Młoda dziewczyna pokazuje gradówkę na zbliżeniu powieki.
Zdrowie i uroda Bartłomiej Śmieszniak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3731 razy

Czym jest gradówka?

Gradówka jest to zgrubienie powieki, które powstaje w przebiegu przewlekłego, miejscowego zapalenia o charakterze ziarniniaka tłuszczowego. Bardzo często gradówka przypomina jęczmień i to właśnie od niego należy przede wszystkim odróżnić to rozpoznanie. 

Spis treści:


  1. Jak wygląda gradówka? Objawy
  2. Gradówka – przyczyny
  3. Gradówka – leczenie
  4. Usunięcie gradówki – na czym polega zabieg?
  5. Nieleczona gradówka – jakie mogą być konsekwencje?
  6. Gradówka – warto wiedzieć

Jak wygląda gradówka? Objawy 

Gradówka objawia się najczęściej jako niebolesny guzek powieki.  Zdarza się, że gradówki osiągają duże rozmiary. Wówczas – z powodu ucisku na gałkę oczną – mogą spowodować zaburzenia ostrości wzroku, co dotyczy zarówno bliży, jak i dali. Niestety często zdarzają się sytuacje, w których przez częste dotykanie oka, dochodzi do nadkażenia bakteryjnego gradówki, co z kolei prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia oka, swędzenia czy nawet do bolesności okolicy zmiany.

Sprawdź ofertę: Preparaty do oczu 

Gradówka – przyczyny 

Gradówka powstaje poprzez  przenikanie do tarczki nadmiaru wydzieliny łojowej, która gromadzi się z powodu zablokowania ujść gruczołów łojowych. Takie warunki wywołują reakcję zapalną i są idealne do rozwoju bakterii.

Przeczytaj: Oko – budowa, funkcje, najczęstsze choroby oczu

Powiązane produkty

Gradówka – leczenie 

Do leczenia gradówki nadadzą się tak zwane domowe metody, jak również preparaty i leki dostępne w aptekach.

Wśród leków i preparatów dostępnych na rynku, możemy znaleźć maści na gradówkę bez recepty, które łagodzą dolegliwości – jak swędzenie, obrzęk czy w niektórych wypadkach bolesność – występujące w związku z miejscowym stanem zapalnym.  

Możemy również spotkać się z opinią, że krople do oczu pomagają w leczeniu gradówki, ale nie istnieją na to przekonujące dowody medyczne. 

Jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, powinniśmy udać się do lekarza, który w uzasadnionych sytuacjach przepisze antybiotyk lub maści ze sterydami na gradówkę. 

Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem leku – nawet tego bez recepty – skonsultować się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą, celem doboru najwłaściwszego w naszym przypadku sposobu leczenia.  

Domowe sposoby na gradówkę  

Domowe sposoby radzenia sobie z chorobą obejmują głównie masaże miejsca, w którym powstała gradówka, jak  również stosowanie okładów rozgrzewających, mających przyspieszyć jej ustąpienie. Najbardziej znanymi metodami są: 

  • ciepłe okłady z sody oczyszczonej;  

  • stosowanie żelu z aloesu na zmienionej skórze powieki; 

  • ciepłe okłady z rumianku i herbaty.

Sprawdź ofertę: Herbaty ziołowe

Usunięcie gradówki – na czym polega zabieg? 

Gradówka najczęściej ogranicza się samoistnie, jeżeli jednak do tego nie dochodzi po dłuższym czasie (lub gradówka jest dużych rozmiarów i powoduje niepokojące dolegliwości), konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Sam zabieg polega na usunięciu ze zmiany płynu lub obejmuje nacięcie zmiany i jej wyłyżeczkowanie podczas podanego znieczulenia miejscowego.

Zalecenia po usunięciu gradówki 

Po zabiegu wycięcia gradówki skóra najczęściej regeneruje się bardzo dobrze – wówczas wystarczy dbać o odpowiednią higienę miejsca zabiegu, czyli nie dotykać jej brudnymi rękoma, a także przemywać oko zgodnie z zaleceniami lekarza.  

Laserowe usuwanie gradówki  

Kolejną inwazyjną metodą leczenia gradówki jest zabieg laserem chirurgicznym. Polega on na nacięciu i ewakuacji zawartości gradówki. Wiązką lasera niszczy torebkę otaczającą zmianę. Plusem zabiegu jest brak pozostawienia szwów. Pacjent zwykle wraca do zdrowia w ciągu 3-5 dni.

powikłania po usunięciu gradówki 

Bardzo rzadko po usunięciu chirurgicznym może pojawić się nadkażenie operowanego miejsca lub nawrót gradówki w tej samej lokalizacji. 

Nieleczona gradówka – jakie mogą być konsekwencje? 

U większości pacjentów gradówka przechodzi samoistnie, ale niestety w małej części przypadków może powodować – wraz ze swoim wzrostem – nawet astygmatyzm, wynikający z ucisku gałki ocznej. Kolejnym powikłaniem jest ryzyko rozwoju bakterii i bolesnego zakażenia zmiany.

Gradówka – warto wiedzieć 

Warto pamiętać, aby w razie nadkażenia bezwzględnie zrezygnować ze stosowania soczewek kontaktowych. 

Oto najczęstsze pytania zadawane przez pacjentów na temat gradówki:

  • Gradówka a jęczmień – czym się różnią? 

Jęczmień jest ostrą formą miejscowego zapalenia powiek i powstaje w przebiegu zaczopowania się ujścia gruczołów łojowych. W zależności od tego, które gruczoły są zatkane, może powstać jęczmień wewnętrzny lub zewnętrzny.  W odróżnieniu od gradówki towarzyszy temu powstanie bolesnych, swędzących guzków.

  • Czy gradówka jest zakaźna? 

Gradówka nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie ma potrzeby ograniczenia spotkań i kontaktów z innymi, gdy u nas wystąpi.

  • Czy gradówka może pęknąć? 

Z czasem – właśnie poprzez pęknięcie z gradówki – może uwolnić się zaczopowana zawartość, która powoduje stan zapalny, a co za tym idzie – rozpoczyna się proces samowyleczenia.

  • Czy gradówka sama zniknie? 

Jak wcześniej wspomniano, w większości wypadków gradówka powinna samoistnie ustąpić w ciągu 2 tygodni. 

Bibliografia

Prost M.E., Jachowicz R., Nowak J.Z. (2013), Kliniczna farmakologia okulistyczna, Wyd. 1, Wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław. 

Pogrzebielski A. (2013), Guzki zapalne powiek – jęczmień i gradówka, Medycyna Praktyczna dla pacjentów. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij