wybielanie zębów
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 989 razy

Wybielanie zębów – jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie?

Wybielanie zębów jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii estetycznej. Piękny, biały uśmiech stał się marzeniem nie tylko większości kobiet, ale też coraz większej grupy mężczyzn. Czy zabieg wybielania jest bezpieczny dla naszych zębów? Która metoda wybielania jest najlepsza?

Spis treści:


  1. Wybielanie zębów u dentysty – dostępne metody
  2. Profesjonalne wybielanie zębów – ile kosztuje?
  3. Jak wybielić zęby w domu?
  4. Czy warto wybielić zęby? Bezpieczeństwo pod lupą
  5. Wybielanie zębów – co warto wiedzieć?

Wybielanie zębów u dentysty – dostępne metody

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym można wykonać na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą wybielania zębów, wykonywaną w gabinecie, jest zabieg przy użyciu lampy Beyond. Rozpoczyna się on od pokrycia powierzchni zębów specjalistycznym preparatem, zawierającym w swoim składzie substancje wybielające. Pod wpływem działania zimnego światła, emitowanego przez lampę, dochodzi do ich aktywacji i inicjacji procesu wybielania. Metoda ta zyskała ogromną popularność – przede wszystkim dzięki uzyskiwanym efektom, gdyż dzięki jej zastosowaniu można uzyskać barwę zębów bielszą aż o 8 tonów!

W celu uzyskania pięknego uśmiechu, coraz więcej pacjentów decyduje się na wybielanie laserowe. Podobnie jak w przypadku lampy Beyond, zęby po wykonanym zabiegu mogą być jaśniejsze nawet o 8 tonów. Do zabiegu wykorzystuje się często laser diodowy, który umożliwia naświetlanie obu łuków jednocześnie, co znacząco skraca czas wykonywanego zabiegu.

Kolejną, bardzo często wybieraną metodą jest wybielanie nakładkowe. Jest ono poprzedzone wizytą w gabinecie dentystycznym, na której lekarz pobiera wyciski zębów, na podstawie których tworzone są indywidualne nakładki. Stomatolog przekazuje je wraz ze specjalistycznym żelem, w którym zawarte są substancje aktywne, odpowiedzialne za proces uzyskania jaśniejszej barwy zębów.

Kup w aptece: Preparaty do wybielania zębów w domu


Profesjonalne wybielanie zębów – ile kosztuje?

Koszt profesjonalnego wybielania zębów uzależniony jest przede wszystkim od cennika, jaki obowiązuje w danym gabinecie. Koszt wybielania z użyciem lasera diodowego mieści się w przedziale 600-1500 złotych. Wybielanie lampą LED lub Beyond wykonać można za kwotę od 500 do 1000 złotych. Najtańszą opcją jest wybielanie nakładkowe – w tym wypadku ceny wahają się od 400 do 800 złotych.

Kup w aptece: Preparaty na nieświeży oddech

Powiązane produkty


Jak wybielić zęby w domu?

Najpopularniejszym domowym sposobem wybielania zębów są ogólnodostępne pasty wybielające. Zawierają one w swoim składzie związki, których obecność może nieznacznie poprawić koloryt naszych zębów. Niestety, w większości przypadków ich stosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów i dość ciężko porównać je do efektów zabiegów, przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym.

Wiele osób decydując się na wybielanie w domu sięga też po popularne paski wybielające. Są one dostępne zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Niestety, stosowanie ich w wielu przypadkach przynosi więcej szkód niż pożytku – należy bowiem wiedzieć, że paski mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów oraz powodować przykre dolegliwości ze strony dziąseł. Pamiętajmy, że nie należy stosować ich bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem stomatologiem. Poza tym, na rynku znajdziemy też żele i lakiery wybielające.

Wiele osób sięga również po alternatywne metody mające prowadzić do uzyskania bielszych zębów – są to np. pasty z kurkumy lub sody. Niestety, takie działania przynoszą fatalne skutki dla kondycji tkanek zębów. Mogą one prowadzić do poważnego uszkodzenia szkliwa, którego naprawa wymagać będzie interwencji stomatologicznej.

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem każdej z metod wybielania, należy ją wcześniej skonsultować i omówić ze swoim lekarzem stomatologiem.

Przeczytaj: Jak usunąć kamień nazębny?


Czy warto wybielić zęby? Bezpieczeństwo pod lupą

Bezpieczeństwo zabiegu wybielania zębów zależy przede wszystkim od metody, na jaką się zdecydowaliśmy. Zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym cechują się znacznie większym bezpieczeństwem niż te, które wykonywane są na własną rękę w domu. W klinice czy gabinecie stosowany preparat – mimo znacznie wyższych stężeń substancji aktywnych – nakładany jest na powierzchnię zębów w niezwykle staranny i profesjonalny sposób. Ma to ogromne znaczenie dla otaczających zęby dziąseł. Działania takie zmniejszają ryzyko ich podrażnienia, co należy do bardzo częstych powikłań, występujących po zabiegu wybielania. Lekarze dentyści często decydują się też na zabezpieczenie dziąseł przy użyciu płynnego koferdamu. Warto wiedzieć, że jest to jedna z najdokładniejszych metod chronienia wrażliwych tkanek przed działaniem bardzo silnych preparatów wybielających.

Nieco inaczej wygląda bezpieczeństwo wybielania domowego. Niestety, tu odsetek powikłań jest znacznie wyższy. Najczęściej obserwuje się:

  • nadwrażliwość zębów,
  • wrażliwość i tkliwość dziąseł,
  • nadżerki szkliwa,
  • podrażnienia błony śluzowej.

W związku z tym, każda procedura mająca na celu rozjaśnienie koloru zębów powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem dentystą. Oceni on, czy stan zdrowia naszych zębów i dziąseł pozwala na bezpieczne wykonanie danego zabiegu.

Warto wiedzieć: Jak dbać o zęby mleczne?


Wybielanie zębów – co warto wiedzieć?

Wybielanie zębów zwykle niesie za sobą wiele pytań. Która metoda jest najlepsza? Czy każdy ząb można wybielić? Czy można wybielić uzupełnienia protetyczne?


Jak wybielić martwy ząb?

Wybielanie martwych zębów jest procedurą, którą od lat wykonuje się w praktyce stomatologicznej. Zabieg rozpoczyna się od preparacji martwego zęba oraz otworzenia jego komory. Następnie, dokładnie zabezpiecza się okoliczne tkanki zęba w celu uniknięcia wystąpienia ich podrażnienia, a także zminimalizowania ryzyka pojawienia się pozabiegowej nadwrażliwości. Do komory zęba aplikuje się preparat wybielający, mający w swoim składzie substancję aktywną, jaką jest nadtlenek wodoru. Wypreparowany ząb zabezpiecza się tymczasowym opatrunkiem. Preparat wymienia się co kilka dni – aż do czasu uzyskania pożądanego efektu wybielania. Po zabiegu ząb odbudowuje się zachowawczo, z zastosowaniem kompozytu.

Przeczytaj: Usuwanie zębów mądrości


Czy można wybielić sztuczne zęby?

Nie ma możliwości wybielenia sztucznych zębów. Są one wykonane z materiałów, które nie podlegają zabiegom rozjaśniania. Jedyną szansą na zmianę koloru sztucznych zębów jest wymiana całego uzupełnienia protetycznego.

Czy można wybielić koronki na zębach?

Podobnie jak w przypadku sztucznych zębów, nie ma możliwości wybielenia koron zębowych. Są to stałe uzupełnienia protetyczne, wykonane z bardzo trwałych materiałów, takich jak metale, cyrkon czy mniej trwała porcelana. Żadna z obecnie dostępnych metod uzyskania bielszych zębów nie jest w stanie wybielić użytego materiału protetycznego.

Bibliografia

Marcin Kasiak, Mirosława Kasiak, Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farm Pol, 2010, 66(1): 62-67

Konrad Małkiewicz, Elżbieta Jodkowska, Ocena trwałości efektu działania preparatu do profesjonalnego wybielania zębów, Dent. Med. Probl. 2010, 47, 2, 182–187


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij