Mały chłopczyk bada stetoskopem pluszowego misia
Mama i dziecko Zuzanna Kręcisz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 13784 razy

Jakie są domowe sposoby, kiedy dziecko ma biegunkę?

Biegunka to choroba wieku dziecięcego najczęściej wywoływana przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Zazwyczaj ustępuje samoistnie, ale u dzieci zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Czy zatem można stosować domowe sposoby na biegunkę u dziecka? Czym je nawadniać i czy można jeść przy rozwolnieniu?
  1. Kiedy trzeba leczyć biegunkę i dlaczego?
  2. Jakie leki bez recepty na biegunkę można podać dziecku w domu?
  3. Naturalne, domowe sposoby na biegunkę
  4. Jak i czym nawadniać przy biegunce, co jeść?
  5. Biegunka u dziecka – kiedy do szpitala?


Kiedy trzeba leczyć biegunkę i dlaczego?

Biegunkę rozpoznajemy jeśli u dziecka pojawiają się więcej niż trzy wypróżnienia jednej doby. Konsystencja stolca staje się luźna, półpłynna lub płynna. Zmienia się jego kolor i zapach. Dziecko może również wymiotować i mieć gorączkę. W związku z nasiloną perystaltyką jelit dziecko odczuwa silne skurcze i ból, staje się płaczliwe i rozdrażnione.

W większości przypadków biegunkę można leczyć domowymi sposobami. Ważne by odpowiednie postępowanie wdrożyć jak najszybciej od wystąpienia objawów. Nie można czekać „aż samo przejdzie”, gdyż każda biegunka może prowadzić do odwodnienia, a im młodsze dziecko tym szybciej może to nastąpić i stanowić nawet zagrożenie życia. Zatem można jednoznacznie stwierdzić, że biegunkę należy leczyć zawsze, a szybkie rozpoczęcie kuracji może złagodzić jej objawy i skrócić czas choroby.

Jakie leki bez recepty na biegunkę można podać dziecku w domu?

W pierwszym etapie leczenia biegunki dbamy przede wszystkim o nawadnianie, czyli rehydratację. W tym celu podajemy dziecku dostępne w aptece bez recepty preparaty elektrolitowe. Zazwyczaj występują one w postaci saszetek z proszkiem lub tabletek do rozpuszczenia w wodzie. Najważniejsze by zawierały chlorek sodu, czyli po prostu sól. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że optymalne stężenie sodu w preparacie powinno wynosić 60 mmmol/l. Preparaty do nawadniania czyli DPN (doustne preparaty nawadniające) mogą mieć również w składzie glukozę, potas, nalewkę z rumianku i probiotyki.

Dowiedzione badaniami właściwości leczenia biegunek mają szczepy bakterii Saccharomyces boulardii i Lactobacillus rhamnosus GG. By jednak były skuteczne, ważna jest ich odpowiednia ilość. Zbyt słabe nie zadziałają. W przypadku Lactobacillus rhamnosus GG musi to być powyżej 1010 na dobę, a w przypadku Saccharmomyces boulardi 250–750 mg na dobę. Optymalny czas stosowania wynosi 5-7 dni. Skracają one czas choroby, zmniejszają ilość wypróżnień i ograniczają ryzyko wystąpienia zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej.

Sprawdź na Aptelia.pl, czego objawem może być wydzielina z odbytu

Farmaceuta może również doradzić zakup gotowego kleiku marchwiowo-ryżowego, który można podać już niemowlętom od 4. miesiąca życia. U maluchów od 2. roku życia można podać smektyn dwuoktanościenny – proszek smakowy do sporządzenia zawiesiny z letnią wodą. Działa on ochronnie na błonę śluzową układu pokarmowego, zmniejsza stan zapalny, wiąże wirusy i bakterie oraz ich toksyny. Starszakom od 4. roku życia w przypadku biegunki można podać tabletki z białczanem taniny, który działa ściągająco i przeciwbakteryjnie.
Dzieciom bez konsultacji z lekarzem nie podajemy leków z loperamidem i nifuroksazydem. Ostrożność zaleca się również w przypadku węgla, który zmieniając kolor stolca, może utrudniać diagnostykę choroby.

Naturalne, domowe sposoby na biegunkę

Jak zatrzymać biegunkę u dziecka domowym sposobem? To pytanie zadają rodzice i opiekunowie dzieci, aby jak najszybciej i najskuteczniej zmniejszyć dolegliwości związane z biegunką. Naturalnymi środkami stosowanymi w leczeniu biegunki są surowce roślinne zawierające garbniki, śluzy i pektyny. Maja działanie ściągające, normalizują perystaltykę jelit i regulują dopływ wody do jelita. Herbatkę z owoców borówki czernicy, liści jeżyny fałdowanej, maliny czy czarnej porzeczki można podawać dzieciom już od 6. roku życia. Niemowlętom i małym dzieciom można natomiast podawać przygotowaną w domu marchwiankę, która jest bogata w dobroczynne pektyny i minerały. Jest także lekkostrawna, łagodna dla żołądka. 1 kg dobrej  jakościowo marchwi należy obrać i gotować przez 1–2 godz. w litrze wody. Następnie zblendować, uzupełnić przegotowana wodą odparowany płyn do pełnego litra, dodać 3 g soli kuchennej i podawać małymi porcjami w ciągu dnia. Ażeby było to nieco bardziej treściwe, można do zupy dodać niewielka ilość białego ryżu.

Jak i czym nawadniać przy biegunce, co jeść?

Poza płynami elektrolitowymi można podawać przegotowaną wodę, niegazowaną wodę mineralną, a w przypadku łagodnej biegunki u dzieci od 2. roku życia prawdziwy, tłoczony, rozwodniony sok jabłkowy (nie napój). Wskazane jest by płyny podawać często lecz małymi porcjami. Napoje powinny być letnie lub ciepłe, gdyż zimne mogą nasilać skurcze jelit. Nie należy podawać napojów o dużej zawartości cukru ani tych gazowanych, gdyż mogą nasilać biegunkę.

Sprawdź ofertę probiotyków dla dzieci, noworodków i niemowląt w kroplach

Dieta nie wymaga specjalnych ograniczeń. Nie należy eliminować laktozy, glutenu, czy wprowadzać składników o działaniu zapierającym. Dziecka nie należy zmuszać do jedzenia, zachęcać raczej do jedzenia małych porcji lecz częściej, tego co dziecko lubi (pomijając oczywiście potrawy ciężko strawne np. fastfood). Do jedzenia można podać starte jabłko (najlepiej lekko ściemniałe). Utlenione pektyny jabłkowe maja działanie przeciwbiegunkowe. Podobnie będą działać pokrojone na małe kawałki lub ugniecione na papkę banany.

Powiązane produkty

Biegunka u dziecka – kiedy do szpitala?

Do lekarza należy zgłosić się zawsze gdy:

  • biegunka występuje u niemowlęcia poniżej 2. miesiąca,
  • dziecko cierpi na chorobę przewlekłą (np. cukrzycę),
  • występują nasilone wymioty,
  • częstotliwość i objętość biegunkowych stolców jest duża,
  • obserwujemy u dziecka odwodnienie.

Lekarz zbierze wywiad i zbada dziecko, oceniając stan ogólny, wyglądu oczu i błon śluzowych, częstotliwość oddechu, pracę serca oraz elastyczności skóry. Na podstawie badania podejmie decyzję czy konieczna jest hospitalizacja.

Bibliografia

  1. https://www.centrumfitoterapii.pl/aktualnosci/naturalne-leczenie-biegunek/ [dostęp:] 30.08.2023.
  2. M. Czerwionka-Szaflarska, B. Romańczuk, Kiedy powinno stosować się probiotyki?, „Przewodnik Lekarza” 2009, t. 12, nr 1, s. 142-144.
  3. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Sylwia Murawska, Grażyna Swincow, Ocena wplywu doustnego leczenia probiotykiem i/lub doustnym plynem nawadniającym na przebieg ostrej biegunki u dzieci, Przegląd Gastroenterologiczny 2009; 4 (3): 166–172

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij