Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 153 razy

Jak wykonać irygację zębów? W czym pomaga i jak się do niej przygotować?

Irygacja zębów to skuteczny sposób na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, których nie da się wyczyścić samą szczoteczką. Pomaga to usunąć resztki jedzenia, płytkę nazębną i bakterie, które mogą prowadzić do próchnicy i chorób dziąseł. Irygacja jest szczególnie polecana osobom noszącym aparaty ortodontyczne, implanty lub mającym problemy z dziąsłami.

Spis treści:


  1. Irygator do zębów – co to jest?
  2. Irygator – jak używać?
  3. Na co uważać podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowych irygatorem?
  4. Irygacja zębów – jak często trzeba ją powtarzać?
  5. Używanie irygatora do zębów – zalety regularnej irygacji
  6. Irygator do zębów – przeciwwskazania

Irygacja zębów to zabieg higieniczny, który polega na przepłukiwaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą wydobywającego się pod ciśnieniem strumienia wody.

Jest ona rekomendowana jako element dodatkowy codziennej higieny jamy ustnej dla wielu pacjentów. Pomaga usunąć resztki pokarmów, dezintegruje płytkę bakteryjną i korzystnie wpływa na stan dziąseł. Ułatwia też utrzymanie aparatów ortodontycznych i prac protetycznych w należytej czystości.

Irygacja powinna być zalecona przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Przed wdrożeniem tej metody oczyszczania, należy przejść zabieg profesjonalnej higienizacji w gabinecie dentystycznym, o ile jest do niej wskazanie.

Irygator do zębów – co to jest?

Irygator stomatologiczny to specjalne urządzenie, służące do przeprowadzania zabiegów irygacji w obrębie jamy ustnej. Generuje ono stały lub pulsujący strumień wody, który w zależności od wskazań kierowany jest nad- i poddziąsłowo.

Za jego pomocą irygatora można przeprowadzić przepłukiwania:

  • przestrzeni międzyzębowych,
  • okolic implantów,
  • uzupełnień protetycznych,
  • aparatów ortodontycznych,
  • kieszonek dziąsłowych.

Służą do tego, dedykowane odpowiednim zabiegom końcówki.

Jaki irygator do zębów wybrać?

Wybierając model konkretnego irygatora do jamy ustnej warto wziąć pod uwagę m.in.:

  • wskazania do irygacji – trzeba wiedzieć, jakich końcówek będziemy potrzebowali, ponieważ wszystkie modele oferują pełną ich gamę;
  • styl życia – gdzie będziemy używać irygatora – jeśli tylko w domu, warto rozważyć modele stacjonarne, które choć mają większe gabaryty, są wygodniejsze w użytkowaniu; gdy chcemy zabierać urządzenie ze sobą, lepiej sprawdzą się wersje przenośne;
  • ilość osób chcących korzystać z irygatora – istnieją modele dedykowane większej liczbie użytkowników, w tym rodzinom z dziećmi;
  • dostęp do sieci i miejsce na umieszczenie urządzenia – niezbędne dla modeli stacjonarnych.

Dowiedz się więcej o tym, jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?

Irygator – jak używać?

Pacjenci, którym irygacje zostały zalecone przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną, powinni przejść dostosowany do nich instruktaż w gabinecie dentystycznym.

W zależności od indywidualnej sytuacji w jamie ustnej, konieczne może być używanie różnych końcówek i trzeba wiedzieć, jak posługiwać się nimi prawidłowo. Dotyczy to w szczególności pacjentów z chorobami przyzębia, w tym tych, u których zalecono irygacje kieszonek dziąsłowych oraz użytkujących aparaty ortodontyczne i stałe uzupełniania protetyczne.  

Sprawdź, jakie produkty dedykowane osobom z aparatami ortodontycznymi znajdziesz na Aptelia.pl

Powiązane produkty

Na co uważać podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowych irygatorem?

Zaczynając swoją przygodę z irygatorem do zębów, warto wiedzieć, że zaczynamy od ustawienia na urządzeniu najmniejszej mocy. Następnie stopniowo ją zwiększamy, dochodząc do optimum, przy którym zabieg jest najbardziej efektywny, ale nie powoduje dyskomfortu. Niektóre modele irygatorów mają kilka zakresów mocy, w tym te rekomendowane dla osób początkujących.

Irygacje najlepiej przeprowadzać z głową pochyloną nad zlewem, przy przymkniętnch ustach, aby zapobiec rozpryskiwaniu wody.

Warto wiedzieć, skąd bierze się przykry zapach z ust i czy można się go pozbyć?

Najpierw szczotkowanie czy irygacja – co zrobić w pierwszej kolejności?

O optymalnej kolejności zabiegów higienizacyjnych u danego pacjenta powinna zadecydować higienistka stomatologiczna.

Irygacja zębów – jak często trzeba ją powtarzać?

Domowe irygacje wykonuje się zwykle codziennie (raz lub dwa razy dziennie) lub co drugi dzień, w zależności od zalecenia. U pacjentów periodontologicznych wykonuje się również irygacje profesjonalne, w gabinecie dentystycznym. Lekarz używa wówczas odpowiednich środków leczniczych, które zmniejszają stan zapalny. Zabiegi przeprowadzane są dwa razy w tygodniu, przez okres co najmniej 3 miesięcy.  

Używanie irygatora do zębów – zalety regularnej irygacji

Irygator ułatwia utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej. Pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych i dezintegracji płytki bakteryjnej. Badania pokazują, że stosowany łącznie ze szczotką i nicią dentystyczną zmniejsza krwawienie i stan zapalny dziąseł w ok. 50 %.

Irygator powoduje m.in:

  • zmianę pH płytki bakteryjnej na mniej szkodliwe dla jamy ustnej,
  • zmniejszenie poziomu niektórych cytokin w płynie dziąsłowym.

Irygacje naddziąsłowe opłukują przyzębie brzeżne i  w niewielkim stopniu kieszonki dziąsłowe. Natomiast dzięki zastosowaniu specjalnych końcówek dedykowanych irygacjom kieszonek, możliwa jest ich penetracja nawet do 80-90% w głąb. 

Irygator do zębów – przeciwwskazania

Zabiegi irygacji można wykonywać tylko po usunięci złogów nazębnych. W innym razie może dojść do podrażnienia dziąsła, zaostrzenia stanu zapalnego, z powstaniem ropnia przyzębnego włącznie.

Również w przypadku niektórych chorób irygacje mogą być przeciwwskazane. Wynika to ze zwiększonego ryzyka rozwoju bakteriemii. Zalecenie irygacji domowych musi więc być poprzedzone badaniem pacjenta i zapoznaniem się z jego ogólnym stanem zdrowia.

Podsumowanie

Irygator stomatologiczny to ważny element dobrej higieny jamy ustnej dla wielu pacjentów. Jest pomocny w zapobieganiu i leczeniu chorób przyzębia.

Należy pamiętać, że:

  • irygatory uzupełniają, ale nie zastępują szczoteczki i przyborów do higieny przestrzeni międzyzębowych;
  • wymagają odpowiedniego sposobu użytkowania, w tym regularnej wymiany końcówek oraz odkamieniania, zgodnie z zaleceniami producenta.

Bibliografia

  1. Banach J, Dembowska E, Górska R, Jańczuk Z, Konopka T, Szymańska J, Ziętek M: Praktyczna periodontologia kliniczna.
  2. Periodontologia współczesna. Pod redakcją prof. dr hab.
  3. Renaty Górskiej i prof. dr hab. Tomasza Konopki
  4. Choroby Przyzębia. Zapobieganie Diagnostyka i leczenie. Pod redakcją Zbigniewa Jańczuka.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij