Bóle łydek zazwyczaj mają swoje podłoże w urazach, kontuzjach lub nagłych i bolesnych skurczach mięśni. Niezależnie od przyczyny wydaje się to być dość popularny i uciążliwy problem zarówno u osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport, jak i u ludzi prowadzących statyczny tryb życia. Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą bezpośrednio wpływać na generowanie opisywanych dolegliwości. Na szczęście mnóstwo z nich można wyleczyć.
- Ból łydek - przyczyny i u kogo może się pojawić?
- Ból łydek w nocy
- Ból łydek a choroby
- Ból łydek a urazy
- Ból łydek a wysiłek fizyczny
- Kiedy do lekarza z bólem łydek? Jakie badania zrobić?
- Jak leczyć ból łydek?
- Jak zapobiegać bólowi łydek?
- Domowe sposoby na ból łydek
Dolegliwości podudzi mają różnorodną etiologię. Poza wcześniej wymienionymi przyczynami, do bardziej nieoczywistych należą zaburzenia elektrolitowe, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, rwa kulszowa, cukrzyca oraz bardziej groźne choroby układy sercowo-naczyniowego. Mowa tutaj chociażby o chorobie żylnej zakrzepowo-zatorowej (zakrzepica), przewlekłej niewydolności żylnej czy niedokrwieniu kończyn dolnych.
Ból łydek w nocy najczęściej połączony jest z ich sinym skurczem. Jest to wypadkowa wielu różnych czynników. Wśród nich wyróżnia się intensywny wysiłek fizyczny z brakiem odpowiedniego nawadniania i uzupełniania elektrolitów. Objawy takie jak skurcz są rezultatem przypisywanym zbyt małej ilości magnezu w organizmie.
Najczęściej pojawiają się w nocy lub po nocy. Wówczas jednym z rozwiązań będzie jego odpowiednia suplementacja tak, aby uzupełnić braki.
Przyczyną dolegliwości podudzi może być także rwa kulszowa i problemy z kręgosłupem. Silny, kłujący i ostry ból może mieć wówczas bardzo różną topografię i rozprzestrzeniać się na poszczególne obszary kończyny dolnej. Może obejmować całą kończynę lub jej fragment. Przykładem jest ból uda i ból pośladka promieniujący do pięty i drętwienie palców u nóg. Silne dolegliwości po bieganiu, utrzymujące się po skurczu mogą być oznaką kontuzji. Mrowienie i uczucie gorąca w łydkach, stopach niejednokrotnie jest oznaką cukrzycy lub zaburzeń o charakterze krążeniowym tak, jak wspomniana zakrzepica.
Dlaczego bolą łydki? Jednym z popularnych powodów mogą okazać się urazy. Stłuczenie, naderwanie mięśnia brzuchatego łydki, czy płaszczkowatego indukują ból. Do takich sytuacji dochodzi podczas uprawiania sportu lub wykonywania aktywności, które wymagają dużego zaangażowania kończyn dolnych z eksplozywną i gwałtowną zmianą kierunków w trakcie ruchu.
Twarde łydki i ból mogą być również rezultatem źle przeprowadzonego treningu i nieprawidłowo ułożonych ćwiczeń. Aby uniknąć takich sytuacji, które łatwo prowadzą do kontuzji, należy zawsze z dużą starannością podchodzić do planu treningowego. Powinien on zawierać rozgrzewkę, część właściwą i elementy ułatwiające regenerację potreningową. Mowa tutaj o kąpielach w wodzie z lodem, rolowaniu z użyciem foam-rollera czy zwykłym rozciąganiu.
Ból przy dotyku, podczas leżenia, zlokalizowany z tyłu, z przodu, po wewnętrznej stronie, czy też zwyczajnie dolegliwości przy chodzeniu, które nie ustają powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Tak, jak w przypadku każdej wizyty, rutynowo przeprowadza się wywiad oraz badanie fizykalne. Na tej podstawie określa się, czy jest konieczność poszerzania diagnostyki o parametry laboratoryjne czy też obrazowanie. Popularne badania obrazowe to ultrasonograf, rentgenogram, badanie dopplerowskie, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Jeśli chodzi o oznaczanie parametrów we krwi, to istotny jest poziom białka ostrej fazy (CRP), poziom elektrolitów czy produktów rozpadu materiałów zakrzepowych.
Leki na ból łydek są najczęściej stosowanym środkiem leczniczym. Mowa tutaj oczywiście o preparatach wykazujących działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku chorób, których przyczyną są zmiany w układzie kostnym, sercowo-naczyniowych czy schorzeń metabolicznych, których objawami są bóle łydek, leczeniu poddaje się główne schorzenie, a nie same dolegliwości. Dolegliwości u dziecka po szczepieniu w opisywanej okolicy można potraktować maścią łagodzącą. Kontuzje i urazy wymagają odpoczynku, warunków do regeneracji i optymalizacji gojenia. Niekiedy wykorzystuje się opatrunki unieruchamiające. Procedury inwazyjne stosowane są sporadycznie. Poważne złamania, zerwanie mięśnia zmuszają do zastosowania opisywanych działań inwazyjnych.
Tak, jak już częściowo wspomniano, ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu oraz właściwie prowadzony trening, szczególnie mowa tutaj o rozgrzewce. Stanowi ona bowiem przygotowanie do intensywnego wysiłku fizycznego i pozwala niejako przygotować mięśnie, tkanki do przyjmowania obciążeń w trakcie uprawiania sportu. Przykładowy zestaw ćwiczeń to:
1. PW: Siad prosty, podpór na wyprostowanych rękach, które rozstawione są tuż przy tułowiu. Pod łydkami zlokalizowany foam-roller. RUCH: polega na powolnym przesuwaniu łydek po wałku, wykorzystując do tego przesuwanie na rękach. Takie rolowanie powinno trwać kilka minut i może odbywać się zarówno przed, jak i po treningu.
2. PW: Leżenie na plecach, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Ręce wzdłuż tułowia. RUCH: polega na unoszeniu bioder do linii kolana-barki z jednoczesnym wspięciem na palce u stóp. Pozycję końcową należy utrzymać 10-15 sekund. Ćwiczenie wykonujemy 10-15 razy w 2 seriach.
3. PW: Leżenie na plecach, stopy oparte o ścianę. RUCH: polega na utrzymywaniu stóp opartych o ścianę i unoszeniu bioder do momentu, aż kolana będą wyprostowane. Pozycję końcową utrzymujemy 10-15 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
4. PW: Stanie w szerokim rozkroku, ręce oparte na biodrach. RUCH: polega na przeniesieniu ciężaru ciała na jedną stronę z ugięciem kończyny w stawie biodrowym i kolanowym. Następnie wykonujemy to samo na stronę przeciwną. Ćwiczenie wykonujemy w wolnym tempie po 15 powtórzeń na stronę.
Co jest dobre na ból łydek? Domowe sposoby można podzielić w zależności od etiologii dolegliwości. Przykładowo, jeśli przyczyną będzie zwykły, powysiłkowy ból, to można zastosować kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom. Ulgę przyniesie także naprzemienne polewanie ciepłą i zimną wodą pod ciśnieniem. Masaż, głaskanie, rozcieranie przez kilka minut z dodatkiem maści zawierającej niesteroidowe leki przeciwzapalne również przyniesie ulgę w dolegliwościach. Bolące łydki można także potraktować okładami zawierającymi wyciąg z kasztanowca, czy ziele, jakim jest arnika. Mają one właściwości kojące, ściągające i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych.