Różne rodzaje leków na drewnianym stole.
Zdrowie i uroda Paulina Znajdek-Awiżeń
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4257 razy

Leki na grypę – bez recepty i na receptę, leki na grypę w ciąży. Co stosować?

Grypa jest schorzeniem wirusowym, na które każdego roku choruje wiele milionów ludzi na świecie. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia, w skali globalnej, atakuje ona ok. 5–10% dorosłych oraz 20–30% dzieci, z czego umiera ok. 250000–500000 osób. Dlatego też nieustannie podkreśla się rolę szczepień profilaktycznych ograniczających ryzyko zachorowania na grypę. Gdy jednak dojdzie do zakażenia i rozwoju choroby, konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia.  

Spis treści:


  1. Objawy grypy – co powinno zaniepokoić?
  2. Czym leczyć grypę?
  3. Leki na grypę dla dzieci – jakie można stosować?
  4. Leki na grypę w ciąży – czy są jakieś ograniczenia?
  5. Co jeść podczas grypy? Dieta jako wsparcie dla leków
  6. Preparaty na wzmocnienie po grypie – jak dojść do siebie?

Objawy grypy – co powinno zaniepokoić? 

Pierwsze objawy grypy, w odróżnieniu od symptomów przeziębienia, pojawiają się zwykle dość gwałtownie.  Charakterystyczne są: 

  • wysoka gorączka; 

  • bóle mięśni; 

  • ogólne osłabienie; 

  • suchy, męczący kaszel.  

Bardzo rzadko obserwowany jest katar, który zazwyczaj świadczy o występowaniu pospolitej infekcji sezonowej, czyli przeziębienia.  

Niestety wysoka zakaźność i łatwość rozprzestrzeniania się wirusa grypy powoduje, że o zarażenie w szczycie infekcji nietrudno. Największą ilość zachorowań notuje się w okresie od stycznia do marca. Choć w zdecydowanej większości przypadków przebieg choroby jest raczej łagodny, niedoleczona grypa bywa przyczyną poważnych powikłań. Grupami najbardziej zagrożonymi ich wystąpieniem są: dzieci do 5. roku życia, osoby dorosłe powyżej 65. roku życia, osoby przewlekle chore oraz kobiety ciężarne.  

Czym leczyć grypę? 

Postępowanie lecznicze w przebiegu grypy polega przede wszystkim na przyjmowaniu środków o działaniu objawowym, czyli łagodzących symptomy, a nie przyczyny. Znacznie rzadziej ordynowane są leki przeciwwirusowe na grypę wydawane z przepisu lekarza.  

Sprawdź oferty: Leki na przeziębienie i grypę

Leki na grypę bez recepty  

To, jaki lek na grypę najlepiej wybrać, uzależnione jest od wielu czynników. W celu obniżenia gorączki stosuje się najczęściej paracetamol oraz niestreroidowe leki przeciwzapalne, m.in. ibuprofen lub aspirynę. Paracetamol na grypę może być bezpiecznie stosowany przez większość pacjentów, także tych obarczonych dodatkowymi dolegliwościami jak np. wrzody żołądka lub nadciśnienie tętnicze. Wymienione leki, poza gorączką, złagodzą także dolegliwości bólowe. Jeśli zaś chodzi o suchy, nieproduktywny kaszel, wskazane jest stosowanie środków o działaniu przeciwkaszlowym.  

Choć pacjenci w aptekach bardzo często proszą o tabletki na grypę bez recepty lub „coś” na grypę w saszetkach należy podkreślić, że środki te łagodzą wyłącznie objawy. Warto też zaznaczyć, że nieodłącznym elementem leczenia grypy w domu jest odpoczynek oraz odpowiednie nawadnianie organizmu.   

Domowe sposoby na grypę  

Poza konwencjonalnym leczeniem wiele osób sięga po naturalne kuracje w przeziębieniu i grypie. Ich działanie ma jednak przede wszystkim charakter wspomagający. Czosnek na grypę, herbata z miodem i imbirem czy stosowanie wybranych ziół – to stare, babcine sposoby na łagodzenie objawów infekcji wirusowych.   

Leki na grypę na receptę  

Leki przeciwwirusowe na grypę mogą być zaordynowane przez lekarza. Są to środki dostępne wyłącznie na receptę. W Polsce do stosowania dopuszczone są: 

  • inhibitory neuraminidazy – oseltamiwir; 

  • inhibitory M2 – amantadyna.  

Oseltamiwir działa względem wirusów grypy typu A oraz B. Jego stosowanie zaleca się, gdy:  

  • istnieje kliniczne podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia wirusem grypy u pacjentów z grupy podniesionego ryzyka ostrego przebiegu i powikłań (leczenie powinno rozpocząć się możliwie szybko po wystąpieniu pierwszych objawów); 

  • istnieje podejrzenie lub potwierdzenie grypy o ciężkim przebiegu u każdego pacjenta bez dodatkowych obciążeń zdrowotnych (leczenie należy rozpocząć w ciągu 2 dni od wystąpienia pierwszych objawów).  

Stosowanie amantadyny w leczeniu grypy nie jest obecnie praktykowane z powodu wysokiej oporności wirusów grypy typu A, względem których działa.  

Ponieważ wielu pacjentów miewa wątpliwości czy grypę leczy się antybiotykiem, należy podkreślić, że choroba ta nie reaguje na terapię lekami przeciwbakteryjnym. Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości o podłożu wirusowym, tak i w grypie, nieuzasadnione jest stosowanie antybiotyków.  

Powiązane produkty

Leki na grypę dla dzieci – jakie można stosować?  

Leczenie grypy u niemowląt i dzieci, podobnie jak w przypadku dorosłych, polega przede wszystkim na podawaniu leków łagodzących objawy (środki zbijające gorączkę, np. paracetamol i leki przeciwkaszlowe) oraz zapewnianiu choremu odpowiedniej dawki odpoczynku. Jeśli lekarz zaleci, grypa u dzieci może być także leczona środkami o działaniu przeciwwirusowym.  

Należy pamiętać, że do 18. roku życia przeciwwskazane jest podawanie kwasu acetylosalicylowego (aspiryna), z uwagi na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a).  

Leki na grypę w ciąży – czy są jakieś ograniczenia?  

Ponieważ kobiety ciężarne kwalifikowane są do grupy zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, za jedną z najważniejszych metod postępowania profilaktycznego uznaje się w ich przypadku szczepienia ochronne. Można je przeprowadzić na każdym etapie ciąży.   

W przypadku zakażenia, grypa w ciąży wymaga leczenia objawowego. Bezpiecznym do stosowania dla kobiet spodziewających się dziecka lekiem jest paracetamol. Można ponadto posiłkować się domowymi sposobami (czosnek, herbata w miodem i cytryną). Nie zmienia to jednak faktu, że zachorowanie na grypę w okresie ciąży wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem, który może zalecić wdrożenie leków przeciwwirusowych.  

Przeczytaj również: Grypa, jakie daje objawy, jak się ją leczy?

Co jeść podczas grypy? Dieta jako wsparcie dla leków 

U osób chorujących na grypę bardzo często obserwowany jest spadek apetytu. Warto jednak zadbać o dostarczanie organizmowi wraz z pożywieniem odpowiedniej dawki witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Najlepiej postawić więc na lekkostrawną dietę, obfitującą w warzywa i owoce.

Przeczytaj: Elektrolity – jak działają? Rodzaje elektrolitów

Preparaty na wzmocnienie po grypie – jak dojść do siebie? 

Równie istotny co leczenie grypy, jest okres rekonwalescencji. Nawet po ustąpieniu objawów pacjent może przez dłuższy czas odczuwać ogólne osłabienie. W szybszym powrocie do pełni sił pomóc mogą preparaty na wzmocnienie, np. wybrane środki roślinne (sok z czarnego bzu, sok z aloesu, acerola, propolis) czy multiwitaminy.  

Należy także podkreślić, że nieleczona lub niewyleczona grypa, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych (m.in. zapalenie mięśnia sercowego), a nawet śmierci. Po przebyciu choroby najlepiej udać się do lekarza rodzinnego na kontrolę.   

Bibliografia

Makowiec-Dyrda M i wsp. Profilaktyka i leczenie grypy Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (2016) https://klrwp.pl/strona/225/wytyczne-grypa-2016/pl (data wejścia: 17.11.2022). 

Szenborn L, Matkowska-Kocjan A. Grypa u ciężarnych – leczenie i profilaktyka. Medycyna Po Dyplomie 2010;19(7):98-102. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij