Młody uśmiechnięty mężczyzna z zarostem w białej koszulce z kreskami kremu na twarzy.
Zdrowie i uroda Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 886 razy

Krem dla mężczyzny – czym kierować się przy wyborze?

Czasy, kiedy pielęgnacja i dbanie o stan skóry była uważana za niemęską, na szczęście minęły. Coraz większa liczba mężczyzn ma świadomość tego, jak ważna jest regularna i właściwa pielęgnacja skóry. Warto zdawać sobie sprawę, z różnic pomiędzy skórą kobiet i mężczyzn, aby móc jeszcze lepiej zadbać o spełnienie jej potrzeb. W artykule omówiono czynniki wyróżniające męską skórę oraz kosmetyki dla mężczyzn. 

Spis treści:


  1. Skóra mężczyzny – czym różni się od kobiecej i jakiej pielęgnacji potrzebuje?
  2. Krem do twarzy dla mężczyzn – na jakie składniki zwrócić uwagę?
  3. Jak dopasować krem do wymagań skóry?
  4. Kremy po goleniu dla mężczyzn – dlaczego są tak ważne?
  5. Kremy do ciała – co jeszcze może przydać się mężczyznom?

Skóra mężczyzny – czym różni się od kobiecej i jakiej pielęgnacji potrzebuje? 

Za różnice w budowie histologicznej i funkcjonowaniu męskiej skóry odpowiadają głównie ich hormony płciowe, czyli androgeny. Najpopularniejszy z nich to testosteron i to on jest  odpowiedzialny za dużą ilość oraz aktywność gruczołów łojowych. Przekłada się to na większe wydzielanie łoju, który poza tym, że wzmacnia płaszcz lipidowy w naskórku, to skutkuje też tendencją do zapadania na choroby łojotokowe skóry. Androgeny wpływają także na stymulację mieszków włosowych, których mężczyźni mają więcej, co przekłada się na rozbudowane owłosienie ciała. 

Męska skóra do około 50 roku życia jest lepiej nawilżona, dzięki większej ilości ceramidów w naskórku, a tym samym mniejszej przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Większa ilość melanocytów odpowiada za ciemniejszy odcień skóry, niż mają kobiety. Różnice dotyczą także pH skóry. U męskiej części populacji jest ono niższe, czyli bardziej kwaśne.  

Na korzyść dla mężczyzn jest także większa grubość i napięcie skóry właściwej, które powoduje wolniejsze powstawanie zmarszczek. Jednak kiedy już powstaną, są zdecydowanie głębsze niż u kobiet. 

Męska skóra ma też bardziej wypukłe brodawki w skórze właściwej, co umożliwia lepszy przepływ krwi, dzięki czemu możliwe jest jej lepsze dotlenienie i odżywienie. Wpływa to też na wyższą temperaturę skóry, która częściej się poci. 

Przeczytaj: Sucha skóra, jak ją pielęgnować? Przyczyny suchej skóry

Ponadto, skóra mężczyzn ma mniejszą od kobiet: 

  • liczbę receptorów czuciowych, co przekłada się na mniejszą reaktywność na bodźce cieplne i mechaniczne; 

  • liczbę adipocytów, czyli komórek podskórnej tkanki tłuszczowej, ale za to bardziej rozbudowaną tkankę mięśniową; 

  • aktywność komórek Langerhansa, makrofagów i neutrofilów, co skutkuje słabszą odpowiedzią immunologiczną i przekłada się na rzadsze zachorowania na choroby autoimmunologiczne, jednak może też odpowiadać za częstsze nowotwory skóry. 

Krem do twarzy dla mężczyzn – na jakie składniki zwrócić uwagę?  

Kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn zawierają specjalnie dobrane składniki aktywne, zaspokajające potrzeby męskiej skóry. Do rekomendowanych składników aktywnych, które znajdują się w kremach, należą m.in.: 

  • jony srebra koloidalnego - działają bakteriobójczo, antystatycznie i ograniczają przenikanie drobnoustrojów w głąb skóry; 

  • kwas hialuronowy - krem z kwasem hialuronowym dla mężczyzn nawilża, zmiękcza, uelastycznia i odżywia skórę; 

  • mocznik - w niskich stężeniach wykazuje działanie nawilżające, m.in. poprzez zatrzymywanie wody w naskórku; 

  • filtry przeciwsłoneczne - chronią skórę przed szkodliwym promieniowanie UV. Są szczególnie ważne u mężczyzn, ze względu na większą liczbę melanocytów i częstsze zapadanie na nowotwory skóry. Krem z filtrem dla mężczyzn pomaga także chronić skórę przed przedwczesnym fotostarzeniem; 

  • wyciąg z mięty pieprzowej - działa orzeźwiająco, przeciwświądowo i bakteriobójczo; 

  • aloes, który działa łagodząco i zwalcza wolne rodniki tlenowe; 

  • D-panthenol - ma działanie łagodzące, co jest szczególne ważne przy podrażnieniach, np. po goleniu; 

  • witaminy A, C, E oraz z grupy B - niezwykle korzystnie, wielowymiarowe działanie na skórę. 

Sprawdź oferty: Dermokosmetyki dla mężczyzn

Powiązane produkty

Jak dopasować krem do wymagań skóry? 

Skuteczna pielęgnacja skóry jest dostosowana do jej wieku, rodzaju, stylu życia oraz indywidualnych potrzeb. W przypadku wątpliwości co do typu oraz wymagań cery najlepiej skorzystać z konsultacji kosmetologicznej. 

Krem nawilżający dla mężczyzn na dzień i na noc — różnice 

Męska skóra potrzebuje codziennego nawilżenia. Zaleca się stosowanie oddzielnych, dedykowanych kremów na dzień, na noc oraz pod oczy. 

Krem na dzień dla mężczyzn powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne, a także składniki nawilżające, takie jak, np. kwas hialuronowy, ochronne, np. lipidy i witaminy A i E. 

Krem na noc dla mężczyzn ma cięższą konsystencję od kremu na dzień, za sprawą składników odżywczych działających regeneracyjnie, np. olejów roślinnych. 

Przeczytaj: Jak się golić, aby uniknąć podrażnień

Krem pod oczy dla mężczyzn  

Skóra pod oczami wymaga specjalnej pielęgnacji. Mężczyźni mają skłonność do zasinień, obrzęków oraz powstawania worków tłuszczowych w okolicach oczu. Z tego względu warto zainwestować w krem na worki pod oczami dla mężczyzn, który zawiera składniki aktywne likwidujące opuchliznę oraz rozjaśniające sińce, np. z rumiankiem, arniką górską czy witaminą E. 

Krem przeciwzmarszczkowy dla mężczyzn 

Krem do dojrzałej cery dla mężczyzn powinien mieć w składzie substancje przeciwstarzeniowe, takie jak, np.: kwas hialuronowy, kolagen, witamina B3, czy ekstrakt z alg morskich. 

Krem na czerwoną twarz dla mężczyzn 

Skóra naczyniowa u mężczyzn wymaga stosowania kremów ze składnikami aktywnymi niwelującymi zaczerwienienia. Należą do nich, m.in.: witaminy C i K, związki krzemu, arnika górska czy kasztanowiec zwyczajny. 

Krem do cery tłustej dla mężczyzn  

Ze względu na dużą liczbę silną aktywność gruczołów łojowych, mężczyźni często zmagają się z tłustą cerą. Krem do cery tłustej dla mężczyzn powinien zawierać składniki, z następujących grup: 

  • przeciwłojotokowych, np. kwas salicylowy; 

  • przeciwbakteryjnych, np. olejek herbaciany; 

  • przeciwzapalnych, np. panthenol; 

  • nawilżających i regenerujących, np. kwas hialuronowy czy wyciągi z roślin; 

  • złuszczających, np. związki cynku i siarki; 

  • matujących, np. sorbitol. 

Kremy po goleniu dla mężczyzn – dlaczego są tak ważne?  

Codzienne golenie skutkuje  podrażnieniami, zaczerwienieniami, mikrourazami oraz zapaleniami okołomieszkowymi. Aby nie dopuścić do dostania się drobnoustrojów chorobotwórczych do wnętrza skóry, przenoszenia bakterii, zaostrzania stanów zapalnych, a także przesuszenia, nie wolno zaniedbać podrażnionej skóry. Z tego względu jednym z ważniejszych kosmetyków jest krem na podrażnienia po goleniu dla mężczyzn.

Przeczytaj: Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Kremy do ciała – co jeszcze może przydać się mężczyznom?  

Męska pielęgnacja nie kończy się na twarzy, dlatego powstają całe serie różnych kosmetyków dla mężczyzn. Wśród najpopularniejszych kosmetyków do ciała, znajdują się, m.in.: 

  • kremy do depilacji dla mężczyzn; 

  • kremy do rąk dla mężczyzn; 

  • balsamy do ciała dla mężczyzn. 

Bibliografia

A. Kołodziejczak (red.), „Kosmetologia t.1”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019, s. 115, 182, 248-252 

A. Górska i inn., „Profesjonalna pielęgnacja twarzy”, Centrum Rozwoju Edukacji Edicon sp. z o.o., Warszawa 2018, s. 11-12, 39-41, 219-224 

R. Glinka, „Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii tom 1”, Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008, s. 200, 210 

E. Lamer-Zarawska i inn. (red.), „Fitoterapia i leki roślinne”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012, s. 216, 300 

E. Głuszek, „Skóra mężczyzn też wymaga pielęgnacji”, dostęp online dnia 18.11.2022 r.: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/skora-mezczyzn-tez-wymaga-pielegnacji,15123 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij