Mężczyzna w piance do golenia goli sobie zarost
Zdrowie i uroda Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1466 razy

Golenie – najważniejsze zasady. Jak uniknąć podrażnień?

Warto wiedzieć, że skóra mężczyzn jest zdecydowanie grubsza od skóry kobiet – nawet o 20%. Wszystko za sprawą testosteronu, który wpływa nie tylko na gęstość i grubość owłosienia, ale i na większą ilość gruczołów łojowych na męskiej twarzy. Z tego względu wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji, a także zastosowania właściwej metody golenia zarostu. Niestety często podczas tej czynności dochodzi do pojawiania się podrażnień i stanów zapalnych. Można jednak temu zapobiec. Jakich kosmetyków należy używać po goleniu i do golenia? W jaki sposób należy golić twarz? Wyjaśniamy! 

Spis treści:


  1. Golenie twarzy – jak się golić?
  2. Podrażnienia po goleniu
  3. Maszynka do golenia – jaką wybrać?
  4. Kosmetyki do golenia i kosmetyki po goleniu

Golenie twarzy – jak się golić? 

By zapobiec podrażnieniom na twarzy, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach golenia włosów: 

  • nie zaleca się golenia od razu po przebudzeniu – skóra cechuje się wówczas większą wrażliwością, przez co łatwo ulega uszkodzeniom; 

  • wrażliwa skóra wymaga wcześniejszego przygotowania do golenia – warto zadbać o odpowiednie nawilżenie cery; 

  • nie poleca się usuwania zarostu na sucho; 

  • rekomendowane jest używanie specjalnych preparatów o właściwościach łagodzących do pielęgnacji skóry do i po goleniu.  

Ponadto w dużej mierze do powstawania podrażnień na twarzy u mężczyzn przyczynia się nieprawidłowa metoda golenia. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, co jest ogromnym błędem — przeprowadzają one proces golenia w przeciwnym kierunku do wzrostu włosa. Oczywiście taki sposób może nie przynieść negatywnych skutków, ale wyłącznie u mężczyzn, którzy nie mają skłonności do wrastających włosków na twarzy bądź naruszonej bariery hydrolipidowej. Co, gdy jednak jest inaczej? Wówczas dochodzi do pojawiania się podrażnień. Aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom, zaleca się golenie z włosem. 

Sprawdź oferty: Kosmetyki do golenia dla mężczyzn

Podrażnienia po goleniu 

Problem, jakim są podrażnienia po goleniu, najczęściej dotyka mężczyzn o wrażliwej lub trądzikowej cerze. Mechaniczne uszkodzenie krost poprzez używanie tępych lub niewłaściwych narzędzi do golenia zarostu prowadzi do powstania kolejnych niechcianych wyprysków. Z kolei skóra wrażliwa niezbyt dobrze reaguje na różnego rodzaju składniki w kosmetykach, a także zadrapania i otarcia, do których dochodzi wskutek golenia twarzy.

Przeczytaj: Krem dla mężczyzny – czym kierować się przy wyborze?

Powiązane produkty

Maszynka do golenia – jaką wybrać? 

Warto również zastanowić się nad rodzajem sprzętu, który ma służyć do usuwania zarostu. Należy przy tym pamiętać, że jednorazowe maszynki do golenia sprawdzają się jedynie przy niewielkim zaroście. Niestety w przypadku mężczyzn o dłuższej brodzie lepszą opcją jest użycie dokładniejszego narzędzia. Dlaczego? Jednorazowa maszynka wymaga mocnego tarcia po skórze, co przyczynia się do zaczerwienienia i podrażnienia twarzy. Wybierając elektryczną maszynkę do golenia, tego urządzenia można używać na sucho bez obaw o niechciane skaleczenia. Jednak i po takim usuwaniu zarostu konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Przeczytaj: Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Kosmetyki do golenia i kosmetyki po goleniu 

Stosowanie odpowiednich kosmetyków do golenia oraz po goleniu minimalizuje ryzyko pojawiania się podrażnień na twarzy. Prawidłowa pielęgnacja cery powinna stanowić pomoc w łagodzeniu istniejących już podrażnień, a także zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości. Zestaw do golenia powinien zawierać nie tylko maszynkę, ale również: 

  • krem do golenia; 

  • piankę lub żel do golenia; 

  • balsam po goleniu; 

  • wodę po goleniu. 

W przypadku skóry atopowej lub wrażliwej i skłonnej do podrażnień zaleca się stosownie żeli lub pianek do golenia bogatych w substancje łagodzące, np. panthenol lub alantoinę. Z kolei po usunięciu zarostu warto aplikować wodę po goleniu o właściwościach antyseptycznych oraz dezynfekujących. Następnie należy nałożyć na twarz krem lub balsam po goleniu, aby zregenerować podrażnioną cerę. Z kolei polecanym środkiem na krwawiące ranki jest ałun w sztyfcie, czyli naturalny minerał o działaniu ściągającym i kojącym.  

Bibliografia

Cowley, K, and K Vanoosthuyze. “Insights into shaving and its impact on skin.” The British journal of dermatology vol. 166 Suppl 1 (2012).

Cowley, K. and Vanoosthuyze, K. (2016), The biomechanics of blade shaving. Int J Cosmet Sci, 38: 17-23. 

Sukakul T, Bunyaratavej S, Chaweekulrat P, Trakanwittayarak S, Varothai S. Facial hair shaving behavior and skin problems of shaved areas of males. The Journal of Dermatology. 2021;48(9):1409-1413.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij