Kobieta z pomalowanymi paznokciami wyciska krosty po zapaleniu mieszków włosowych.
Zdrowie i uroda Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7194 razy

Czym jest zapalenie mieszków włosowych? Objawy, przyczyny, leczenie

Mieszki włosowe to struktury, znajdujące się w obrębie naszej skóry, które można liczyć w milionach. Zapalenie mieszków włosowych to jedna z często występujących chorób, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego lub dermatologa. Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych? Jakie są sposoby leczenia tego schorzenia dermatologicznego? 

Spis treści:


  1. Czym są mieszki włosowe?
  2. Zapalenie mieszków włosowych – co to za schorzenie?
  3. Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny
  4. Zapalenie mieszków włosowych – objawy
  5. Gdzie może wystąpić zapalenie mieszków włosowych?
  6. Zapalenie mieszka włosowego – leczenie
  7. Preparaty i leki na zapalenie mieszków włosowych
  8. Zapalenie mieszków włosowych – warto wiedzieć

Czym są mieszki włosowe? 

Na wstępie tego artykułu wyjaśnimy, czym tak właściwie są mieszki włosowe. Mianowicie są to struktury zbudowane z 20 różnych populacji komórek, które wraz z mięśniem przywłośnym (odpowiadającym za tak zwaną „gęsią skórkę”) oraz gruczołem łojowym tworzą jednostkę włosowo-łojową. W mieszku włosowym znajdują się komórki, które dzięki podziałom odpowiadają za wzrost włosa na długość. Mówiąc prościej – mieszek włosowy to struktura, z której wyrasta włos.  

Na całym ciele znajduje się aż 5 milionów mieszków włosowych, zaś na samej owłosionej skórze głowy jest ich nawet 100 tysięcy. Mieszki włosowe mogą być jednak infekowane przez różnorodne patogeny, co prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego w ich obrębie.  

Przeczytaj: Łojotokowe zapalnie skóry

Zapalenie mieszków włosowych – co to za schorzenie? 

Zapalenie mieszków włosowych to nic innego jak stan zapalny w ich obrębie, wywołany typowo przez bakterie. Należy mieć świadomość, że istnieją pewne czynniki, które sprzyjają częstszemu występowaniu tego schorzenia.  

Trzeba wymienić wśród nich: 

  • wzmożoną potliwość i sprzyjające jej noszenie nieprzewiewnych ubrań, wykonanych ze sztucznych materiałów, 

  • obniżenie odporności – spowodowane na przykład istniejącymi chorobami przewlekłymi (jak cukrzyca), czy przyjmowaniem leków takich jak sterydy, metotreksat czy cyklosporyna, 

  • kosmetyki działające okluzyjnie (np. z zawartością wazeliny) i niedokładne oczyszczanie skóry przy ich stosowaniu, 

  • nosicielstwo pewnych bakterii w jamie nosowo-gardłowej, 

  • używanie wielorazowo tej samej maszynki do golenia i podrażnienia skóry, do których dochodzi podczas tej czynności (zapalenie mieszków włosowych po depilacji jest tu bardzo częstą przyczyną). 

Sprawdź oferty: Kosmetyki do cery trądzikowej

Powiązane produkty

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny 

Jak już zostało wspomniane, za zapalenie mieszków włosowych odpowiadają bakterie; najczęściej gronkowiec złocisty (S. aureus). Rzadziej schorzenie to wywołuje Pseudomonas aeruginosa, bakterie gram ujemne, czy Aeromonas hydrophilia – bakteria, która może znajdować się w wodzie krążącej w cyklach zamkniętych. 

Zapalenie mieszków włosowych – objawy 

Podstawowym objawem, jaki pojawia się na skórze pacjentów z zapaleniem mieszków włosowych jest zapalna, przymieszkowa grudka lub krosta. Grudka to taki wykwit, który jest wyniosły ponad poziom skóry (możemy go wyczuć dotykiem), krosta również jest wyniosła ponad poziom skóry, ale dodatkowo jest wypełniona żółtawą treścią ropną. W zapaleniu mieszków włosowych grudki i krosty występują licznie i znajdują się na rumieniowym podłożu – czyli na zaczerwienionym obszarze skóry.  

Gdzie może wystąpić zapalenie mieszków włosowych?  

Do gabinetów dermatologicznych zgłaszają się pacjenci, u których występuje: 

  • zapalenie mieszków włosowych na głowie, w tym zapalenie mieszków włosowych na twarzy i – co równie częste – zapalenie mieszków włosowych na brodzie

  • zapalenie mieszków włosowych na nogach, w tym często zapalenie mieszków włosowych na udach, 

  • zapalenie mieszka włosowego w miejscach intymnych, 

  • zapalenie mieszków włosowych pod pachą,  

  • zapalenie mieszka włosowego w pachwinie,  

  • zapalenie mieszków włosowych na rękach (głównie ramionach). 

Zapalenie mieszka włosowego – leczenie 

Z racji na to, że zapalenie mieszków włosowych wywołują bakterie, w leczenie stosujemy antybiotyki – zarówno te w postaci miejscowej, jak i przyjmowane doustnie (w formie tabletek). Poniżej znajdziemy opis najważniejszych substancji stosowanych w leczeniu zapalenia mieszków włosowych.  

Przeczytaj: Maści z antybiotykiem bez recepty – jakie i kiedy stosować?

Preparaty i leki na zapalenie mieszków włosowych 

Skuteczne leczenie zapalenia mieszków włosowych może odbywać się z wykorzystaniem kremów i maści z antybiotykami. Takie preparaty miejscowe powinny zawierać jeden z wymienionych niżej antybiotyków: 

  • mupirocyna – krem na zapalenie mieszków włosowych z mupirocyną jest najczęściej wybieranym preparatem; mupirocyna działa poprzez blokowanie produkcji białek bakteryjnych, co pozwala na opanowanie infekcji;  

  • kwas fusydowy – podobnie jak mupirocyna hamuje syntezę białek bakteryjnych; 

  • retapamulina – jest stosowana znacznie rzadziej niż dwie powyższe substancje, a to ze względu na dostępność tego preparatu.  

W przypadku cięższego przebiegu choroby i licznych, nasilonych zmian skórnych może być konieczne podanie antybiotyku w formie doustnej, czyli w postaci tabletek.  

Zapalenie mieszków włosowych – warto wiedzieć 

Na koniec warto przekazać jeszcze kilka informacji, które mogą zainteresować pacjentów, borykających się z problemem zapalenia mieszków włosowych.  

Czy zapalenie mieszków włosowych jest wyleczalne? 

Zapalenie mieszków włosowych jest w pełni wyleczalną jednostką chorobową. Zastosowanie leczenia zgodnie z wytycznymi lekarza pozwala na szybkie pozbycie się przykrych dolegliwości. W celu ograniczenia nawrotów choroby warto zadbać o noszenie przewiewnej, bawełnianej odzieży i bielizny oraz unikać uszkodzeń mechanicznych skóry (na przykład podczas golenia). Należy wspomnieć, że utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi (u pacjentów z cukrzycą) również ma wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania.  

Czy zapalenie mieszków włosowych jest zaraźliwe? 

Zapalenie mieszków włosowych nie jest zaliczane do chorób zakaźnych i nie przenosi się z jednej osoby na drugą. Mimo, że jest to schorzenie bakteryjne, to jego wystąpienie zależy od czynników indywidualnych, jakie wymieniono w tym artykule (m.in. takich jak: higiena osobista, rodzaj noszonej odzieży, skłonność do wzmożonego pocenia się, czy fakt chorowania na cukrzycę). Stworzenie pewnych warunków powoduje namnażanie się bakterii chorobotwórczych i pojawienia się infekcji skóry.  

Czy po zapaleniu mieszków włosowych zostają blizny? 

Zwykle zapalenie mieszków włosowych nie pozostawia po sobie blizn. Jednak w przewlekłej postaci tego schorzenia (czyli w przebiegu tak zwanej figówki) na skórze pacjenta mogą pojawić się dodatkowo guzy ropne, które mogą skutkować powstaniem blizn. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych częściej dotyczy mężczyzn i typowo lokalizuje się na owłosionej skórze twarzy (okolice brody, wąsów).  

Sprawdź ofertę: Środki na blizny

Podsumowując, zapalenie mieszków włosowych to choroba bakteryjna, która wymaga leczenia dermatologicznego. Z tego względu nie warto leczyć się na własną rękę, aplikując substancje takie jak np. kwas salicylowy na zapalenie mieszków włosowych, albo aspiryna na zapalenie mieszków włosowych. Aloes na zapalenie mieszków włosowych również się nie sprawdzi, gdyż nie jest zalecany przez lekarzy. 

Bibliografia

Jabłońska S. (2005), Dermatologia, Wyd. PZWL, Warszawa. 

Rudnicka L. i in. (2022), Współczesna dermatologia, Tom 1, Wyd. PZWL, Warszawa. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij