać, jak się go pozbyć?
Kaszel palacza to uciążliwa przypadłość, jaka dotyka nie tylko osoby czynnie palące, ale może wystąpić nawet u biernych palaczy. Papieros zawiera aż 70 tys. różnorodnych związków, które oddziałują drażniąco i toksycznie na drogi oddechowe. W połączeniu z wysoką temperaturą zaciąganego dymu papierosowego dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia nabłonka i stymulacji komórek do nadprodukcji śluzu.
-
Ból jajnika – o czym świadczy ten objaw? Przyczyny i sposoby postępowania
Bóle jajników to zwykle niegroźna przypadłość, która towarzyszy owulacji czy zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Wiele pacjentek obawia się, że wyjątkowo silny i przedłużający się ból jajników to oznaka choroby nowotworowej, torbieli lub nawet ciąży pozamacicznej. Uporczywe dolegliwości bólowe oraz inne niepokojące objawy ze strony dróg rodnych powinny każdorazowo zostać skonsultowane z ginekologiem.
-
Alergia pod lupą – rodzaje, diagnostyka, skuteczne leczenie
Polacy są narodem, który pod kątem występowania alergii przoduje w Europie. Choroby alergiczne dotyczą nie tylko dzieci, ale borykają się z nimi również dorośli. Alergie wiążą się z rozwojem cywilizacyjnym i globalnie postępującym uprzemysłowieniem. Szacuje się, że choroby nadwrażliwości dotyczą aż 40% rodaków. U ponad 20% występuje alergiczny nieżyt nosa, a wśród dzieci często pojawiają się alergie pokarmowe.
-
Wazektomia – na czym polega? Metody, skuteczność, przeciwwskazania, cena
Wazektomia, choć może budzić wiele kontrowersji, jest wysoce skutecznym zabiegiem, który prowadzi do ubezpłodnienia mężczyzny. Stanowi najlepszą metodę męskiej antykoncepcji, zapobiegając niechcianym poczęciom. Sam zabieg trwa około 30 minut i przebiega w znieczuleniu miejscowym. Pacjent bardzo szybko wraca do pełnej sprawności, a już po 2 tygodniach może rozpocząć współżycie seksualne.
-
Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny, dodatkowe objawy i sposoby łagodzenia problemu
Ropiejące oczy u dziecka to powszechny problem pediatryczny. Infekcje wirusowe i bakteryjne, a także alergie to jedne z najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek oraz pojawienia się ropnej wydzieliny. Czym przemywać oczy u niemowlaka, gdy ropieją? Czy okłady z herbaty na ropiejące oczy są bezpieczne? Krople na ropiejące oczy bez recepty czy wyłącznie na receptę? Kiedy udać się do lekarza?