Ostatnio dodany

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny, dodatkowe objawy i sposoby łagodzenia problemu

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny, dodatkowe objawy i sposoby łagodzenia problemu

Mama i dziecko Magdalena Klimiuk, 31.01.2023
  • macica

    Macica pod lupą – budowa, funkcje, ewentualne choroby i metody badania macicy

    Macica to ważny kobiecy narząd. Cyklicznie złuszcza się, powodując krwawienia miesiączkowe. W czasie ciąży jest miejscem dojrzewania płodu. Zaburzenia statyki lub funkcji macicy stanowią poważny problem ginekologiczny. Podobnie wady anatomiczne czy stany zapalne w wyniku infekcji. Na co zwrócić uwagę, jakie objawy ze strony dróg rodnych powinny zaniepokoić?

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 27.01.2023
  • Smutny mężczyzna trzymający się za nos z powodu bólu zatok.

    Zapalenie zatok – objawy, rodzaje, leczenie

    Ostre zapalenie zatok – a dokładniej zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – to częste schorzenie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej wywoływane jest przez wirusy i dotyczy średnio co trzeciego Polaka. Dodatkowo, wyróżnia się powirusowe, nawracające oraz przewlekłe zapalenie zatok. Niemniej jednak, stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych rzadko wymagają antybiotykoterapii i zwykle ustępują samoistnie. Co jeszcze należy wiedzieć o zatokach? 

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 26.01.2023
  • Kobieta dotyka węzłów chłonnych w domu.

    Powiększone węzły chłonne na szyi – o czym mogą świadczyć?

    Węzły chłonne biorą czynny udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Powiększone węzły chłonne nie zawsze oznaczają chorobę. U dużego odsetka dzieci stwierdza się wyczuwalne węzły chłonne szyi bądź pachwinowe, ale ich wielkość mieści się w granicach fizjologicznej normy. Powiększone węzły chłonne mogą być również objawem toczącej się infekcji, choroby ogólnoustrojowej, a nawet nowotworowej. 

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 19.12.2022
  • Mężczyzna z chorobą półpaśca.

    Półpasiec – objawy, rodzaje, przyczyny. Jak leczyć półpasiec?

    W Polsce niemal cała populacja osób po 40. roku życia przechorowała ospę wietrzną. Zatem każdy może być narażony na rozwój półpaśca w wyniku reaktywacji wirusa ospy wietrznej. Drobnoustrój przez wiele lat ukrywa się w komórkach układu nerwowego, a objawy półpaśca pojawiają się w wyniku obniżenia odporności i procesów starzenia. Ryzyko rozwoju choroby oraz powikłań wzrasta wraz z wiekiem.  

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 21.12.2022
  • Mężczyzna trzyma się z tyłu na plecach. Może to być bólem związanym z kamieniami nerkowymi.

    Kamienie nerkowe – objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie

    Kamica nerkowa to choroba wynikająca z nagromadzenia w moczu substancji, które krystalizując się, tworzą złogi nerkowe. Pierwszym objawem kamieni nerkowych jest zwykle kolka nerkowa, bezpośrednio związana z zablokowaniem odpływu moczu. W przypadku niewielkich złogów stosuje się głównie leczenie objawowe. Kamienie większych rozmiarów lub powikłana kamica mogą wymagać interwencji urologicznej. 

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 29.11.2022
  • Spragniona kobieta w łóżku sięga po szklankę wody z szafki nocnej.

    Objawy odwodnienia przy biegunce i wymiotach – jak je rozpoznać?

    Odwodnienie jest szczególnie groźne dla dzieci i seniorów. Woda pełni szereg funkcji biologicznych i fizjologicznych, a ludzki organizm nie wykształcił mechanizmów jej magazynowania, dlatego musi być stale uzupełniania. Nadmierna utrata lub niewystarczająca podaż wody łatwo prowadzą do zachwiania homeostazy, a w konsekwencji poważnych zaburzeń zdrowia.   

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 26.11.2022
  • Lekarz nefrolog przeprowadza badanie starszemu mężczyźnie.

    Nefrolog, czyli lekarz od nerek – czym dokładnie się zajmuje?

    Nefrolog to dosłownie lekarz od nerek i dróg moczowych. Do nefrologa zwykle kierują lekarze rodzinni na podstawie niepokojących objawów i wyników badań  moczu. Nefrolodzy opiekują się pacjentami z nerkowymi powikłaniami cukrzycy, w trakcie dializoterapii czy przed i po przeszczepie nerki. W Polsce do specjalistów najczęściej trafiają pacjenci w późnym stadium przewlekłej choroby nerek.  

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 26.11.2022
  • Kobieta siedząca na kanapie i trzymająca się za szyję z powodu bolącego gardła

    Drapanie w gardle – przyczyny, leczenie, sposoby

    Drapie w gardle? Boli przy przełykaniu śliny? Dowiedz się, jakie są główne przyczyny bólu i drapania w gardle oraz przekonaj się, że istnieją skuteczne domowe sposoby na te niepokojące dolegliwości.  

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 09.11.2022
  • Mężczyzna trzymający się za gardło

    Zapalenie gardła – objawy, rodzaje, leczenie

    W 2010 roku na świecie odnotowano niemal 2 miliony wizyt na szpitalnych oddziałach ratunkowych z powodu zapalenia gardła, przy czym około 700 tys. stanowili pacjenci poniżej 15 roku życia. Zapalenie gardła wirusowe, bakteryjne czy grzybicze powoduje stany zapalne błony śluzowej gardła, a także układu limfatycznego. Co więcej, choroby gardła mogą być przyczyną przeniesienia infekcji na dolne i górne drogi oddechowe. 

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 05.11.2022
  • Kobieta trzymająca się za gardło

    Gardło – budowa funkcje, schorzenia gardła

    Gardło pełni szereg różnorodnych funkcji zarówno w układzie pokarmowym, jak i oddechowym. Dlatego jakakolwiek choroba czy infekcja mogą utrudnić przełykanie, mówienie i oddychanie. Rozwijające się zmiany nowotworowe przynoszą niespecyficzne objawy, przez co rak gardła może rozwijać się niezauważony przez długi czas. 

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 01.11.2022
  • ból żołądka

    Wrzody żołądka – objawy, przyczyny i leczenie

    Wrzody żołądka to najczęściej wynik zakażenia bakterią H. Pylori. Choroba rozwija się także na skutek stresu, nałogów czy nadużywania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Pacjenci najczęściej skarżą się na silny ból nadbrzusza, nudności, dyskomfort, zgagę. Nieleczona choroba wrzodowa prowadzi do groźnych powikłań, które mogą nawet zagrażać życiu.

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 26.01.2023
  • Czym jest cholesterol i jakie są jego normy dla osób dorosłych i dla dzieci?

    Czym jest cholesterol i jakie są jego normy dla osób dorosłych i dla dzieci?

    Cholesterol jest prawdopodobnie jednym z najbardziej demonizowanych związków chemicznych w społeczeństwie. Nie jest to bynajmniej dziwne, w końcu podwyższony cholesterol ma bezpośredni związek ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Warto jednak pamiętać, że cholesterol spełnia także wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie, a jego obecność jest niezbędna do utrzymania pełni zdrowia. Czym jest zły i dobry cholesterol? Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami? Te i inne tematy poruszamy w poniższym artykule!

    Zdrowie i uroda Magdalena Klimiuk, 20.12.2022
z 3

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij