Uśmiechnięty chłopiec o blond włosach siedzi na fotelu u stomatologa.
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6031 razy

Czym jest lakowanie zębów – wskazania, przebieg, zalecenia

Lakowanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów współczesnej pedodoncji. Jego skuteczność w ograniczeniu ryzyka próchnicy znana jest już od wielu lat. To właśnie dzięki temu coraz większa część rodziców decyduje się go wykonać u swoich dzieci.

Spis treści:


  1. Czym jest lakowanie zębów?
  2. Lakowanie zębów – wskazania
  3. Na czym polega lakowanie zębów – krok po kroku
  4. Zalecenia po lakowaniu zębów
  5. Lakowanie zębów – warto wiedzieć

Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Polega ono na uszczelnianiu bruzd i dołków w zębach przy użyciu płynnego materiału kompozytowego. Ma ono zastosowanie zarówno w zębach mlecznych jak i stałych.

Kup w aptece: Pasty do zębów

Lakowanie zębów – wskazania

Podstawowym wskazaniem do lakowania zębów jest pojawienie się w jamie ustnej dziecka pierwszych zębów stałych przedtrzonowych i trzonowych. Wybitna predyspozycja tych zębów do rozwoju próchnicy wynika z ich budowy anatomicznej. Bogata w dołki i bruzdy powierzchnia żująca stanowi idealne miejsce dla retencji resztek pokarmowych oraz rozwoju siedlisk bakterii. Poza niekorzystną anatomią bardzo skomplikowane jest także zapewnienie odpowiedniej higieny tych miejsc. W wielu przypadkach są one nieosiągalne dla włókien szczoteczki do zębów, przez co pozostałości pożywienia nie mogą być sukcesywnie usuwane. Spłycenie bruzd za pomocą laku zwiększa efektywność ich oczyszczania, a także redukuje ryzyko odkładania płytki nazębnej.

Inne wskazania do lakowania zębów:

  • bruzdy o szczególnie wąskim i głębokim przebiegu,

  • dołki i bruzdy w zębach u pacjentów o wysokim ryzyku rozwoju próchnicy (niezależnie od wieku pacjenta i czasu, jaki minął od wyrznięcia zęba),

  • bruzdy hipoplastyczne,

  • bruzdy w zębach przedtrzonowych i trzonowych u pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną.

Przeczytaj również: Jak myć zęby niemowlaka, jaka pasta do zębów dla niemowląt?

 Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów u dzieci jest popularną procedurą, której wykonanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (1 zabieg lakowania pierwszych stałych trzonowców do 8. roku życia, 1 zabieg lakowania drugich stałych trzonowców do 14. roku życia). Dotyczy ono zarówno zębów mlecznych, jak też ich stałych odpowiedników. Dzięki szybkiemu i zupełnie bezbolesnemu przebiegowi procedura ta jest bardzo lubiana przez dzieci.

Przeczytaj również: Brzydki zapach z ust – halitoza – przyczyny i metody zwalczania

Lakowanie zębów u dorosłych

Zabieg lakowania zębów u dorosłych pacjentów jest wykonywany bardzo rzadko. Mimo ogólnoprzyjętych zaleceń do jego wykonania, u większości pacjentów nie przynosi ono jakiejkolwiek korzyści. Powierzchnie zębów, które wcześniej narażone były na wieloletnie działanie czynników demineralizacyjnych, nie powinny być pokryte lakiem szczelinowym.

Przeczytaj również: Parodontoza – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Powiązane produkty

Na czym polega lakowanie zębów – krok po kroku

Zabieg lakowania rozpoczyna się od przygotowania pola zabiegowego. Warunkiem jego powodzenia jest uzyskanie pełnej suchości pokrywanej lakiem powierzchni oraz jej dokładne oczyszczenie.

Na powierzchnię przygotowanej do pokrycia lakiem bruzdy nanosi się żel, nazywany wytrawiaczem. Wpływa on na zwiększenie chropowatości powierzchni zęba, co poprawia trwałość mocowania wypełnienia. Wytrawiacz dokładnie wypłukujemy, a ząb osuszamy przy użyciu sterylnej watki.

Kolejnym etapem jest naniesienie systemu wiążącego. Pozwala on na utworzenie specjalnego wiązania między materiałem kompozytowym a powierzchnią zęba, które charakteryzuje się szczególną wytrzymałością i trwałością.

Ostatnim etapem zabiegu jest aplikacja laku szczelinowego. Prowadzi się ją w bardzo precyzyjny sposób, który ma na celu dokładne pokrycie nawet najmniejszych bruzd. Jego płynna konsystencja ułatwia pracę w nawet najwęższych przestrzeniach. Po aplikacji materiał utwardza się przy użyciu lampy polimeryzacyjnej.

Lakowanie zębów stałych

Lakowanie zębów mlecznych i stałych odbywa się w takim sam sposób. W przypadku uzębienia stałego znacznie prostsze jest uzyskanie suchości pola zabiegowego, dzięki czemu zabieg przebiega sprawniej. Poddaje się mu najczęściej zęby przedtrzonowe i trzonowe, które ze względu na bogatą morfologię bruzd i dołków są wybitnie narażone na rozwój choroby próchnicowej.

W przypadku gdy ząb jest tylko częściowo wyrznięty, jako materiał tymczasowy stosuje się konwencjonalny uszczelniacz szkło-jonomerowy. Związek ten stosowany jest w sytuacjach, w których uzyskanie pełnej suchości pola zabiegowego jest niemożliwe. Po pełnym wyrznięciu się zęba zostaje on wymieniony na uszczelniacz kompozytowy.

Lakowanie zębów mlecznych

Lakowanie zębów mlecznych i stałych odbywa się w takim sam sposób. Warunkiem do przeprowadzenia zabiegu są zęby w pełni wolne od próchnicy. Procedura ta świetnie sprawdza się jako wstęp do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym – jest w pełni bezbolesna i nie wymaga zastosowania słynących złą sławą stomatologicznych wierteł.

Zalecenia po lakowaniu zębów

Zabieg lakowania nie wymaga specjalnego zachowania po zabiegu. W odróżnieniu od innych procedur stomatologicznych pacjent po wyjściu z gabinetu może śmiało pić oraz jeść. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Bez niej nawet najlepiej przeprowadzony zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Lakowanie zębów – warto wiedzieć

Zabieg lakowania przynosi wiele pytań. Mało kto wie, że ta nieinwazyjna procedura zmniejsza ryzyko próchnicy aż o 90%! Wiele osób zastanawia się jednak, czy aby na pewno jest ono bezbolesne i zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Poprawny zabieg lakowania nie jest szkodliwy. Jego wykonanie ma na celu poprawę zdrowia jamy ustnej. Zdarzają się jednak sytuacje, w których po zabiegu zamiast poprawy kondycji zęba znacząco się ona obniża. Dzieje się tak podczas pokrycia lakiem powierzchni, które uległy demineralizacji. Może to spowodować rozwój próchnicy, która ze względu na pokrycie lakiem nie będzie dostrzegalna w badaniu klinicznym.

Ile trwa lakowanie zębów?

Zabieg lakowania zębów jest szybką procedurą. W zależności od współpracy z dzieckiem trwa on zwykle 15-30 minut. W postępowaniu tym bardzo ważna jest nie tylko sprawność, ale także dokładne wykonanie, dlatego czas trwania procedury jest różny w zależności od indywidualnej sytuacji.

Czy lakowanie zębów boli?

Lakowanie zębów jest zupełnie bezbolesne. Jego przeprowadzenie nie wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania dziecka. Ważne jest, aby było ono poinformowane o tym, co będzie wykonywane na fotelu stomatologicznym. Z pewnością zmniejszy to jego niepokój oraz poprawi stosunek do wizyt w gabinecie dentystycznym.

Bibliografia

M. Szymańska-Sowula, K. Chmiel, Profilaktyka stomatologiczna, wyd. Edicon

Jańczuk Z., Profilaktyka profesjonalna w stomatologii, PZWL 2001

Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Vital 2015


Wybór redakcji