Przepuklina – przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby leczenia
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2251 razy

Przepuklina – przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby leczenia

Przepuklina objawia się uwypukleniem danej partii ciała i najczęściej pojawia się na brzuchu, jednak może także być zlokalizowana w kręgosłupie lub w innych miejscach. W Polsce na to schorzenie cierpi nawet około 20% społeczeństwa.

Spis treści


  1. Przepuklina – przyczyny i rodzaje
  2. Objawy przepukliny
  3. Przepuklina – leczenie
  4. Przepuklina – profilaktyka

Przepuklina to dosyć powszechna choroba, która pojawia się najczęściej u mężczyzn. To właśnie u nich istnieje aż 27% szans na wystąpienie przepukliny, natomiast u kobiet tylko około 3%. Najczęściej występującym typem jest przepuklina pachwinowa, a rzadszym udowa, pępkowa lub kręgosłupa.

Przepuklina – przyczyny i rodzaje

Przepuklina występuje w tych rejonach ciała, które są słabsze, mniej wytrzymałe u danego człowieka. Do najważniejszych przyczyn wystąpienia przepuklin brzusznych należą:

  • podnoszenie ciężarów lub bardzo ciężkich przedmiotów, mebli,

  • parcie na stolec, napinanie się,

  • bardzo długi, mocny kaszel, a nawet kichanie.

Zdecydowanie większe ryzyko tego schorzenia występuje u osób, które mają problemy z częstymi zaparciami, nie mogą wydalić stolca, a także u tych, które cierpią na choroby układu oddechowego. Dodatkowo przepuklina może pojawić się u osób podnoszących ciężary, pracujących fizycznie. Poza mężczyznami na przepuklinę są narażone kobiety w ciąży, wszyscy ludzie w wieku senioralnym i otyłe osoby. Do rodzajów przepuklin brzusznych można zakwalifikować:

  • przepuklinę pachwinową, która występuje około cztery razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Objawem tej przepukliny jest wyczuwalny guzek pod skórą, zmiana często jest niebolesna. Ból może świadczyć o uwięźnięciu przepukliny;

  • przepuklinę udową, występującą u znacznie mniejszej części chorych;

  • przepuklinę pępkową, która stanowi 5% wszystkich przepuklin, pojawia się najczęściej u noworodków.

Kup w aptece: Leki na układ pokarmowy

Objawy przepukliny

Zwykle pierwszym objawem przepukliny jest dyskomfort lub ból w pewnym rejonie, np. na dole jamy brzusznej, który nasila się po fizycznej aktywności. Po pewnym czasie pod skórą wyczuwalny jest niebolesny guzek, natomiast worek przepuklinowy może się stopniowo powiększać. Dodatkowo większe objawy wyczuwa się zwykle przy kaszlu lub wstawaniu.

W przypadku przepukliny rozworu przełykowego dodatkowo pojawiają się takie symptomy, jak zgaga, ból w klatce piersiowej, a często także problemy z przełykaniem pokarmów. Warto wiedzieć o tym, że w wielu przypadkach przepukliny nie dają konkretnych objawów, zwłaszcza jeśli nie pojawia się wyczuwalny guz. W takiej sytuacji zwykle dopiero w trakcie badania choroba zostaje odkryta. Jeżeli przepukliny nie można wyczuć dłonią, to konieczne jest wykonanie badania USG jamy brzusznej (lub innego miejsca).

Istotnym powikłaniem przepukliny jest jej powiększanie się, dlatego też tak ważny jest szybki kontakt z lekarzem. Niestety rosnąca przepuklina może zadzierzgnąć się, a to oznacza, że z czasem nastąpi martwica tkanek. Nieleczona przepuklina jest bardzo poważną chorobą, dlatego też konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą. Warto wiedzieć o tym, że nawet w sytuacji, gdy pod skórą wyczuwalne jest jedynie zgrubienie, a nie ma bólu lub znacznego dyskomfortu, to i tak należy się udać do lekarza, ponieważ w ten sposób można uniknąć rozrostu przepukliny i nieprzyjemnych konsekwencji.

Powiązane produkty

Przepuklina – leczenie

Przepuklina to choroba, która wymaga kontaktu z lekarzem, wizyty, badania, diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W każdym przypadku konieczne jest jednak wykonanie operacji, ponieważ przepuklina sama nie zostanie wchłonięta. Jedynie u dzieci z przepukliną pępkową, operacja może nie być konieczna. U dorosłych tylko leczenie operacyjne pomaga, a obecnie najczęściej stosowana jest metoda beznapięciowa, w której lekarz wykorzystuje siatki polipropylenowe w jamie brzusznej pacjenta. Niestety żadna metoda nie jest gwarancją braku nawrotów, ponieważ niektórzy pacjenci cierpią z powodu pojawiania się przepukliny ponownie.

Warto wiedzieć: Co to jest przepuklina brzuszna? Objawy, przyczyny i sposoby jej leczenia

Przepuklina – profilaktyka

W profilaktyce przepukliny duże znaczenie ma dbanie o zdrowy styl życia, unikanie podnoszenia ciężkich rzeczy, palenia papierosów oraz koncentracja na swojej wadze. Osoby otyłe lub z nadwagą mają większą predylekcję do przepukliny, podobnie jak pacjenci, którzy często napinają się w czasie oddawania stolca. Dodatkowo przepuklina może także pojawić się u osób z obturacyjną chorobą płuc, dlatego tacy pacjenci powinni być pod stałą obserwacją lekarza, a dodatkowo najlepiej jeśli unikają nadmiernego wysiłku, pracy fizycznej i ciężkiej aktywności.

Przeczytaj również: Przepuklina rozworu przełykowego - co to za schorzenie?

Bibliografia

  1. Leczenie przepuklin pachwinowych. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego z komentarzem Polskiej Grupy Roboczej ds. Rekomendacji, nr 4, 2009.

  2. M. Mackiewicz-Milewska, Z. Mackiewicz, W. Hagner, Problemy rehabilitacyjne chorych z dużymi przepuklinami brzusznymi, „Chirurgia Polska”, nr 9, 2007.

  3. W. Szczęsny, A. Reśliński, Przepukliny brzuszne – co lekarz rodzinny wiedzieć powinien, „Medycyna Rodzinna”, nr 1, 2010.

  4. W. Szczęsny, S. Dąbrowiecki, Współczesne poglądy na etiopatogenezę przepuklin ściany brzucha, „Chirurgia Polska”, nr 7, 2005.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij